15 let za vraždu manželky a tchyně, rozhodl soud. Muž nezabíjel ve stavu silného rozrušení

Za vraždu ochrnuté manželky a nemohoucí tchyně si čtyřiašedesátiletý Rostislav Kotala z Ostravy definitivně odpyká ve vězení 15 let. Vrchní soud mu původně loni trest udělený ostravským krajským soudem snížil na deset let a jeho čin překvalifikoval na zabití, případ mu však na základě dovolání žalobce vrátil Nejvyšší soud. Podle něj muž nespáchal trestný čin v silném rozrušení, jak původně odvolací soud dovodil.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Krajský soud v Ostravě
doporučujeme

Vrchní soud se musel dnes řídit závazným právním názorem Nejvyššího soudu. "Ten konstatoval, že obžalovaný nebyl ve stavu omluvitelného hnutí mysli způsobeného silným rozrušením a že jeho jednání je nutné kvalifikovat jako trestný čin vraždy spáchaný na dvou osobách. Z tohoto pohledu i trest uložený soudem prvního stupně ve výši 15 let, tedy na samé spodní hranici zákonné trestní sazby, považujeme za přiměřený," řekl dnes novinářům mluvčí soudu Stanislav Cik.

Podle soudkyně Renáty Sobalové zde nejsou podmínky pro mimořádné snížení trestu. "Z lidského hlediska chápeme, že odnětí svobody 15 let je trest velice přísný, nicméně zákon přesně stanoví podmínky pro mimořádné snížení trestu. S ohledem na obžalovaného a charakter trestné činnosti zde podmínky nejsou," uvedla soudkyně. Muž se sice doznal a dosud nebyl stíhán, na druhou stranu trestný čin podle ní spáchal při využití bezbrannosti, nemohoucnosti i vysokého věku jedné z obětí.

Kotala se podle žalobců trestného činu nedopustil ve stavu silného rozrušení, naopak jednal organizovaně, emočně chladně. Byl frustrovaný z rodinné situace, z nároků, které na něj kladla péče o manželku i soužití se stárnoucí tchyní. Případ byl podle žalobce Jaroslava Kouřila atypický v tom, že motivem této trestné činnosti nebyla nenávist nebo pomsta, ale to, že muž již nezvládal péči o svou ženu. "Zvolil cestu, která měla být vysvobozením pro jeho ženu i tchyni, spíše však šlo o vysvobození pro něj," podotkl žalobce.

Obhájci dnes požadovali vrátit případ zpět na krajský soud a doplnit dokazování o znalecké posudky. "Jestli jsem sobec, tak ať se rozhodne, už nebudu k tomu více mluvit," uvedl dnes obžalovaný muž. Proti původnímu rozsudku krajského soudu se odvolávali i jeho dva synové.

Tragédie se odehrála v dubnu 2018. Kotala nejprve udusil igelitovým sáčkem tchyni a krátce nato stejným způsobem manželku. Motivem činu byl fakt, že muž už nezvládal péči o svou ochrnutou a bezmocnou manželku a její stárnoucí nemocnou matku. O ženu se staral od roku 2014, kdy jí po krvácení do mozku ochrnuly všechny končetiny. Když se začal zhoršovat i zdravotní stav tchyně, situace na profesionálního řidiče autobusu dopadla s plnou tíží. Vyhrotila se poslední měsíc, kdy onemocněl i on.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stydím se za Babiše a Zemana, vlaky smrdí, na D1 nevlezu, účtuje herec…

21.02.2020 22:45 Aktualizováno Herec Jakub Prachař není spokojený se stavem, v jakém se Česká republika ocitla. Přiznal, že mu…

V domě na Liberecku nalezena záhadná zkumavka, byla v ní radioaktivní látka

21.02.2020 17:17 V rodinném domě v Rozstání na Liberecku nalezl jeho majitel zkumavku, která obsahuje neznámou…

Dokument V síti nabral další rozměr. Sexuologové nabídnou pomoc …

21.02.2020 10:45 Národní ústav duševního zdraví (NUDZ) nabídne "sexuálním predátorům" prostřednictvím internetu…

Matějská pouť nabídne víc zábavy než loni, novinkou bude atrakce King

20.02.2020 16:42 Matějská pouť, která letos začne 22. února, nabídne na pražském Výstavišti 115 atrakcí, o 15 více…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama