Hasiči o Vánocích likvidovali 127 požárů, došlo k několika tragédiím. Pozor na pyrotechniku

Praha - Hasiči v Česku během letošních Vánoc likvidovali 127 požárů, dlouhodobý denní průměr je 52 zásahů. Svátky tak byly o něco málo klidnější než v minulosti, k tragédiím ale přesto došlo.

Ilustrační foto

Na Štědrý den bylo v Česku 44 požárů, na Boží hod 46 požárů a na Štěpána 37 požárů. Nejtragičtější událost se stala hned 24. prosince. Hasiči po poledni vyjížděli k výbuchu a následnému požáru garáže a poté celého přilehlého domu v Lidické ulici v Budějovicích. Po uhašení garáže byla uvnitř nalezena mrtvola muže. Po dohašení a průzkumu celého domu našli hasiči další dvě ohořelá těla.

O den později pak v Karlovarském kraji hasiči zasahovali u dopravní nehody, při které zemřel jeden člověk. Tři lidé se zranili při požáru bytu v Plzni, 22 lidí muselo být evakuováno. V Praze na Žižkově pak hořelo v bytovém domě, zraněni byli čtyři lidé a evakuovat jich hasiči museli 34.

Mezi závažnými požáry jsou především požáry v domácnostech. Podle hasičských statistik jsou také nejtragičtější. "Nejčastější příčinnou takových požárů je lidská nedbalost, to znamená, že k mnoha z nich vůbec nemuselo dojít. Proto zvláště během vánočních svátků, kdy máme v domovech zapáleny svíčky nebo prskavky, by lidé měli více dbát na požární bezpečnost," uvedla mluvčí hasičů Nicole Zaoralová.

Velmi rizikové jsou z hlediska požárů také oslavy příchodu nového roku, zejména kvůli používání zábavní pyrotechniky.  Zábavní pyrotechniku skladujte tak, aby nebyla v dosahu dětí a na místech, kde nemůže dojít k její iniciaci.Vystřelovaní petard a pouštění silnějších světlic by se měly také vyvarovat podnapilé osoby. Stává se pak, že místo do vzduchu zamíří na kolemjdoucí osoby, na obydlí nebo auta, protože neudrží předepsaný směr. Pyrotechniku odpalujte podle návodu venku, ne v bytě. Volte především volné prostranství, aby nemohla rachejtle zalétnout na střechu nebo oknem do objektů, kde by způsobila požár.

V poslední době se také hodně rozmohly balónky štěstí neboli létající lampiony, u kterých se zapálí hořák a balón se následně vznese do vzduchu, upozorňuje hzscr.cz. Po vyhoření hořáku se snese opět k zemi. Možná někoho napadne lampion pouštět i o Vánocích nebo na Silvestra. Je třeba si ovšem uvědomit, že jde o otevřený oheň, a proto v blízkosti manipulace s ním nesmí být žádné hořlavé předměty, balóny se nesmí vypouštět v blízkosti skladů sena, slámy, hořlavin nebo výbušnin. Balón lze vypouštět pouze na volném prostranství vždy nejméně 100 metrů od nejbližší budovy, lesa či stromů, elektrického vedení a podobně! Vyvarujte se vypouštění balónů v obytných zónách.

Témata: Požáry | Hasiči | Vánoce

Lidé v práci méně kouří, ukazuje průzkum

31.07.2021 12:01 O víc než polovinu se během tří let zvýšil počet zaměstnanců, kteří zcela přestali kouřit nebo jej…

V místech postižených tornádem jsou už k elektřině připojené všechny…

30.07.2021 18:17 V místech na Břeclavsku a Hodonínsku, kterými se na konci června prohnalo tornádo, jsou k elektřině…

Děvčata, už nyní dáváme chladit plzeňské a šampaňské, jsme na vás pyšní,…

30.07.2021 18:00 Napětím u televize téměř nedýchají, hypnotizují každý jejich míček, aby byl dobrý, a po vítězných…

Osobnosti z řad katolíků žádají Duku, aby se distancoval od Lipovské a…

29.07.2021 22:06 Aktualizováno Dvě desítky osobností z katolické církve dnes v otevřeném dopise kardinálu Dominiku Dukovi…

Člověk v tísni ujišťuje, že peníze ze sbírek nebudou krýt dluhy lidí v…

29.07.2021 15:00 Pracovníci organizace Člověk v tísni zjišťovali v jihomoravských obcích zasažených na konci června…

Letos očkovaní státní zaměstnanci by mohli dostat dva dny volna, navrhl…

28.07.2021 22:04 Aktualizováno Vláda v pátek ráno projedná návrh, podle kterého by státní zaměstnanci očkovaní proti covidu-19 od…

Hasiče zaměstnala bouřka na Hranicku, evakuovali i cestující z vlaku

28.07.2021 21:40 Zatopené zahradnictví, popadané stromy i evakuaci cestujících z vlaku zapříčinila bouřka, která…

Jizerskohorské bučiny se dostaly na seznam UNESCO

28.07.2021 16:40 Na seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO patří nově Jizerskohorské bučiny v…

Češi jsou letos v létě kvůli koronaviru opatrnější než loni, ukázal průzkum

28.07.2021 15:05 Češi jsou s ohledem na riziko nákazy covidem-19 v současnosti opatrnější než loni v létě. Častěji…

NSS zrušil opatření o nošení respirátorů ve vnitřních prostorách

27.07.2021 22:04 Aktualizováno Aktuálně platné opatření ministerstva zdravotnictví o nošení respirátorů ve vnitřních prostorách…

Související:

Právě se děje