Policie zadržela soudce, který pustil z vězení exsenátora Nováka. Zeman souhlasil

Ústí nad Labem – Chomutovský soudce Ivan Novák byl dnes zadržen policií. Ta jej obvinila ze neužití pravomoci a přijímání úplatků. Podle zákona lze soudce pro činy spáchané při výkonu funkce nebo v souvislosti s jejím výkonem trestně stíhat nebo vzít do vazby jen se souhlasem prezidenta. Jeho mluvčí Jiří Ovčáček sdělil, že prezident Miloš Zeman s trestním stíháním souhlasil.

Alexandr Novák, exsenátor ODS

O zadržení okresního soudce informovala mluvčí krajského soudu Marcela Trejbalová. Případ souvisí s podmínečně propouštěnými z výkonu trestu, nikoli ale s někdejším senátorem a starostou Chomutova Alexandrem Novákem odsouzeným za přijetí čtyřicetimilionového úplatku, o jehož podmínečném propuštění rozhodl soudce loni. Vedle soudce byl podle České televize zadržen a obviněn i advokát a bývalý kriminalista Josef Doucha.

kauzou se už zabývá také protikorupční policie. „Mohu potvrdit, že náš útvar dnes provádí úkony trestního řízení a úkony prováděl i v Chomutově," uvedl mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. Okresní státní zástupce v Lounech Radim Dragoun, který kauzu dozoruje, potvrdil zadržení soudce z trestního úseku chomutovského soudu a jednoho advokáta.

Soudce je podle něj obviněn ze zneužití pravomoci úřední osoby a ze spáchání zločinu přijetí úplatku. „S touto osobou byla zadržena a bylo zahájeno trestní stíhání proti osobě advokáta. Ten je stíhán pro přečin zneužití pravomoci úřední osoby spáchané formou účastenství a pro zločin podplácení," řekl Dragoun.

Potvrdil také, že kauza souvisí s podnětem od ústeckého krajského soudu. „Jedním z podnětů, na základě kterého byla kauza řešena, je nepochybně toto podání," doplnil. Policie a státní zastupitelství má 48 hodin na to, aby rozhodly, zda budou pro zadržené žádat vazbu. „Osoby byly zadrženy, to znamená, že tam musely být shledány nějaké důvody vazby. Je samozřejmě otázkou, zda se v 48 hodinách podezření rozptýlí, či zda bude potvrzeno. O jejich propuštění ani o tom, zda bude podán návrh na vzetí do vazby, nebylo rozhodnuto," dodal Dragoun.

Krajský soud takovým vývojem překvapen nebyl. „O situaci víme, sami jsme ji iniciovali, sami jsme podali trestní oznámení na základě kontrolní a dohledové činnosti, která z naší strany probíhala na Okresním soudě v Chomutově," řekla Trejbalová. Krajský soud podle ní prověřoval podmínečná propuštění z výkonu trestu. Bližší informace s ohledem na vyšetřování sdělovat nebude.

Orgán, který zahájil trestní stíhání, musí podle zákona vyrozumět předsedu příslušného soudu a ministerstvo spravedlnosti. Ministertvo však prý zatím usnesení o zahájení trestního stíhání neobdrželo. „Až se s ním seznámíme, jednou z možných variant bude to, že ministr soudce dočasně zprostí výkonu funkce," uvedla mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová.

Podle prezidentky Soudcovské unie Daniely Zemanové má kauza negativní rovinu, protože jde o selhání soudce, což považuje za velký problém. „Je to narušení důvěry, kterou soudnictví potřebuje a musí mít. Ale nemůžeme se tvářit, že individuální selhání nejsou a neexistují," řekla ČTK. Zároveň má podle podle ní případ i pozitivní rovinu v tom, že zafungovaly kontrolní mechanismy. Chomutovský soudce byl zadržen po kontrole, kterou nařídil předseda Krajského soudu v Ústí nad Labem kvůli pochybnostem při podmínečném propouštění vězňů.

Někdejší elitní kriminalista Doucha, který je údajně druhým zadrženým, působí jako samostatný advokát. Jeho telefon hlásí, že „volaný je momentálně nedostupný". Mluvčí České advokátní komory Iva Chaloupková ČTK řekla, že policie dnes u Douchy ve Vestci u Prahy provedla domovní prohlídku, při níž přítomný zástupce komory nepovolil vydání některých listin souvisejících s výkonem advokacie. Dokumenty jsou nyní zapečetěny v sídle komory a pokud se s nimi policie bude chtít seznámit, musí požádat o povolení soud.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Počasí: Příští víkend mohou teploty jen sotva překročit deset stupňů

19.09.2021 06:30 V první polovině září jsme si ještě užívali relativně teplého letního počasí, plíživě ale přichází…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, dorazilo přes 30 tisíc lidí

18.09.2021 21:52 Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

18.09.2021 21:51 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Do brněnského babyboxu někdo odložil holčičku, dostala jméno po…

19.09.2021 10:03 Do brněnského babyboxu někdo dnes v noci odložil čerstvě narozenou holčičku. Dostala jméno Anetka…

Češi při nedostatku financí nejčastěji omezí nákup oblečení a dovolené

19.09.2021 08:28 Tři pětiny českých domácností by řešily případné ekonomické problémy omezením nákupu oblečení.…

Třetí blok Dukovan začal po odstávce znovu dodávat elektřinu do sítě

18.09.2021 15:50 Třetí blok jaderné elektrárny Dukovany dnes začal znovu dodávat elektřinu do sítě. Mimořádně…

Charita vyhlásila spolu s Koryčany sbírku na pomoc lidem postiženým…

18.09.2021 11:42 Charita Kroměříž ve spolupráci s městem Koryčany na Kroměřížsku vyhlásila veřejnou sbírku na pomoc…

Neziskové organizace lidem po tornádu vyplatily přes 600 milionů

17.09.2021 14:43 Neziskové a humanitární organizace, které po ničivém tornádu na konci června uspořádaly veřejné…

Češi cestovali do zahraničí více než loni. Nejčastěji do Chorvatska

17.09.2021 13:43 Aktualizováno Češi leto v létě cestovali do zahraničí více než loni. Nejoblíbenější destinací bylo tradičně…

Neočkovaným se od pondělí ztíží návrat z Lotyšska či Rumunska

17.09.2021 12:10 Od pondělí se ztíží neočkovaným lidem návrat do České republiky z Lotyšska, Rumunska a San Marina.…

Exploze v domě v Koryčanech nastala po poškození plynového potrubí, případ…

16.09.2021 15:17 Aktualizováno Středeční výbuch plynu v řadovém rodinném domě v Koryčanech na Kroměřížsku prověřuje policie jako…

Výbuch domu v Koryčanech: Zemřeli dva dobrovolní hasiči, další jsou vážně…

15.09.2021 18:58 Aktualizováno Při dnešním odpoledním výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku zemřeli dva dobrovolní…

Neočkovaným se ode dneška ztíží návrat do ČR z Chorvatska a Rakouska

13.09.2021 08:13 Návrat do České republiky z Chorvatska a Rakouska se ode dneška ztíží lidem neočkovaným proti…

Související:

Právě se děje

reklama