Gang prý plánoval vyloupení vily expolitika Blažka, výpovědi u soudu byly rozporuplné

Praha - Městský soud v Praze dnes otevřel případ gangu, který se prý v roce 2014 chystal vyloupit vilu bývalého náměstka pražského primátora Rudolfa Blažka. V soudní síní bylo rušno. Obvinění svalovali vinu jeden na druhého nebo tvrdili, že se vůbec neznají.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Soudy, ilustrační fotografie
doporučujeme

Dva muži vinu odmítli, jeden se k podílu na plánovaní loupeže přiznal. Zbývající dva zatím nevypovídali. Muži podle obžaloby bývalého politika chtěli střelnou zbraní donutit, aby jim otevřel domácí trezor. Předpokládali, že tam bude nejméně osm milionů eur (přes 220 milionů korun). Podezřelým za to hrozí až 15 let vězení.

Obžaloba podezřelé popisuje jako organizovanou skupinu, která se na loupež chystala nejméně od května 2014. Gang přepadení podle spisu naplánoval na 27. listopadu 2014. Muži měli před loupeží sraz na domluveném místě, kam jeli dvěma různými auty. Loupež však nestihli. Policisté je zadrželi, když směřovali na místo činu.

Za hlavního organizátora případu obžaloba označila cizince Florio Selmanaje, který rozdělil role jednotlivým členům gangu, prověřoval politikovu vilu, opatřil plán obydlí nebo fotografie rodiny. Sehnal také pistole na přepadení nebo zajistil byt, kam se měli lupiči po činu ukrýt a rozdělit si kořist. Sám by měl vypovídat v pátek.

Další tři cizinci podle detektivů získali tip na loupež, podíleli se na získávání různých informací nebo věcí pro přepadení. Při loupeži měli mít role řidiče, další měl zlikvidovat auto, které chtěli použít k úniku. Muži se dnes k případu při výpovědích postavili poměrně odlišně. "Neztotožňuji se s obžalobou," řekl jeden z nich. Prohlásil také, že některé další obžalované vůbec nezná.

Další muž se snažil svalit vinu na údajného hlavního organizátora. Další zase uvedl, že o celé akci věděl, nechtěl se ale zapojit přímo do loupeže. Uvedl ale, že nemohl "vystoupit z rozjetého vlaku", a tak přijal roli řidiče.

Posledním obžalovaným je policista a fotbalový rozhodčí Zdeněk Vaňkát. Podle obžaloby zbytek skupiny jistil tak, že byl napojen na policejní vysílačky a gang by upozornil v případě problémů. 

Před výslechem Vaňkáta a Selmanaje dostali u soudu přednost výpovědi utajeného svědka, který se měl akce také účastnit. Plány gangu však nahlásil policii. Do gangu se také díky němu infiltrovali dva policejní agenti.

Loading...
Témata: Blažek, Rudolf | gangy | soudy
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Stop úchylům!" Duhový průvod v Plzni narazil na odpůrce, zasáhli…

24.08.2019 22:00 Aktualizováno Asi 50 demonstrantů s prapory Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) a organizace Česká…

Socha Koněva je už očištěna. Naše akce to nebyla, dušuje se radnice Prahy 6

24.08.2019 22:00 Aktualizováno Několik lidí dnes částečně očistilo památník maršála Ivana Koněva v Praze 6, který neznámý vandal…

Festival Mácháč burácí u Doks. Policie našla drogy, cizinec chtěl oloupit…

24.08.2019 12:46 Policisté při pátečních kontrolách na festivalu elektronické taneční hudby Mácháč na Českolipsku…

Střelmistr odpálil 126 kilo trhaviny. Hala tramvajové vozovny v Praze šla…

24.08.2019 11:17 Aktualizováno Střelmistr dnes v 09:27 odstřelil halu tramvajové vozovny v Hloubětíně. Budova měla v havarijním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama