Uprchlíci překonali korupci: Migrace je nejpalčivější problém, říká drtivá většina Čechů

Praha - Do svého březnového výzkumu zařadilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) otázku, v níž obyvatelé ČR hodnotili, jak moc je naléhavé zabývat se vybranými oblastmi veřejného života. Zabývat se migrací, považuje za naléhavé 93 procent Čechů, což je téměř o polovinu více než před dvěma lety.

Přidejte svůj názor

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

Nejpalčivějším problémem ČR je podle účastníků výzkumu přistěhovalectví, jehož řešení za velmi naléhavé označuje 72 % dotázaných a dalších 21 % to označuje za docela naléhavé. Migrace se dostala v žebříčku naléhavosti na špici, a překonala tak i dosud vedoucí korupci.

Na druhém místě jen s malým odstupem je jako problém vnímána korupce, jíž se zabývat považuje za velmi naléhavé 68 % dotázaných a dalších 23 % to má za docela naléhavé. Na třetím místě s odstupem deseti procentních bodů v odpovědi velmi naléhavé se umístila bezpečnostní situace (58 % velmi naléhavé a 31 % docela naléhavé) těsně následovaná hospodářskou kriminalitou (56 % velmi a 29 % docela naléhavé), informuje soc.cas.cz.

Nad 50 % velké naléhavosti se dostaly i sociální jistoty, nezaměstnanost a bezpečnost občanů (51-52 % velmi naléhavé, 34-38 % docela naléhavé).

Více než dvě pětiny respondentů uvedly, že s velkou naléhavostí bychom se měli zabývat veřejnými financemi a zdravotnictvím (44 %). Následují naléhavost fungování národního hospodářství (37 %) a politická situace (35 %).

Za těmito položkami následuje deset položek, kde podíl odpovědí „velmi naléhavé" pohybuje kolem 30 % odpovědí v pořadí: životní úroveň, dodržování lidských práv, mezilidské vztahy, členství v EU, nálada ve společnosti, vztahy se
zahraničím, soudnictví, právní prostředí, školství a zemědělství.

Na opačné straně pomyslného žebříčku stojí kultura a nabídka zboží a služeb s méně než desetiprocentní velkou naléhavostí. Více než polovina respondentů nepovažuje zabývání se těmito oblastmi za naléhavé, o naléhavosti zabývání se kulturou je přesvědčeno 36 % respondentů (7 % velmi a 27 % docela), v případě nabídky zboží a služeb to je 38 % (9 % velmi a 29 % docela).

Loading...
Témata: průzkumy | češi | uprchlíci
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Stop úchylům!" Duhový průvod v Plzni narazil na odpůrce, zasáhli…

24.08.2019 22:00 Aktualizováno Asi 50 demonstrantů s prapory Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) a organizace Česká…

Socha Koněva je už očištěna. Naše akce to nebyla, dušuje se radnice Prahy 6

24.08.2019 22:00 Aktualizováno Několik lidí dnes částečně očistilo památník maršála Ivana Koněva v Praze 6, který neznámý vandal…

Festival Mácháč burácí u Doks. Policie našla drogy, cizinec chtěl oloupit…

24.08.2019 12:46 Policisté při pátečních kontrolách na festivalu elektronické taneční hudby Mácháč na Českolipsku…

Střelmistr odpálil 126 kilo trhaviny. Hala tramvajové vozovny v Praze šla…

24.08.2019 11:17 Aktualizováno Střelmistr dnes v 09:27 odstřelil halu tramvajové vozovny v Hloubětíně. Budova měla v havarijním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama