Soud osvobodil vyšetřovatele ŘSD Kotrče, identitu utajené svědkyně nevyzradil

Praha - Pražský městský soud osvobodil někdejšího hlavního vyšetřovatele údajného vyvádění peněz z Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Rostislava Kotrče, který čelil obžalobě z úmyslného vyzrazení identity utajené svědkyně. Vyplývá to z justiční databáze Infosoud i z prohlášení, které dnes Kotrč zaslal do ČTK. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce se proti němu odvolal.

Soud, ilustrační fotografie

"Na základě předložených důkazů a svědeckých výpovědí jsem byl zproštěn obžaloby v plném rozsahu," uvedl bez bližších podrobností Kotrč. Vedle vyzrazení identity jej obžaloba vinila také ze zneužití pravomoci kvůli tomu, že okolnosti trestního řízení ohledně ŘSD popsal novináři. Hrozilo mu až osmileté vězení.

"Soud konstatoval, že skutky se staly tak, jak jsem je popsal v obžalobě, avšak nemají znaky trestného činu, s čímž nemohu souhlasit. Pokud soud shledal, že policista utajovanou informaci a další informace z vyšetřování předal neoprávněně dalším osobám, považuji toto jednání za trestný čin, a proto jsem podal odvolání," reagoval na dotaz ČTK dozorující státní zástupce Pavel Prygl z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Kauzou se tak bude zabývat ještě pražský vrchní soud.

Kotrč u protikorupční policie vyšetřoval kauzu, v níž byli bývalí šéfové ŘSD obviněni z přijímání úplatků při pronájmu dálničních odpočívadel. Obžaloba tvrdí, že když se obhájci mužů seznamovali s trestním spisem, Kotrč jim záměrně zpřístupnil protokol, z nějž vyplývala totožnost klíčové svědkyně. Žena se jako zaměstnankyně ŘSD cítila ohrožena, a proto vystupovala pod smyšleným jménem.

Vyšetřovatel byl z případu následně odvolán a Generální inspekce bezpečnostních sborů ho obvinila z ohrožení utajované informace. Krátce poté Kotrč poskytl rozhovor serveru lidovky.cz, kterým se podle obžaloby snažil ovlivnit výsledek svého trestního stíhání i průběh kauzy ŘSD ve prospěch obviněných.

Kotrč vinu odmítá, kauzu u soudu označil za tendenční a vykonstruovanou. Stal se prý nepohodlným, protože upozorňoval na chyby, které ve vyšetřování udělala protikorupční policie i pražské vrchní státní zastupitelství. Obviněn byl prý poté, co upozornil inspekci na své zjištění, že klíčovou svědkyni jeho kolegové k výpovědi nezákonně donutili. Zdůraznil, že k trestnému činu neměl žádný motiv. Totožnost svědkyně navíc podle něj policie prozradila už v roce 2011, tedy před jeho příchodem k protikorupčnímu útvaru. O ženě následně napsal server E15.cz a časopis Týden.

Vyšetřování, které Kotrč převzal krátce po svém nástupu k protikorupční policii v červnu 2012, bylo podle něj naprosto nekoncepční. Kotrče, který se měl původně zabývat kauzami evropských grantů, údajně nikdo nezaškolil na vyšetřování korupce. V trestním spisu byl prý chaos, dokumenty se nacházely v 60 neuspořádaných šanonech, většina listin nebyla založena do elektronického systému a některé zajištěné důkazy jako například počítače prý byly i po roce vyšetřování nedotčené.

Dodatečné sdělení k ukončení trestního stíhání a informacím v médiích kpt. Mgr. Rostislava Kotrče

V médiích opakovaně proběhla zpráva o trestním stíhání mé osoby v souvislosti s údajným vyzrazením utajované informace – utajované svědkyně v kauze ŘSD. Trestní řízení včetně soudního řízení trvalo od r. 2013 do 2018. V rámci tohoto řízení i přes zatajování důkazů ze strany pracovnice GIBS Hany Mahdalové, bylo prokázáno, že jsem žádnou utajovanou informaci nevyzradil a nedopustil jsem se žádného trestného činu. Státní zástupce se opakovaně odvolával, přesto rozsudek o mé nevině potvrdil 3 x Městský soud v Praze, 2 x Vrchní soud v Praze a 1 x Nejvyšší soud v Brně. Po snaze státního zástupce, který se neustále odvolával a snažil rozsudek změnit, byla věc předána k posouzení Národnímu bezpečnostnímu úřadu. Z rozhodnutí NBU v této věci však řízení bylo zastaveno. Celé mé trestné jednání mělo být učiněno tím, že jsem s kolegou sepsal úřední záznam o zjištěných pochybeních policistů, kteří trestní stíhání zahajovali a pracovali na něm od počátku a vyzradili identitu utajované svědkyně. Tento úřední záznam jsem po sepsání založil v souladu s trestním řádem do spisového materiálu.

V průběhu důkazního řízení před soudem bylo jasně zjištěno a zdokumentováno, že v kauze ŘSD jsem neměl přístup k utajovaným informacím a identita utajované svědkyně byla naopak vyzrazena bývalými policisty Václavem Jírou a Janem Heřmanem ještě před mým nástupem na již zrušený útvar ÚOKFK SKPV, který kauzu ŘSD prověřoval. O pochybení policistů věděl nejen tehdejší vedoucí bývalý policista Leopold Černý, ale i státní zástupkyně Jana Jahodová, kteří se věc snažili „přikrýt“. Okamžitě poté co jsem jako vyšetřovatel zjistil pochybení policistů V. Jíry, J. Heřmana a R. Kukly, jsem věc oznámil na GIBS, která několik měsíců v té věci nic nedělala a až poté, co se do věci vložila státní zástupkyně JUDr. Bradáčová, začala konat, tak jak konala. To, že v kauze ŘSD bylo mnoho pochybení v počátku vyšetřování, tedy více než rok před tím, než jsem spis převzal, a na která jsem v průběhu celého vyšetřování upozorňoval jak na poradách, tak písemně, potvrdila i státní zástupkyně z VSZ, která na základě toho kauzu ŘSD zastavila. Skuteční viníci však nikdy nebyli potrestáni, ani trestně či kázeňsky a od policie odešli v klidu s výsluhou.

Na základě rozsudků a důkazů také Policie ČR přehodnotila mé propuštění ze služebního poměru a byl jsem již před několika měsíci přijat zpět do služebního poměru ve stejné hodnosti a na stejné pracoviště. 

Celé trestní stíhání mé osoby ze strany GIBS pracovnicí Hanou Mahdalovou za dozoru Pavla Prýgla provázely podivnosti a nezákonná jednání. Řízení bylo vedeno také bez uvedení a prokázání jakéhokoliv motivu, proč bych měl nezákonně jednat a informaci vyzradit. Proto je celý spis v současné době prověřován a proti uvedeným aktérům je vedeno za nezákonné jednání trestní řízení.

Zajímavý postoj byl také médií, která o celé kauze informovala zkresleně v můj neprospěch. Když jsem se po skončení jednoho z hlavních líčení zeptal přítomného redaktora, proč nepíše a neinformuje o tom co skutečně svědci vypovídají a jaké jsou soudem přednášeny důkazy, sdělil mi: „že mu v redakci řekli, že na to není místo.“

O celé povaze mého, již pravomocně skončeného trestního stíhání, a přístupu státního zástupce i GIBS k právu si lze udělat jednoduchý obrázek, jen ze závěru obžaloby sepsané státním zástupcem VSZ Pavlem Prýglem: „Obviněný svým jednáním umožnil obhajobu obviněným (myšleno v kauze ŘSD).“ Tedy mi bylo kladeno za vinu, že jsem svým jednáním postupoval v souladu s trestním zákoníkem, trestním řádem a Listinou základních práv a svobod, která je součástí Ústavy ČR. Bez jakéhokoliv prospěchu jsem se jen postavil na stranu práva proti zaběhnutému systému, což se zatím zřejmě jen tak netoleruje a neodpouští.

kpt. Mgr. Rostislav Kotrč

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Předpověď počasí do konce září ukazuje, jaké nás čekají průměrné teploty

22.09.2021 06:30 Do konce září nás čekají průměrně teplé dny, s maximy kolem 18 stupňů Celsia. Nebude však příliš…

Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je maximum, tvrdí Zeman

22.09.2021 15:25 Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je v rámci rozpočtu na příští rok podle prezidenta…

Prezident Miloš Zeman byl propuštěn z nemocnice. Hrad prozradil, jaké…

22.09.2021 16:33 Prezident Miloš Zeman byl dnes propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze, ve které…

V úterý v Česku přibylo 599 potvrzených případů koronaviru

22.09.2021 09:29 Během úterý v Česku přibylo 599 potvrzených případů koronaviru, to je nejvíc za jeden den za…

Uniqa neuhradí záchranu dvou horolezců v Pákistánu

22.09.2021 14:23 Aktualizováno Pojišťovna Uniqa neuhradí náklady na záchranu dvou českých horolezců z hory Rakapoši v Pákistánu.…

Expert: Vliv na to, kde a co budou Češi nakupovat, bude mít i očkování

22.09.2021 12:32 Čeští spotřebitelé budou podle Karla Týry ze společnosti Nielsen IQ nyní více vyhranění než dříve.…

Většina zničených domů v Hruškách má novou střechu. Na okna se čekalo

22.09.2021 12:18 Většina soukromých domů poničených červnovým tornádem v Hruškách na Břeclavsku už má novou střechu,…

Většina Čechů čeká průměrnou inflaci nad třemi procenty

22.09.2021 10:10 Dvě třetiny Čechů očekávají v následujících pěti letech průměrnou inflaci nad třemi procenty, skoro…

Dnes nastává podzimní rovnodennost a začíná astronomický podzim

22.09.2021 07:26 Dnes nastává podzimní rovnodennost, končí astronomické léto a začíná podzim.

Mladí lidé se obávají klimatických změn, cítí bezmoc či strach

21.09.2021 20:12 Změny klimatu považují v Česku za závažný problém více než čtyři pětiny lidí ve věku od 15 do 20…

Téměř polovina lidí si po pandemii zvykla více nakupovat v e-shopech

21.09.2021 15:55 Pandemie výrazně posunula nákupní chování českých konzumentů i jejich platební zvyklosti. Proti…

Ústavní soud: Přirovnávat úředníky k "esesákům" je přestupek

21.09.2021 10:46 Přirovnávat úředníky k "esesákům", kteří také "jen plnili rozkazy", je přestupek a podobné výroky…

Univerzita Pardubice otevře na Noc vědců svůj kampus

21.09.2021 10:24 Letošní Noc vědců se na Univerzitě Pardubice odehraje opět naživo. Šestihodinový program nabitý…

Většina Čechů souhlasí s omezováním soukromí dětí v on-line prostoru

20.09.2021 19:08 Většina Čechů souhlasí s omezováním soukromí dětí výměnou za jejich větší bezpečí a ochranu v on…

Související:

Právě se děje

reklama