Komu patří lesy u Říčan? Soud řeší spor státu s rodem Lichtenštejnů

Praha - Středočeský krajský soud se dnes začal zabývat otázkou, komu patří lesy u Říčan. V katastru nemovitostí je jako vlastník zapsána Nadace knížete z Lichtenštejna, Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) ale tvrdí, že jde o úřednickou chybu. Majetek knížete Františka Josefa II. byl totiž zkonfiskován na základě Benešových dekretů a na půdě u Říčan hospodaří od roku 1945 stát. Okresní soud dal loni České republice za pravdu, Lichtenštejni se však odvolali.

Přidejte svůj názor

Soudy, ilustrační fotografie
doporučujeme

Stát podal žalobu na určení vlastnictví poté, co se o 600 hektarů pozemků na základě zápisu v katastru úspěšně přihlásila nadace jakožto dědic knížete. Okresní soud pro Prahu-východ pak nepravomocně stanovil, že vlastníkem nemovitostí je stát, a nadaci nařídil uhradit České republice 50.000 korun, které stát zaplatil jako soudní poplatek.

"Majetek byl odňat podle dekretu 12/1945 přímo ze zákona. Nebylo tedy nutné promítnout tuto skutečnost do pozemkových knih," uvedla u dnešního odvolacího jednání právnička ÚZSVM Markéta Komárková. Zmíněný dekret prezidenta Edvarda Beneše se týká konfiskace zemědělského majetku "Němců, Maďarů, jakož i zrádců a nepřátel českého a slovenského národa".

Poukázala také na to, že stát majetek od roku 1945 až do současnosti v dobré víře držel a nakládal s ním, a tudíž by tak jako tak došlo k takzvanému vydržení půdy.

Právníku nadace Aleši Linhartovi vadí, že okresní soud se vůbec nezabýval samotnou otázkou konfiskace. Lichtenštejni totiž dlouhodobě odmítají stanovisko československých soudů, podle nichž se František Josef II. přihlásil ve 30. letech minulého století k německé národnosti. Zdůrazňují, že byl občanem Lichtenštejnska, které bylo ve druhé světové válce neutrální. Považovat takového cizince za Němce kvůli konfiskaci jeho majetku je podle nadace hrubým překrucováním historických faktů i českého a mezinárodního práva. Konfiskaci půdy pak vnímá jako pokračování křivdy, kterou podle ní rodině způsobily komunistické soudy.

"Okresní soud si předem udělal právní závěr a vzal si k němu jen důkazy, které se mu hodily," řekl dnes odvolacímu senátu Linhart. Podotkl, že soukromé vlastnictví se nepromlčuje a je pod mezinárodní právní ochranou. Navrhl rozsudek zrušit pro jeho nepřezkoumatelnost a věc vrátit k doplnění dokazování a zvážení všech okolností případu.

Jednání bude pokračovat 18. května.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Česku řádil gang daňových podvodníků. Už 24 obviněných, škoda 270 milionů

23.08.2019 11:48 Počet obviněných členů skupiny, kterou policisté a celníci v tomto týdnu zadrželi kvůli krácení…

Ovlivňování svědků v kauze Zadeh? Odvolací soud začne v září

23.08.2019 09:38 Odvolání v případu ovlivňování svědků v takzvané kauze Zadeh začne Krajský soud v Brně projednávat…

Čtyři miliony pro Dagmar Havlovou? Bauer Media zvažuje opravný prostředek

22.08.2019 16:58 Německé nakladatelství Bauer Media zvažuje, zda podá opravný prostředek proti úternímu rozhodnutí…

Lihová mafie: Žalobce trvá na vině obou obžalovaných, pronesl ráznou…

22.08.2019 16:23 Aktualizováno Žalobce navrhl potrestat zbývající dvojici z takzvané lihové mafie Radka Březiny, o jejich vině je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama