Česká televize porušila zákon v reportáži o očkování

Praha - Rada pro rozhlasové a televizní vysílaní (RRTV) upozornila Českou televizi na porušení zákona kvůli reportáži o očkování v pořadu Nedej se. Rada veřejnoprávní televizi vytkla to, že v příspěvku dostali prostor prakticky pouze kritici současného systému očkování. Rada o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Televize v pořadu mj. uvedla, že některé vakcíny mohou způsobovat poruchy centrálního nervového systému a následně těžká onemocnění. Poukázala při tom na podvod s falšováním dat uvnitř amerického Úřadu pro prevenci a kontrolu nemocí. Tamní vědci údajně řadu let tajili data prokazující zvýšené riziko autismu u chlapců očkovaných v raném věku jedním typem vakcíny.

Rada ve správním řízení televizi vytkla, že v reportáži dostatečně nezazněly názory odborníků z řad zastánců současného systému očkování. "Pořad prezentoval jasný, předem stanovený postoj a jako takový jej lze považovat za předpojatý a snažící se ovlivnit postoje diváka ve prospěch záměrů tvůrců. Neposkytl tedy objektivní a vyvážené informace nezbytné pro svobodné vytváření názorů," uvedla nyní RRTV.

"Česká televize je přesvědčena, že v reportáži Utajená data postupovala v souladu s právními předpisy, s vydaným judikátem k pořadu Nedej se i Kodexem České televize. Vyváženost nelze posuzovat mechanicky, jako to nyní učinila Rada RTV," uvedla mluvčí ČT Alžběta Plívová. Pořad Nedej se podle ní ukazuje názory občanské společnosti na dílčí témata a z různých úhlů. Zároveň je pouze částí vysílání, které jako celek postihuje rozmanitost společnosti. "Česká televize se proto pozastavuje nad tím, jakým způsobem Rada RTV uvedený pořad skutkově i právně posoudila," dodala.

Reportáží se již zabývaly také Rada ČT a etický panel veřejnoprávní televize, který poukázal na to, že přínos plošného očkování byl zmíněn pouze ve vystoupení hlavního hygienika. Pořad podle členů panelu nepatřil k televizní produkci nutně vyžadující vyváženost. Pokud ale vzbudil negativní pozornost nebo polemiku, má být podle panelu povinností ČT vyváženosti dosáhnout uvedením dalšího pořadu na dané téma. ČT již dříve uvedla, že na toto téma připravuje další zpravodajské a publicistické pořady, například v rámci publicistického cyklu Pološero.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak obrat důchodce? Znovu je to tady. Podvodníci přišli s novými triky

15.09.2019 21:11 Aktualizováno Podvodníci vymýšlejí nové triky jak vylákat peníze z důvěřivých seniorů. Příběh o volajícím vnukovi…

Nakupujete na farmářských trzích? Veterináři varovně zdvihli prst

15.09.2019 16:12 Veterináři letos zatím provedli v Praze 53 kontrol na 14 farmářských trzích, pochybení zjistili ve…

Vietnamci se po únosu v Česku bojí o život

14.09.2019 09:47 Mnozí Vietnamci se po únosu bývalého vietnamského komunistického funkcionáře z Berlína přes ČR a…

Překvapivý průzkum: Co nejvíc děsí mladé Čechy? Přistěhovalci to nejsou

13.09.2019 15:59 Důraz na životní prostředí a členství v EU či nespokojenost se současnou politickou situací…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama