Malý Oliver našel zajímavého brouka. S otravou skončil na JIP

Praha - Velké varování pro všechny rodiče. V Česku se nyní na některých místech vyskytuje jedovatý brouk majka. Na pozoru by měli být hlavně rodiče. Jedno z dětí už po kontaktu s tímto broukem skončilo na jednotce intenzivní péče v nemocnici.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

FN Brno, Klinika dětské chirurgie, ortipedie a traumatologie
doporučujeme

"Milí rodiče, buďte na pozoru před tímto broukem jménem majka. Majka při vyrušení roní z kloubů nožek silně jedovatý výpotek s obsahem kantharidinu. Kantharidin je prudký olejovitý jed, který odrazuje dravce, kteří by si chtěli na buclatých majkách pochutnat. I na lidské kůži (při neopatrné manipulaci s těmito brouky) způsobuje svědivé puchýře. Při požití prý již došlo ke smrtelným otravám," varuje na Facebooku paní Jana R., maminka malého Olivera.

Její syn se s broukem setkal a málem to skončilo tragédií. "Oliverek strávil na JIPce noc na pozorování. My jsme si prožili chvíle plné strachu, jestli bude v pořádku. Nepodceňujte prosím toto varování. Prosím sdílejte, aby o tom vědělo co nejvíce lidí," vyzývá paní Jana všechny rodiče.

Brouk majka vypadá poněkud exoticky. Nejhojnější v ČR je Majka fialová, ale jsou i další vzácnější druhy (celkem okolo 10). Má velký zadeček a poznáte ho podle typické kovové namodralé až fialové barvy. Malý Oliver si s ním nejdřív hrál, ale pak se mu udělalo zle. "Oliverek měnil barvu z bílé na zelenou, zvracel, měl bolesti a byl absolutně bezvládný, tak jsme věděli, že je zle," říká maminka.

Ihned proto vyrazili k lékaři. Ti naštěstí hocha stabilizovali a z nejhoršího už je venku. Následky ale mohly být horší. Jed totiž způsobuje i poničení vnitřních orgánů, zejména ledvin. "Jedovatý terpen kantaridin pro člověka smrtelný už v dávce 30 mg. V minulosti jed často využívali traviči. Po zasažení kůže se postižené místo velmi špatně hojí," píše se na české wikipedii.

Rozhovor s odborníkem:

Experti proto varují, aby se lidé zvířeti vyhýbali. "Rozhodně ho nezabíjejte. Bude stačit, když se mu vyhnete. Tak vám nemůže ublížit. Pokud se ho dotknete, je možné, že látka, kterou vylučuje, vám udělá nepříjemné puchýře. Že by někdo skončil kvůli němu až v nemocnici, je spíše výjimečné," říká entomolog Petr Šípek z katedry Zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Podle něj jde ze zoologického hlediska o velmi zajímavé zvíře, které obývá hlavě teplé oblasti České republiky. "Největší výskyt majky je na jižní Moravě, ale některé druhy žijí i v Čechách. Majka je velmi citlivá na chemii, kterou používají zemědělci, a proto žije jen v oblastech, kde je čisté životní prostředí. Dospělé majky jsou býložravé, ale larvičky vyhledávají hnízda samotářských včel. Majce je blízce příbuzný i u nás vzácně se vyskytující brouk puchýřník, jehož sušená těla ("takzvané španělské mušky") byla dříve užívána jako afrodisiakum i prudký jed," vysvětluje Šípek.

Spíše než s naší majkou se setkáte na dovolené (od Maďarska na jih) s jiným druhem majkovitého brouka rodu Mylabris. "Brouk je nápadně černo-červeně zbarvený a jeho jed je velmi podobný, na rozdíl od majek tito brouci dobře létají a vyskytují se i na vyšší vegetaci," uzavírá Šípek.

Loading...
Témata: děti | nemocnice
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prahou prošly stovky lidí, demonstrovaly za ochranu zvířat

17.08.2019 16:43 Stovky lidí dnes v Praze protestovaly proti násilí, jehož se člověk dopouští na zvířatech. Na téměř…

Ve Vsetíně hořel byt v paneláku, evakuováno bylo 30 lidí

17.08.2019 11:06 Tři desítky obyvatel museli v pátek večer evakuovat hasiči z panelového domu ve Vsetíně, kde v…

Česko se chystá na 17. listopad. Výročí revoluce oslaví desítkami akcí

17.08.2019 10:44 Výročí 30 let od listopadu 1989 připomenou po ČR desítky výstav, koncertů, besed a dalších akcí.…

Černá skvrna české historie: Pendrekový zákon vyústil v odsouzení 1526 lidí

17.08.2019 10:17 Takzvaný pendrekový zákon, který v srpnu 1969 zlegalizoval krvavé zásahy proti demonstrantům,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama