15 let za vraždu manželky a tchyně, rozhodl soud. Muž nezabíjel ve stavu silného rozrušení

Za vraždu ochrnuté manželky a nemohoucí tchyně si čtyřiašedesátiletý Rostislav Kotala z Ostravy definitivně odpyká ve vězení 15 let. Vrchní soud mu původně loni trest udělený ostravským krajským soudem snížil na deset let a jeho čin překvalifikoval na zabití, případ mu však na základě dovolání žalobce vrátil Nejvyšší soud. Podle něj muž nespáchal trestný čin v silném rozrušení, jak původně odvolací soud dovodil.

Krajský soud v Ostravě

Vrchní soud se musel dnes řídit závazným právním názorem Nejvyššího soudu. "Ten konstatoval, že obžalovaný nebyl ve stavu omluvitelného hnutí mysli způsobeného silným rozrušením a že jeho jednání je nutné kvalifikovat jako trestný čin vraždy spáchaný na dvou osobách. Z tohoto pohledu i trest uložený soudem prvního stupně ve výši 15 let, tedy na samé spodní hranici zákonné trestní sazby, považujeme za přiměřený," řekl dnes novinářům mluvčí soudu Stanislav Cik.

Podle soudkyně Renáty Sobalové zde nejsou podmínky pro mimořádné snížení trestu. "Z lidského hlediska chápeme, že odnětí svobody 15 let je trest velice přísný, nicméně zákon přesně stanoví podmínky pro mimořádné snížení trestu. S ohledem na obžalovaného a charakter trestné činnosti zde podmínky nejsou," uvedla soudkyně. Muž se sice doznal a dosud nebyl stíhán, na druhou stranu trestný čin podle ní spáchal při využití bezbrannosti, nemohoucnosti i vysokého věku jedné z obětí.

Kotala se podle žalobců trestného činu nedopustil ve stavu silného rozrušení, naopak jednal organizovaně, emočně chladně. Byl frustrovaný z rodinné situace, z nároků, které na něj kladla péče o manželku i soužití se stárnoucí tchyní. Případ byl podle žalobce Jaroslava Kouřila atypický v tom, že motivem této trestné činnosti nebyla nenávist nebo pomsta, ale to, že muž již nezvládal péči o svou ženu. "Zvolil cestu, která měla být vysvobozením pro jeho ženu i tchyni, spíše však šlo o vysvobození pro něj," podotkl žalobce.

Obhájci dnes požadovali vrátit případ zpět na krajský soud a doplnit dokazování o znalecké posudky. "Jestli jsem sobec, tak ať se rozhodne, už nebudu k tomu více mluvit," uvedl dnes obžalovaný muž. Proti původnímu rozsudku krajského soudu se odvolávali i jeho dva synové.

Tragédie se odehrála v dubnu 2018. Kotala nejprve udusil igelitovým sáčkem tchyni a krátce nato stejným způsobem manželku. Motivem činu byl fakt, že muž už nezvládal péči o svou ochrnutou a bezmocnou manželku a její stárnoucí nemocnou matku. O ženu se staral od roku 2014, kdy jí po krvácení do mozku ochrnuly všechny končetiny. Když se začal zhoršovat i zdravotní stav tchyně, situace na profesionálního řidiče autobusu dopadla s plnou tíží. Vyhrotila se poslední měsíc, kdy onemocněl i on.

Odborníci budou v obcích postižených tornádem radit se stavbou nových domů

02.08.2021 11:22 Odborníci z České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT)…

Lidé v práci méně kouří, ukazuje průzkum

31.07.2021 12:01 O víc než polovinu se během tří let zvýšil počet zaměstnanců, kteří zcela přestali kouřit nebo jej…

V místech postižených tornádem jsou už k elektřině připojené všechny…

30.07.2021 18:17 V místech na Břeclavsku a Hodonínsku, kterými se na konci června prohnalo tornádo, jsou k elektřině…

Děvčata, už nyní dáváme chladit plzeňské a šampaňské, jsme na vás pyšní,…

30.07.2021 18:00 Napětím u televize téměř nedýchají, hypnotizují každý jejich míček, aby byl dobrý, a po vítězných…

Osobnosti z řad katolíků žádají Duku, aby se distancoval od Lipovské a…

29.07.2021 22:06 Aktualizováno Dvě desítky osobností z katolické církve dnes v otevřeném dopise kardinálu Dominiku Dukovi…

Člověk v tísni ujišťuje, že peníze ze sbírek nebudou krýt dluhy lidí v…

29.07.2021 15:00 Pracovníci organizace Člověk v tísni zjišťovali v jihomoravských obcích zasažených na konci června…

Letos očkovaní státní zaměstnanci by mohli dostat dva dny volna, navrhl…

28.07.2021 22:04 Aktualizováno Vláda v pátek ráno projedná návrh, podle kterého by státní zaměstnanci očkovaní proti covidu-19 od…

Hasiče zaměstnala bouřka na Hranicku, evakuovali i cestující z vlaku

28.07.2021 21:40 Zatopené zahradnictví, popadané stromy i evakuaci cestujících z vlaku zapříčinila bouřka, která…

Jizerskohorské bučiny se dostaly na seznam UNESCO

28.07.2021 16:40 Na seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO patří nově Jizerskohorské bučiny v…

Češi jsou letos v létě kvůli koronaviru opatrnější než loni, ukázal průzkum

28.07.2021 15:05 Češi jsou s ohledem na riziko nákazy covidem-19 v současnosti opatrnější než loni v létě. Častěji…

Související:

Právě se děje