Příušnice se dál šíří po Česku. Nakažení nedodržují karanténu

České Budějovice - V jižních Čechách přibývá pacientů s příušnicemi. Od začátku roku jich tu evidují hygienici už přes dvě stovky. Loni tu přitom měli jen zhruba deset nemocných za rok. Podle odborníků je to tím, že nakažení nedodržují karanténu.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Bolesti hlavy, otok krku a vysoké teploty. Takhle u pana Martina z Českých Budějovic nedávno propukly příušnice. " Měl jsem velký horečky, i když jsem očkovanej, měl jsem skoro čtyřicítky. Začlo to bolestí v krku," popsal své příznaky pan Martin.

Kde k příušnicím přišel, přesně neví. Možná se nakazil na plese, kde byl i infikovaný člověk. Podobně na jihu Čech onemocnělo už přes dvě stě lidí. Nejvíce onemocnění příušnicemi zaznamenali hygienici mezi žáky středních škol. Výjimkou ale nebyli ani dospělí.

Příušnicemi se nakazili i českobudějovičtí fotbalisté, kteří kvůli tomu byli dva týdny v karanténě a nesměli hrát zápasy. "V průběhu března ta situace nebyla úplně nejlepší, protože příušnice postihly prakticky celý klub. Prakticky od nejmladších dorostů, až po A tým," vysvětlil situaci mluvčí SK Dynamo Aleš Strouha.

A to přesto, že byli v dětství očkováni, stejně jako nemocní středoškoláci. Protilátky totiž postupně slábnou. "Zatím v těchto věkových skupinách se onemocnění dál šíří, i když jsou nařízená protiepidemická opatření. To onemocnění bylo importováno z jiného kraje," vysvětlila Jitka Luňáčková z krajské hygienické stanice České Budějovice.

Mezi lidmi se zřejmě dál pohybují infikovaní pacienti. Člověk je infekční i čtrnáct dní. Vir se přenáší vzduchem. Nejúčinější prevencí je očkování. Častou komplikací u mužů je zánět varlat, u žen vaječníků.

Čas od času se i v České republice lokální epidemie příušnic objeví. Jako před časem třeba v Pardubickém nebo Plzeňském kraji.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Plastický chirurg Jan Měšťák slaví jubileum. Proč se bojí operací nosu?

25.08.2019 09:20 I třináct operací denně stihne plastický chirurg Jan Měšťák, který v pondělí oslaví 75. narozeniny.…

"Stop úchylům!" Duhový průvod v Plzni narazil na odpůrce, zasáhli…

24.08.2019 22:00 Aktualizováno Asi 50 demonstrantů s prapory Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) a organizace Česká…

Socha Koněva je už očištěna. Naše akce to nebyla, dušuje se radnice Prahy 6

24.08.2019 22:00 Aktualizováno Několik lidí dnes částečně očistilo památník maršála Ivana Koněva v Praze 6, který neznámý vandal…

Festival Mácháč burácí u Doks. Policie našla drogy, cizinec chtěl oloupit…

24.08.2019 12:46 Policisté při pátečních kontrolách na festivalu elektronické taneční hudby Mácháč na Českolipsku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama