Elektrárny nejsou dost chráněné, varuje expertka. Hrozí útok v Česku?

Praha - Starší jaderné elektrárny jsou podle expertky snadným terčem teroristů. Nemají totiž dostatečné zabezpečení, radikálové mnohdy pracují přímo v elektrárně. Hrozí navíc i útok ze vzduchu.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

Největší hrozbu představují "vnitřní pachatelé", kteří projdou všemi prověrkami a ani spolupracovníci na jejich chování nevidí nic podezřelého. Tvrdí to i německá jaderná fyzička Oda Beckerová, která se na bezpečnost elektráren specializuje.

"Starší atomové elektrárny nemají dostatečně odděleny bezpečnostní systémy. To znamená, že ten, kdo disponuje dostatečnými znalostmi, může umístěním výbušniny na citlivých místech způsobit roztavení reaktoru a velký únik radioaktivních látek," citoval Beckerovou web idnes.cz.

Takovým případem může být podle expertky i jaderná elektrárna Dukovany, která se začala stavět na konci 70. let. Jakékoliv spekulace však podle portálu ČEZ odmítá a katastrofu vylučuje. Podle mluvčího Ladislava Kříže byly reaktory nedávno rekonstruovány a nemohou se roztavit.

Zaměstnanci českých elektráren prý navíc procházejí důkladnými prověrkami. Absolvují psychologické testy, musí doložit profesní minulost a trestní bezúhonnost. Pochyby však přetrvávají - případy, kdy terorista pracoval přímo v elektrárně, jsou totiž dobře známé.

Expertka Beckerová navíc varuje i před útokem ze vzduchu. Letadlo může i přes tzv. kouřovou clonu elektrárnu poškodit a způsobit tak nebezpečný únik radiace. Clona, která má zhoršit orientaci, se navíc používá jen zřídka - např. z 8 německých atomových elektráren jsou to jen 2.

Obě české jaderné elektrárny (Dukovany a Temelín) už po teroristických útocích v Bruselu zvýšily stupeň své ochrany na první, který se vyhlašuje v případě zhoršené zahraniční situace. Teroristé podle všeho plánovali atentát na belgickou elektrárnu Tihange.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OBRAZEM: Tisíce lidí demonstrují proti Babišovi, uctívají památku obětí…

21.08.2019 21:08 Oběti demonstrací ze srpna roku 1969 dnes na Václavském náměstí připomenulo shromáždění pořádané…

V libereckém babyboxu našli několikaměsíčního chlapce, dostal jméno Tomáš

21.08.2019 17:51 Do babyboxu v liberecké nemocnici dnes někdo odložil několikaměsíčního chlapce. Dostal jméno Tomáš.…

Silné bouřky pustošily Olomoucko. Trhaly střechy, poškodily železniční…

21.08.2019 16:18 Aktualizováno Popadané stromy, ale i utržené části střech má na svědomí silná bouřka, která zasáhla Olomoucký…

Krejčířova vila je noční můrou exekutorů. Koupil by ji leda fajnšmekr,…

21.08.2019 15:57 Nový znalecký posudek větší černošické vily uprchlého odsouzeného podnikatele Radovana Krejčíře po…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama