Ráno není vhodný čas na kávu, tvrdí vědci

Washington - Patříte k lidem, kterým dělá ranní vstávání problémy, a pomáháte si každé ráno hrnkem kávy? Pak se vám bude hodit tip, se kterým přišel americký vědecký kanál ASAP Science na video serveru YouTube.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Káva, ilustrační foto
doporučujeme

Upozorňuje totiž na fakt, že není dobré pít kávu (či jiné kofein obsahující nápoje) ve chvíli, kdy má tělo vysoký obsah kortizolu. Kortizol je hormon, který se uvolňuje v případě, že je lidské tělo ve stresu nebo v případě hypoglykemie (nízkého obsahu cukru v krvi).

V případě, že člověk přijímá kofein ve chvíli, kdy jsou hladiny kortizolu v těle vysoké, dochází k nahrazování kortizolu kofeinem a člověk se nedočká žádného bonusového osvěžení. A k přirozenému zvýšení hladiny kortizolu pravidelně dochází každé ráno.

Člověk pak má pocit, že káva nefungovala, protože namísto nečekaného probuzení kofein jen nahradí kortizol. Navíc může při dlouhodobém pití kofeinu k návyku, kdy tělo už namísto kortizolu spoléhá jen na kofein a káva tak žádné povzbuzení nepřinese.

Video pak dodává, že hladina kortizolu se přes den zvýší celkem třikrát a nejlepší čas pro pití kávy je od 10 hodin ráno do poledne a od dvou do pěti hodin odpoledne.

Loading...
Témata: káva
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hrad Bouzov zůstane státu, Ústavní soud odmítl stížnost Německého řádu

20.09.2019 17:09 Aktualizováno Ústavní soud odmítl stížnost Německého řádu, který se domáhal vydání hradu Bouzov na Olomoucku.…

Zkáza, nebo ráj? Studenti v Česku stávkovali za klima, dorazili i jejich…

20.09.2019 15:39 Aktualizováno Na Staroměstském náměstí v Praze se dnes dopoledne sešly stovky mladých lidí, kteří se připojili k…

Zemědělec proti Agrofertu: Krajský soud se zastal Rady, spor se vrací…

20.09.2019 15:33 Krajský soud v Brně dal za pravdu zemědělci Bohumíru Radovi ve sporu s podnikem Agro Jevišovice z…

Matka dávala dceru (6) do spárů pedofila, soud jí opět udělil jen mírný…

20.09.2019 14:43 Matce z Prahy, která nechávala šestiletou dceru dlouhodobě zneužívat svým pedofilně orientovaným…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama