Pozor, v noci na neděli začne zimní čas. Hrozí zdravotní rizika, varují lékaři

Praha - Pozor, v neděli 25. října začne platit zimní čas. Ve 03:00 středoevropského času si posuneme hodinky o 60 minut zpět na 02:00. Podle vědců z Národního ústavu duševního zdraví je změna času pro lidské tělo nepřirozená.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Ilustrační foto

Přechody mezi letním a zimním časem vyvolávají diskuse, zda jsou změny zdravotně bezpečné a zda vůbec jsou k něčemu dobré. Lékaři a psychologové se shodují na tom, že na změnu času si lidé, zejména starší lidé a děti, zvykají asi týden. Horší je to v březnu při změně na letní čas, kdy musí fakticky vstávat o hodinu dřív.

Podle vědců se náhlou změnou rozbíjí vnitřní sehraný biorytmus. U citlivějších jedinců to provází únava, ospalost a dezorientace, jež vedou ke krizovým situacím. Vědci aktuálně provádějí výzkum, do něhož se mohou přihlásit zájemci na http://forms.nudz.cz/fill/default/sIkOkj97jpeTS0Y. Ten má ukázat, jak pociťují změnu času lidé budící se časně ráno (skřivani) a jak dopadá na lidi nejvýkonnější v pozdních večerních a nočních hodinách (sovy).

Pro zrušení střídání času vznikla petice, kterou odstartovala iniciativa For Only One Time. Za ní stojí senátor Petr Šilar, který letos v březnu vystoupil se svým příspěvkem v Evropském parlamentu. V Bruselu se zrušení střídání času věnují tři čeští europoslanci. Peticí nyní hodlá iniciativa oslovit i český Parlament.

Původním záměrem změny času bylo lépe využít denního světla a ušetřit na svícení. Energetikové však dávají odpůrcům letního času za pravdu. Střídání letního a zimního času se projevuje jen zanedbatelně a úspory elektřiny to nepřináší. Mnohem větší vliv na spotřebu energie má podle nich počasí.

Změna času se každoročně promítá i do jízdních řádů vlaků Českých drah. Tentokrát se změna dotkne 11 nočních spojů, které budou uprostřed noci hodinu čekat na odjezd. Pokud by vlaky nezůstaly ve stanicích stát, jely by po změně času ve zbytku trasy o hodinu dříve. Regionálních vlaků se změna nedotkne, protože všechny vyjíždějí až po změně času. Spoje, kterých se změna týká, jsou uvedeny na webu drah.

Témata: Změna času | zdraví
Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rath začal vypovídat před soudem, opět chce mluvit hodiny

16.01.2019 13:28 Bývalý hejtman Středočeského kraje David Rath začal dnes výpověď ve druhé části své korupční kauzy…

Počet požárů v lednu je zatím nízký, o to tragičtější jsou následky: Osm…

16.01.2019 12:12 Při požárech v první polovině ledna v Česku zemřelo osm lidí, což odpovídá loňskému průměru počtu…

Kárný senát pokutoval exekutora Erberta, dalšího zprostil

16.01.2019 09:54 Kárný senát Nejvyššího správního soudu uložil v úterý pokutu 80.000 korun exekutorovi Ivu Erbertovi…

O "českém teroristovi" informují i ve světě. Podívejte se, co o Baldovi…

16.01.2019 08:59 „Český důchodce byl uvězněn za teroristické útoky na vlaky.“ Právě tak o kauze odsouzeného důchodce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama