Rodina Poula žaluje stát, chce zpět peníze z trezoru zabavených při razii

Praha – Radiožurnál dnes uvedl, že rodina bývalého šéfa Úřadu vlády Lubomíra Poula žaluje stát. Chce přes 3,5 milionu korun, které prý měla uschované ve vládním trezoru. Peníze policie zabavila při razii v roce 2013, kdy zadržela nejen Poula, ale i tehdejší ředitelku kabinetu premiéra Petra Nečase Janu Nagyovou, později Nečasovou a další lidi. Současný premiér Bohuslav Sobotka celou situaci považuje za absurdní, celou věc bude muset rozhodnout soud. 

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

Policie Poula nakonec z ničeho neobvinila. Muž teď tvrdí, že 3,5 milionu korun v hotovosti nebyly jeho, ale šlo o úspory rodičů. Stát mu je odmítl vydat. Rodina se o ně chce soudit. Podle Poulovy matky Marie Poulové peníze patří jí a manželovi, synovi prý dali svoje celoživotní úspory do úschovy kvůli tomu, že měl na Úřadu vlády trezor. Úřad vlády má peníze na svém účtu a čeká na pokyn soudu, jak dál postupovat.

Advokát rodiny Vladimír Řičica uvedl, že částka byla určena pro Poulova bratra, který žije v USA. Pokud by se vrátil, peníze by použil na nákup nemovitosti, řekl rozhlasu Řičica. Radiožurnál dodává, že Poulova matka je bývalá prodavačka, otec pracoval na řadové funkci v továrně.

Řičica dnes ráno v Radiožurnálu uvedl, že žaloba je postavená na čestném prohlášení Poula a jeho rodičů. Rodiče Poulovi peníze svěřili, protože měli podle Řičici absolutní důvěru ve svého syna, který navíc zastával velmi významnou funkci. Poul podle Řičici přiznává, že porušil interní pravidla, protože měl v trezoru značnou sumu déle než jeden den. K otázce vlastnictví peněz advokát uvedl, že přístup k trezoru měl jen Poul.

Policie vrátila peníze na Úřad vlády před rokem, nezjistila totiž, že by souvisely s trestným činem. Úřad následně rozhodl, že je Poulovým nedá. Manželé proto podali na začátku dubna žalobu, chtějí zpátky 3,5 milionu korun. Dalších zhruba 250.000 korun, část toho v dolarech, chce pak přímo Lubomír Poul. Poul odmítl vysvětlit, proč měl v trezoru takovou sumu peněz, která odporuje i vnitřním pravidlům Úřadu vlády.

Šéf Úřadu vlády Pavel Dvořák uvedl, že Poulovi dostatečně neprokázali, že peníze jsou jejich. „My jsme odmítli finanční prostředky vydat zejména z toho důvodu, že to zdůvodnění bylo velmi málo důvěryhodné a velmi nedostatečně podložené," uvedl.

V tiskovém prohlášení dnes Úřad vlády uvedl, že peníze má nyní úřad na depozitním účtu. Finanční hotovost 3,658.000 korun a 755 dolarů oznámil úřad jako nález Městskému úřadu pro Prahu 1 a nyní čeká na pokyn soudu, jak dál postupovat. „Úřad vlády shledal tato tvrzení jako nedůvěryhodná, a to zvláště pro to, že se po dobu celého trestního řízení k vlastnictví prostředků nikdo nepřihlásil.

Vzhledem k tomu, že jde o poměrně velkou částku, se Úřad vlády domnívá, že není vhodné ji vydat, aniž by bylo vlastnické právo podloženo relevantními důkazy," píše se v prohlášení.

Vrchní státní zástupce v Olomouci rozhodl loni v červenci o navrácení částky úřadu, který žádnou takovou chybějící částku neevidoval. V prosinci úřad požádal Poula o informaci, komu peníze nalezené v jeho bývalé kanceláři patří. Až v lednu letošního roku se Poul k vlastnictví přihlásil s tím, že jde o peníze rodičů a jeho úspory ze zahraničních cest.

Časová chronologie postupu Úřadu vlády ČR ve věci nálezu finanční hotovosti:

  • Dne 13.06.2013 byla v kanceláři vedoucího Úřadu vlády ČR zajištěna Policií ČR finanční hotovost ve výši 3.658.000 korun a částka 755 USD. Ing. Lubomír Poul se po celou dobu trestního řízení odmítl k částce vyjádřit a nepřihlásil se o její vlastnictví.
  • 27.07.2015 rozhodl vrchní státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, že bude nalezená částka vrácena Úřadu vlády ČR. V tento moment se nové vedení Úřadu vlády ČR poprvé dozvědělo o této nalezené částce. Okamžitě poté prověřilo nahlédnutím do vnitřních evidencí, zda se nejedná o částku evidovanou jako pohledávku, či jinak chybějící částku.
  • 03.08.2015 podal Úřad vlády proti tomuto usnesení stížnost, protože žádnou takovou chybějící částku neevidoval a ani mu nebylo známo, kdo je vlastníkem.
  • 30.11.2015 byla tato stížnost zamítnuta a 06.01.2016 částka vydána Úřadu vlády. Ten se rozhodl k finančním částkám zachovat jako k věci nalezené a postupovat podle občanského zákoníku.
  • Vzhledem k tomu, že byla finanční hotovost nalezena v kanceláři bývalého vedoucího Úřadu vlády Ing. Lubomíra Poula, oslovil Úřad 21.12.2015 Ing. Lubomíra Poula dopisem s žádostí o informaci, komu finanční hotovost patří, a v případě, že se jedná o jeho vlastnictví, aby zaslal dokumenty prokazující jeho vlastnické právo.
  • Dne 26.01.2016 obdržel Úřad vlády od právního zástupce Ing. Lubomíra Poula přípis, že částka 3.500.000 Kč je vlastnictvím jeho rodičů a byla mu svěřena do úschovy. Částky 158.000 Kč a 755 USD pak označil Ing. Lubomír Poul za své vlastnictví, s tím, že jde o úspory a finanční prostředky, které mu zbyly ze zahraničních cest. To bylo prokazováno čestnými prohlášeními bývalého vedoucího a jeho rodičů.
  • Úřad vlády shledal tato tvrzení jako nedůvěryhodná, a to zvláště pro to, že se po dobu celého trestního řízení k vlastnictví prostředků nikdo nepřihlásil.
  • Vzhledem k tomu, že jde o poměrně velkou částku, se Úřad vlády domnívá, že není vhodné ji vydat, aniž by bylo vlastnické právo podloženo relevantními důkazy. Dne 04.02.2016 o tom Úřad vlády informoval právního zástupce Ing. Lubomíra Poula, kterého vyzval k doložení dalších důkazů s tím, že jinak bude Úřad nucen věc oznámit jako nález.
  • 24.02.2016 Úřad vlády skutečně oznámil finanční hotovost jako nález Městskému úřadu pro Prahu 1. Ten by měl nyní rozhodnout, jak bude s částkou dále naloženo. 21.03.2016 Úřad vlády obdržel předžalobní výzvu advokáta, která ale neobsahovala žádné další důkazy.
  • 24.03.2016 Úřad vlády odpověděl, že setrvává na původních závěrech, že nebyly předloženy žádné nové důkazy a že hotovost byla ohlášena jako nález.
Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Stop úchylům!" Duhový průvod v Plzni narazil na odpůrce, zasáhli…

24.08.2019 22:00 Aktualizováno Asi 50 demonstrantů s prapory Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) a organizace Česká…

Socha Koněva je už očištěna. Naše akce to nebyla, dušuje se radnice Prahy 6

24.08.2019 22:00 Aktualizováno Několik lidí dnes částečně očistilo památník maršála Ivana Koněva v Praze 6, který neznámý vandal…

Festival Mácháč burácí u Doks. Policie našla drogy, cizinec chtěl oloupit…

24.08.2019 12:46 Policisté při pátečních kontrolách na festivalu elektronické taneční hudby Mácháč na Českolipsku…

Střelmistr odpálil 126 kilo trhaviny. Hala tramvajové vozovny v Praze šla…

24.08.2019 11:17 Aktualizováno Střelmistr dnes v 09:27 odstřelil halu tramvajové vozovny v Hloubětíně. Budova měla v havarijním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama