Uprchlíci z Iráku do Německa nedojeli, chtějí znovu azyl v Česku

Ústí nad Labem - Skupina 16 křesťanských uprchlíků z Iráku, které policie zadržela ve čtvrtek večer na cestě do Německa, požádala znovu o azyl v České republice.

Přidejte svůj názor 54 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

ČTK to dnes řekla krajská policejní mluvčí Veronika Hyšplerová. Cizinci, které do ČR přivezl Nadační fond Generace 21, budou převezeni do zařízení v Zastávce u Brna. Uprchlíky policie zadržela nedaleko česko-německých hranic, noc strávili v hotelu v centru Ústí nad Labem. Řidiče, kteří je převáželi, podezřívá policie z převáděčství.

"Cizinci opětovně požádali o azyl v České republice. Bude opětovně zahájeno azylové řízení a cizinci budou převezeni do pobytového zařízení v Zastávce u Brna," řekla ČTK Hyšplerová. Mluvčí ministerstva vnitra Lucie Nováková v tiskové zprávě potvrdila, že ministerstvo vnitra nyní v rámci příslušného správního řízení o opakované žádosti opětovně zkoumá, zda existují důvody pro udělení mezinárodní ochrany nebo nikoliv.

"Všichni Iráčané byli včera (ve čtvrtek) řádně poučeni o tom, co to znamená vzdát se azylu, přesto to udělali. Česká republika nebude hřiště pro hraní azylové rulety," uvedl k případu bez bližších podrobností ministr vnitra Milan Chovanec.

Uprchlíci si ve čtvrtek vyzvedli pasy na ministerstvu vnitra a požádali o ukončení statusu azylanta. Minibusem soukromé firmy se vydali na cestu do Německa. Policie skupinu kontrolovala ve čtvrtek večer asi osm kilometrů od česko-německých hranic. Iráčané, mezi kterými jsou i děti, strávili noc v hotelu v centru Ústí nad Labem. Ráno je policie převezla dodávkami na nedalekou služebnu.

Řidiče, kteří Iráčany vezli, policie podezřívá z převáděčství. "V případě řidičů byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření z přečinu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice," doplnila Hyšplerová. Oba muže policie po výslechu propustila. Oba řidiči odjeli ve 14:30 minibusem ze služebny cizinecké policie.

Jedním ze zadržených řidičů byl i majitel brněnské dopravní společnosti František Pokorný. ČTK a Českému rozhlasu řekl, že cizince převážel na základě standardní objednávky do Německa. Zda mohou vycestovat, podle svých slov neřešil. "Když jste taxikář a někdo si vám sedne do auta a řekne, že chce jet do Vídně na letiště, budete po něm požadovat pas, vízum a takové věci? To jsou věci, které mě nezajímají. Já jsem přepravce a ti lidi potřebují přepravit z bodu A do bodu B za předem dohodnutou cenu," řekl Pokorný. O policejním vyšetřování mluvit nechtěl. "O tom teď nebudu mluvit, je tam něco otevřeného," dodal Pokorný.

Psali jsme:  

Skupina ve čtvrtek osobně na ministerstvu vnitra požádala o ukončení statusu azylanta. "Všem osobám byly vráceny cestovní doklady a vydán třídenní výjezdní příkaz. Iráčanům byla okamžitě nabídnuta pomoc ze strany Červeného kříže, kterou však odmítli," uvedla už dříve na webu ministerstva vnitra jeho mluvčí Lucie Nováková. Úředníci podle ní všechny Iráčany informovali o tom, že nesmějí ilegálně překročit hranice jiného členského státu EU a výjezdní příkaz slouží k opuštění celé Evropské unie.

Loading...
Vstupte do diskuze (54)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Stop úchylům!" Duhový průvod v Plzni narazil na odpůrce, zasáhli…

24.08.2019 22:00 Aktualizováno Asi 50 demonstrantů s prapory Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) a organizace Česká…

Socha Koněva je už očištěna. Naše akce to nebyla, dušuje se radnice Prahy 6

24.08.2019 22:00 Aktualizováno Několik lidí dnes částečně očistilo památník maršála Ivana Koněva v Praze 6, který neznámý vandal…

Festival Mácháč burácí u Doks. Policie našla drogy, cizinec chtěl oloupit…

24.08.2019 12:46 Policisté při pátečních kontrolách na festivalu elektronické taneční hudby Mácháč na Českolipsku…

Střelmistr odpálil 126 kilo trhaviny. Hala tramvajové vozovny v Praze šla…

24.08.2019 11:17 Aktualizováno Střelmistr dnes v 09:27 odstřelil halu tramvajové vozovny v Hloubětíně. Budova měla v havarijním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama