Chatu Libušín znovu postaví firma Archatt za 80 milionů, přípravy začnou letos

Rožnov pod Radhoštěm - Vyhořelou chatu Libušín na Pustevnách znovu postaví za 80 milionů korun brněnská firma Archatt. ČTK to dnes řekl Jindřich Ondruš, ředitel Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, které památku spravuje. Přípravy začnou již letos, samotná stavba začne za rok. Libušín postavený v roce 1899 podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče zničil předloni v březnu požár.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Muzeum firmu vybralo v soutěži, jedna z pěti firem, které o zakázku usilovaly, se však odvolala a její námitku bylo třeba přezkoumat. "Potvrdilo se však, že původní postup byl správný. Námitku jsme zamítli, firma se pak na úřad pro ochranu hospodářské soutěže již neodvolala," uvedl Ondruš. Muzeum podle jeho slov s firmou Archatt podepíše smlouvu do dvou týdnů.

Archatt podle Ondruše nabídl v soutěži nejnižší cenu, projektová cena byla o 20 milionů vyšší. "Podle referencí jsme vybrali dobrou firmu za dobré peníze," uvedl. Všechny firmy v soutěži podle jeho slov prokázaly, že jsou schopné zakázku realizovat, rozhodovala tak cena.

Muzeum plánovalo začít se stavbou již letos na jaře. Odvolání firmy však zahájení oddálilo a později již nebylo možné, protože k obnově Libušína bude použito dřevo ze zimní těžby, která končí v březnu. Ve hře tak byla i varianta, že se práce posunou o celý rok. Podle Ondruše je však s vítěznou firmou předběžně domluveno, že letos se budou likvidovat zbytky objektu a dělat základy, v listopadu se vytěží dřevo, které se přes zimu upraví a nachystá. Stavba by měla začít příští rok na jaře. "Skluz tedy nakonec nebude tak velký," uvedl Ondruš.

Brněnská firma podle se informací na jejich internetových stránkách zaměřuje se na péči o památky, vznikla v roce 1992, má 150 zaměstnanců. Vedli například projekční a přípravnou činnost při obnově vily Tugendhat, pražského Národního divadla nebo na kroměřížském zámku.

Muzeum chce při stavbě respektovat tradiční postupy. Libušín patřil k jedněm ze symbolů Pusteven, sloužil jako restaurace. Na jeho obnovu přispívají také lidé, firmy a různé instituce. Na účtu sbírky je již přes 10 milionů korun. Pomoc již dříve přislíbilo ministerstvo kultury, muzeum by mělo získat peníze i z pojišťovny.

Policie již kvůli požáru obvinila padesátiletého muže z Karvinska, podle ní zanedbal v roce 2007 opravu komínových těles této kulturní památky. Muži hrozí za obecné ohrožení z nedbalosti až osm let vězení.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Stop úchylům!" Duhový průvod v Plzni narazil na odpůrce, zasáhli…

24.08.2019 22:00 Aktualizováno Asi 50 demonstrantů s prapory Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) a organizace Česká…

Socha Koněva je už očištěna. Naše akce to nebyla, dušuje se radnice Prahy 6

24.08.2019 22:00 Aktualizováno Několik lidí dnes částečně očistilo památník maršála Ivana Koněva v Praze 6, který neznámý vandal…

Festival Mácháč burácí u Doks. Policie našla drogy, cizinec chtěl oloupit…

24.08.2019 12:46 Policisté při pátečních kontrolách na festivalu elektronické taneční hudby Mácháč na Českolipsku…

Střelmistr odpálil 126 kilo trhaviny. Hala tramvajové vozovny v Praze šla…

24.08.2019 11:17 Aktualizováno Střelmistr dnes v 09:27 odstřelil halu tramvajové vozovny v Hloubětíně. Budova měla v havarijním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama