Osm z 24 křesťanských uprchlíků vyrazilo z Brna zpět do Iráku

Brno - Osm z celkem 89 křesťanských uprchlíků z Iráku, kteří se do Česka dostali díky programu přesídlování, dnes odpoledne odletělo zpět do vlasti. Důvodem návratu byl stesk po domově. Rodina před odletem odevzdala ministerstvu vnitra průkazky žadatelů o azyl a získala zpět irácké pasy. ČTK to řekl Miroslav Makovička z Nadačního fondu Generace 21. Organizace projekt na pomoc iráckým křesťanům pořádá. Vláda dnes program přesídlování zastavila.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Ministerstvo vnitra
doporučujeme

Osm z 24 iráckých uprchlíků, kteří našli zázemí v Brně, vyrazilo na cestu zpátky do Iráku brzy ráno. Podle fondu se osmičlenná rodina rozhodla odjet kvůli třiašedesátiletému otci, který říkal, že v cizině "chřadne a umírá". S ním odcestovala manželka a dvě dcery - jedna se dvěma dětmi a manželem a druhá s dítětem. Její muž v Brně zůstal.

Rodina odcestovala krátce po 5:30 vlakem z Brna do Prahy, kde na ministerstvu vnitra stáhla svou žádost o azyl a odevzdala průkazky. Na pražské letiště zamířila s iráckými pasy a odletěla do Istanbulu, odkud bude pokračovat do Iráku.

"Je to i pro nás smutné. Zůstávají v Brně ale dvě třetiny lidí. Mají nyní čerstvě dva byty (od radnice) a jeden od soukromníka. Přestěhují se z hostelu během týdne. Budou pokračovat v návštěvě kurzů, děti brzy půjdou poprvé do české školy," řekl Makovička.

Radní Brna schválili přidělení dvou bytů. Jeden je velkometrážní a bydlet v něm bude osm lidí. Další lidé se rozdělí do zbývajících dvou bytů. Z hostelu v centru města se musí Iráčané vystěhovat nejpozději do 14. dubna.

Fond dopravil do ČR dosud 89 iráckých křesťanů. Kromě Brna pobývají v Praze a v Soběšovicích na Frýdecko-Místecku. Skupina 25 Iráčanů, která byla v Okrouhlíku u Jihlavy, o víkendu odjela do Německa. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) poté program přesídlení iráckých křesťanů pozastavil a navrhoval jeho zrušení. Vláda dnes ukončení schválila. Fond bude podle svého ředitele Jana Talafanta lidem, kteří už jsou v ČR, dál pomáhat.

Podle mluvčího německého ministerstva vnitra Haralda Neymannse německé úřady v brzké době požádají českou stranu, aby iráckou skupinu převzala. Tito uprchlíci se pak buď vrátí do Iráku, nebo budou moci znovu požádat o azyl. To ale Chovanec nepředpokládá, když nechtěli v Česku zůstat. Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) dnes po jednání vlády řekl, že lidé mohou z Německa zamířit ale i do jiné země EU. Je prý také otázka, jak budou postupovat iráčtí křesťané, kteří v Česku zůstávají.

Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) míní, že se projekt "jednoduše nepovedl". Podle ministryně práce Michaely Marksové (ČSSD) se stala chyba při výběru přesídlovaných, a to v komunikaci ze strany iráckých spolupracovníků fondu. S předvybranými lidmi by měl ale dál jednat český stát, uvedli Marksová i Bělobrádek. Tuto sobotu mělo přiletět devět lidí a dalších 55 na přelomu května a června.

Loading...
Vstupte do diskuze (12)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Stop úchylům!" Duhový průvod v Plzni narazil na odpůrce, zasáhli…

24.08.2019 22:00 Aktualizováno Asi 50 demonstrantů s prapory Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) a organizace Česká…

Socha Koněva je už očištěna. Naše akce to nebyla, dušuje se radnice Prahy 6

24.08.2019 22:00 Aktualizováno Několik lidí dnes částečně očistilo památník maršála Ivana Koněva v Praze 6, který neznámý vandal…

Festival Mácháč burácí u Doks. Policie našla drogy, cizinec chtěl oloupit…

24.08.2019 12:46 Policisté při pátečních kontrolách na festivalu elektronické taneční hudby Mácháč na Českolipsku…

Střelmistr odpálil 126 kilo trhaviny. Hala tramvajové vozovny v Praze šla…

24.08.2019 11:17 Aktualizováno Střelmistr dnes v 09:27 odstřelil halu tramvajové vozovny v Hloubětíně. Budova měla v havarijním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama