Dolíhal hovořil o loupeži u Slavkova, vypověděl spoluvězeň. Kam se 77 milionů podělo?

Brno - Roman Dolíhal podle výpovědi někdejšího spoluvězně v minulosti hovořil o podrobnostech loupeže 77 milionů korun, z níž se zodpovídá u Krajského soudu v Brně. Konkrétně prý uvedl, že si "nechal peníze z loupeže". Dolíhal s bratrem Antonínem také podle svědka půjčovali peníze na úroky. Proces pokračuje ve čtvrtek a pátek.

Přidejte svůj názor

Soudy, ilustrační fotografie
doporučujeme

Bývalý spoluvězeň Jiří Adámek dnes ale u soudu nevypovídal tak jednoznačně jako v přípravném řízení. Sice se prý s Dolíhalem bavili o loupeži, leccos ale mohl vědět jen z televize, případně šlo o hypotetické úvahy.

U soudu však Adámek potvrdil například to, že podle Dolíhalova vyjádření se lupiči o přepadení vozu bezpečnostní služby pokoušeli dvakrát. Poprvé se jim porouchalo auto. Druhý pokus ale nakonec hodnotili jako úspěšný, v kurzovním voze totiž bylo více peněz.

"Nic takového jsem nikdy neřekl," zdůraznil po Adámkově výpovědi Dolíhal. Jeho obhájce Robert Grund označil Adámka za nedůvěryhodného svědka. "Je to účelová výpověď," uvedl Grund. Adámek s Dolíhalem figuroval také v jiné trestní kauze, kde neúspěšně žádal o status spolupracujícího obviněného.

Loupež u Slavkova se odehrála před deseti lety. Kromě bratrů Dolíhalových čelí obžalobě také Jaroslav Havlík, údajně třetí z lupičů. Čtvrtým obžalovaným je Jiří Bartoň, který podle obžaloby Romanu Dolíhalovi pomohl s odklizením těla zabitého velitele vozidla bezpečnostní služby. Pravděpodobný komplic lupičů zemřel čtyři roky po loupeži za nevyjasněných okolností. Tělo se našlo až nedávno na skládce u Drásova.

Antonín Dolíhal se přiznal k loupeži, na níž se podle něj podílel i jeho bratr s Havlíkem. Z vraždy viní bratra. S obětí se prý před tím pohádali. Roman Dolíhal zcela popírá účast na loupeži i vraždě muže z osádky kurzovního vozu. Přiznal jen to, že se ujal odklizení těla. Havlík podíl na loupeži zcela popírá. Bartoň přiznal, že pomohl s odklizením těla.

Uloupených 77 milionů korun se nenašlo. "Obávám se, že tato otázka nebude nikdy s jistotou objasněna," řekla novinářům státní zástupkyně Ludmila Doležalová. Lupiči část peněz podle obžaloby vložili do nemovitostí, část svěřili jiným lidem ke zhodnocení, ovšem o vklady přišli.

Kauza je složitá, postupně vypovídají desítky svědků. Dnes například soud vyslechl bývalého pracovníka bezpečnostní agentury, který měl v den přepadení volno. Uvedl, že zdraví posádky mělo ve firmě podle předpisů přednost před zásilkou. V telefonech měla posádka navoleno nouzové číslo na dispečera. Při přepadení však telefon údajně využil jen takzvaný doprovodce, nikoliv řidič a vedoucí vozu. Svědek také uvedl, že šlo o špičkově zabezpečené vozidlo.

Někteří svědkové se omluvili, případně se nepodařilo doručit jim obsílku a bude potřeba pokus zopakovat. Je tak pravděpodobné, že tento týden rozsudek ještě nepadne.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Česku řádil gang daňových podvodníků. Už 24 obviněných, škoda 270 milionů

23.08.2019 11:48 Počet obviněných členů skupiny, kterou policisté a celníci v tomto týdnu zadrželi kvůli krácení…

Ovlivňování svědků v kauze Zadeh? Odvolací soud začne v září

23.08.2019 09:38 Odvolání v případu ovlivňování svědků v takzvané kauze Zadeh začne Krajský soud v Brně projednávat…

Čtyři miliony pro Dagmar Havlovou? Bauer Media zvažuje opravný prostředek

22.08.2019 16:58 Německé nakladatelství Bauer Media zvažuje, zda podá opravný prostředek proti úternímu rozhodnutí…

Lihová mafie: Žalobce trvá na vině obou obžalovaných, pronesl ráznou…

22.08.2019 16:23 Aktualizováno Žalobce navrhl potrestat zbývající dvojici z takzvané lihové mafie Radka Březiny, o jejich vině je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama