Iráčtí uprchlíci z ČR zůstávají v Německu, požádali tam o azyl

Praha - Skupina 25 křesťanských uprchlíků z Iráku, kteří o víkendu odjeli z České republiky, zůstává v Německu. Požádali tam o azyl, informovala na policejním webu mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.

Přidejte svůj názor 24 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Podle původní dohody měli Němci předat Iráčany dnes ráno české policii, nakonec německá strana svou žádost o převzetí cizinců stáhla.

"Cizinci nadále zůstanou na území Spolkové republiky Německo. Tento krok německá strana odůvodnila skutečností, že všichni Iráčané požádali v Německu o azyl a bylo s nimi zahájeno azylové řízení. Iráčané odůvodnili podání žádosti o azyl rodinnými vazbami ve Spolkové republice Německo," uvedla Rendlová.

Skupina původně ubytovaná v Okrouhlíku na Jihlavsku, odkud v sobotu odjela za hranice, měla být podle cizinecké policie po návratu do ČR umístěna v detenčním zařízení a co nejrychleji vrácena do země původu. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) později uvedl, že si Iráčané mohou i znovu požádat o azyl.

Podle původní dohody se měli Iráčané vrátit do Česka dnes ráno, německá policie navrhla, aby se tak stalo na dálnici D8 u obce Petrovice na Ústecku. "Toto jsme z bezpečnostních i jiných důvodů odmítli. Poté němečtí kolegové licitovali o místě předání, což vedlo k oboustranné dohodě, že k předání dojde na jiném sjednaném místě, a to na hraničním přechodu Hřensko," popsala ranní jednání mluvčí cizinecké policie. Zhruba po hodině ale podle ní obdrželi čeští policisté telefonickou informaci z německé strany, že cizinci nebudou do Česka předáni, a to bez udání důvodu. Česká strana proto požádala o oficiální stanovisko a písemné odůvodnění.

Po dvou hodinách dorazilo do Čech oficiální oznámení, že Německo bere zpět svou žádost o převzetí cizinců na základě readmisní dohody a Iráčané zůstávají v Německu. "Tímto krokem byly ze strany české policie ukončeny všechny činnosti směřující k převzetí těchto cizinců v rámci readmisního řízení," dodala Rendlová.i.

Loading...
Vstupte do diskuze (24)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řidič se staral o psa, spolujezdec zatím umíral. Soud vynesl trest

19.08.2019 14:06 Aktualizováno Do vězení na 6,5 roku odsoudil dnes Krajský soud v Plzni šestatřicetiletého Alexandra Černého za…

Na D1 byl dopaden afghánský uprchlík, vezl se na rezervě návěsu

19.08.2019 11:52 Policie zadržela minulý čtvrtek na D1 mladého Afghánce. O den později byl převezen do záchytného…

Kauzu zřícené střechy v České Třebové nekončí, NS dostal dvě dovolání

19.08.2019 10:56 Kauzou zřícené střechy sportovní haly v České Třebové se ještě bude zabývat Nejvyšší soud. Okresní…

Pendrekový zákon měl legalizovat zásahy proti demonstrantům

19.08.2019 06:33 Po invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968, po Palachově týdnu a dalších…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama