Tisíce řidičů špatně vidí. Jak jste na tom vy? TEST

Praha - Stav zraku je jedním z nejdůležitějších faktorů, který ovlivňuje chování řidičů za volantem. Počet řidičů, kteří špatně vidí, přitom rok od roku roste a co je nejhorší, někteří si špatný stav svého zraku ani neuvědomují.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Od dnešního dne si mohou řidiči nechat zdarma otestovat svůj zrak na vybraných čerpacích stanicích po celé republice. Testování proběhne v rámci kampaně "Bezpečně za volantem - Péče o zrak", kterou organizuje Mezinárodní sdružení optometristů.

Během loňského ročníku vyšlo najevo, že tisíce řidičů hazardují se svým životem, protože za volantem špatně vidí. "Otestovali jsme asi tisícovku řidičů a 7 % z nich by vůbec nemělo usednout za volant. A to je jen malý vzorek, když si to přepočítáte na všechny řidiče, je to ohromné množství lidí, kteří špatně vidí," říká prezidentka Sdružení optiků a optometristů Ivana Urválková.

"Tím, že specialisté poradí každému řidiči, který navštíví místo screeningu a podstoupí test zraku, můžeme zachránit lidské životy, jelikož na spoustě dopravních nehod se podílí právě špatné vidění," dodala Urválková.

Nebezpečí spočívá především v tom, že řidič se slabším zrakem později vidí překážku, má zpomalené reakce a brzdí později, než by měl. Seznam benzinek, kde se můžete nechat zdarma otestovat, najdete na stránkách Sdružení optiků.

Otestujete se, jestli dobře vidíte

Pokud se vám nechce hned utíkat k očnímu lékaři, zkuste se nejprve otestovat sami. Řidiči mohou svůj zrak podrobit zkoušce velmi jednoduše. Pokud ze vzdálenosti přibližně 25 metrů nepřečtete poznávací značku auta před vámi nebo například číslo tramvaje, na nic nečekejte a nechte si zrak odborně zkontrolovat. S největší pravděpodobností budete potřebovat brýle. "Častým příznakem toho, že člověk špatně vidí, je bolest hlavy," radí Urválková.

Vidíte do dálky?

Otestovat se můžete také z pohodlí domova. Stačí, když si tabulku s písmeny (zde) na obrazovce zvětšíte tak, aby šíře obdélníku byla asi 11,5 cm. Posaďte se do vzdálenosti 3 metry od monitoru, zakryjte si vždy jedno oko a čtěte řádky shora dolů. Pokud nepřečtete řádek 6/6 oběma očima, budete pravděpodobně potřebovat brýle. Prvním krokem je vždy návštěva lékaře.

Loading...
Témata: řidiči | zdraví
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pendrekový zákon měl legalizovat zásahy proti demonstrantům

19.08.2019 06:33 Po invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968, po Palachově týdnu a dalších…

Prahou prošly stovky lidí, demonstrovaly za ochranu zvířat

17.08.2019 16:43 Stovky lidí dnes v Praze protestovaly proti násilí, jehož se člověk dopouští na zvířatech. Na téměř…

Ve Vsetíně hořel byt v paneláku, evakuováno bylo 30 lidí

17.08.2019 11:06 Tři desítky obyvatel museli v pátek večer evakuovat hasiči z panelového domu ve Vsetíně, kde v…

Česko se chystá na 17. listopad. Výročí revoluce oslaví desítkami akcí

17.08.2019 10:44 Výročí 30 let od listopadu 1989 připomenou po ČR desítky výstav, koncertů, besed a dalších akcí.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama