Prevence cukrovky v Česku selhává. Nečekejte až na infarkt, apeluje profesor

Praha - V Evropě žije 64 milionů lidí s cukrovkou a v Česku se s diabetem léčí zhruba 8,5 procenta obyvatel. Přesto prevence selhává, upozornil šéf České lékařské společnosti Štěpán Svačina.

Přidejte svůj názor

Diabetes (česky cukrovka)
doporučujeme

Svačina to dnes řekl u příležitosti Světového dne zdraví, který připadá na výroční den založení Světové zdravotnické organizace (WHO), jež vznikla 7. dubna 1948.

2,5 procenta Čechů ani neví, že cukrovku mají, a neléčí se. Diabetes totiž dlouho nemá žádné příznaky, zvýšená hladina cukru ale poškodí cévy a prvním projevem cukrovky může být až infarkt. Zhruba pět procent lidí v Česku má prediabetes, tedy zvýšené hodnoty cukru nad optimální hladinu, která je do 5,6 milimolu (mmol) na litr krve.

"Pohyb je zcela nejvýznamnějším opatřením k prevenci diabetu. Kdybychom od svých osmnácti let ušli každý den 10.000 kroků, vyhnuli bychom se všem chronickým onemocněním, včetně cukrovky," řekl profesor.

Psali jsme:  

Riziko těch, kdo se pravidelně pohybují, je jen zhruba poloviční v porovnání s těmi, kteří vedou sedavý způsob života. "Přidá-li diabetik ke své denní aktivitě jen 1000 kroků navíc, sníží se hladina cukru po jídle o 1,2 mmolu, což představuje dvojnásobek poklesu, kterého lze dosáhnout léky," řekl Svačina.

Stejně důležitá je podle něj dieta. Nejde ale o to vyhnout se zcela cukrům. Cukrovka druhého typu není nemoc z příjmu cukru. Je vyvolávána především vyšším příjmem živočišných tuků, typicky v uzeninách. Riziko cukrovky naopak snižuje listová zelenina, káva a rostlinné tuky.

Cukrovky přibývá podle Světové zprávy o cukrovce zejména u mužů. Dnešní mladí muži více sedí u počítačů a méně sportují než jejich otcové ve stejném věku, více jich tedy má kila navíc. V Česku stoupl výskyt cukrovky druhého typu u mužů z 6,5 procenta v roce 1980 na 8,7 procenta v roce 2014.

"Cukrovka je příčinou dvou procent všech úmrtí v ČR. Nicméně odhady ukazují, že nejméně 80 procentům případů diabetu druhého typu lze předejít," řekla Alena Šteflová z kanceláře WHO v ČR.

Loading...
Témata: cukrovka | zdraví | nemoci
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OBRAZEM: Tisíce lidí demonstrují proti Babišovi, uctívají památku obětí…

21.08.2019 21:08 Oběti demonstrací ze srpna roku 1969 dnes na Václavském náměstí připomenulo shromáždění pořádané…

V libereckém babyboxu našli několikaměsíčního chlapce, dostal jméno Tomáš

21.08.2019 17:51 Do babyboxu v liberecké nemocnici dnes někdo odložil několikaměsíčního chlapce. Dostal jméno Tomáš.…

Silné bouřky pustošily Olomoucko. Trhaly střechy, poškodily železniční…

21.08.2019 16:18 Aktualizováno Popadané stromy, ale i utržené části střech má na svědomí silná bouřka, která zasáhla Olomoucký…

Krejčířova vila je noční můrou exekutorů. Koupil by ji leda fajnšmekr,…

21.08.2019 15:57 Nový znalecký posudek větší černošické vily uprchlého odsouzeného podnikatele Radovana Krejčíře po…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama