Období vypalování trávy a klestí je tady. Hrozí velké požáry

Praha - Hasiči varují. Začíná období, ve kterém často vznikají rozsáhlé požáry při vypalování trávy nebo klestí. To je přitom zakázané. Zatím největší z nich zaměstnal včera stovku hasičů na pomezí Zlínského a Jihomoravského kraje.

Přidejte svůj názor

Požár
doporučujeme

Sotva skončila zima, už začíná pro hasiče snad nejtěžší období. S oteplením nastupují série požárů v přírodě - hoří lesy, louky, pole nebo tráva okolo železničních tratí.

Velkou spoušť nadělal včerejší požár u Javorníku na Hodonínsku. Těžká hasičská technika se úzkými lesními cestami dostávala jen obtížně. A hasiči tak museli hasit i lopatami.

A výsledek pálení klestí? 8 hektarů zničeného lesa, škoda přes milion korun. Obdobný požár pro techniku na nepřístupném místě likvidovali hasiči před pár dny na Vsetínsku u Huslenek. Plameny zastavili těsně před vzrostlým lesem. Hodně jim pomohl vrtulník, který včera u Javorníku kvůli větru nemohli nasadit.

Jen za víkend hořelo na desítkách míst napříč republikou - lesy třeba u Horního Štěpánova na Prostějovsku, v Zašové na Vsetínsku nebo v Chvalčově na Kroměřížsku. Vypalování trávy zbytečně zaměstnalo hasiče třeba u Olomouce, v Čekyni u Přerova, Plzni nebo Hrádku nad Nisou na severu Čech.

Hlavně zahrádkáři jsou zkrátka nepoučitelní - obyčejné vypalování trávy přitom může viníka požáru vyjít hodně draho. Pro fyzické osoby je pokuta až 25 tisíc, pro firmy a podnikatele dokonce až milion.

Loading...
Témata: požár | Hasiči
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bouřky pustošily Moravskoslezský kraj. Padaly stromy, drama v lázeňském…

25.08.2019 21:53 Především spadlé a polámané stromy odstraňovali hasiči po silných bouřkách, které dnes večer…

Domácí porod na Plzeňsku skončil tragicky, novorozenec zemřel

25.08.2019 18:21 Aktualizováno Při domácím porodu zemřel v noci na dnešek v malé obci na pomezí jižního Plzeňska a Domažlicka…

Praha pod náporem vdavekchtivých cizinců, už tvoří polovinu svateb

25.08.2019 12:56 Pražské radnice oddávají velké množství cizinců. Zhruba polovinu z uzavřených sňatků za prvních…

Poplach v Praze: Muži vytáhli z Vltavy granát, nábřeží bylo uzavřeno

25.08.2019 12:35 Z Vltavy u Podolského nábřeží v Praze 2 vytáhla dnes dopoledne dvojice mužů ruční granát. Přivolaný…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama