Češi nemají rádi napětí a riziko: adrenalinový koníček nebo rizikové povolání nemá přes 90 procent z nich

Praha - Češi nepěstují adrenalinové koníčky – má je jen necelá desetina z nich. Stejné je to s nebezpečím při práci – přes 90 procent Čechů nemá rizikové povolání. Z adrenalinových koníčků lidé nejvíce zmiňovali ty, které souvisejí s rychlými auty, motorkami a závody. Nejčastější rizikové povolání je spojeno také s auty, je jím povolání řidiče. To ukázaly výsledky průzkumu pro Pojišťovnu České spořitelny, který v září realizovala společnost STEM/MARK. Výzkum také odhalil, že řada lidí jako adrenalinový sport označuje běžné sporty, jako je cyklistika, lyžování a hokej, jež jsou však spojené se zvýšeným rizikem pouze v určitých případech.

Přidejte svůj názor

Lidé, ilustrační fotografie
doporučujeme

Adrenalinové koníčky provozuje v české populacijen 12 procent mužů a 4 procenta žen. Téměř čtvrtina z nich pak spojuje svůj koníček s rychlými auty, motorkami a závody. „Zajímavé také je, že celých dvacet procent z těch, kteří řekli, že adrenalinový koníček mají, za něj označilo cyklistiku. Tu však při sjednávání pojištění do adrenalinových sportů nepočítáme a řadímeji do vyšších rizik pouze v případě, pokud ji někdo provozuje registrovaně v rámci sportovního klubu, profesionálně nebo v extrémních podmínkách – pokud nejezdí po dopravních komunikacích a vyznačených cyklostezkách, například mountain bike, downhill, freeride, fourcross nebo enduro," komentuje výsledky průzkumu Petr Procházka, ředitel úseku řízení produktů Pojišťovny České spořitelny.

„Podobně jsou na tom i další sporty označované lidmi při průzkumu za adrenalinové, napříkladlyžování a vysokohorská turistika. Rizikové jsou jen jejich obdoby, například u lyžování skialpinismus a u vysokohorské turistiky alpinismus a via ferrata B až D."Lidé často zmiňovali také hokeja jízdu na koni, které nepatří doadrenalinovýchsportůa v rekreační podobě nejsou ani z pohledu pojišťovny řazeny do vyšších rizik.Jedinými adrenalinovými sporty kromě auto-motosdělovanými v průzkumu byly horolezectví (7 procent), paragliding (4 procenta) a vodní sporty na divoké vodě (4 procenta)," dodává.

Lidé, kteří mají u Pojišťovny České spořitelny sjednané FLEXI životní pojištění, si mohou v rámci něj bezplatně aktivovat pojištění rekreačních adrenalinových sportů až na třicet dní v roce. „Od začátku roku evidujeme téměř 4 500 aktivací. Nejvíce aktivací pravidelně zaznamenáváme o prázdninách.O letošních to bylo skoro 1 400,"uvádí Petr Procházka.

Rizikové povolání má jen 10 procent Čechů. Téměř každý pátý z nich je řidič z povolání. Šestina z rizikových zaměstnání spočívá v práci s chemií, nebezpečným materiálem a s vysokou teplotou. Další zmiňované rizikové práce jsou zdravotnické a dělnické profese, policisté, hasiči, práce se stroji nebo s ostrými nástroji, s elektřinou a práce ve výškách.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Matka dostala přísný trest. Dle soudu vyhodila batole z okna, pak za ním…

05.06.2020 14:30 Na 17,5 roku poslal dnes českobudějovický soud do vězení mladou ženou, která podle obžaloby…

13 mrtvých horníků. Vyšetřování výbuchu v Dole ČSM potrvá ještě měsíce

05.06.2020 14:20 Vyšetřování neštěstí, při kterém v prosinci 2018 v Dole ČSM-Sever ve Stonavě na Karvinsku zemřelo…

"Jezte sedmikrásky, jsou výborné," doporučila příznivkyně čínské medicíny

05.06.2020 13:57 Pořad Máte slovo Michaely Jílkové se opět začíná věnovat i jiným tématům než je koronavirus.…

Počet pracovních úrazů klesl pod 44 tisíc. Odškodnění je bídné, říkají…

05.06.2020 12:18 V Česku se loni stalo 43.959 pracovních úrazů s neschopností delší než tři dny, vyplývá z dat…

Související:

Právě se děje

Další zprávy