Kontrolní hlášení daňové úniky neomezí, myslí si většina firem

Praha - Firmy musely podat do 25. ledna poprvé kontrolní hlášení. Kontrolní hlášení k DPH jsou podle ministerstva financí jedním z nástrojů, které mají zabránit daňovým únikům. Firmy jsou ale skeptické k tomu, jestli to vážně bude fungovat.

Přidejte svůj názor

Firmy, ilustrační foto
doporučujeme

Jen asi každá třetí firma zastává názor, že kontrolní hlášení účinně přispěje k boji proti daňovým únikům. Z toho pouze desetina je přesvědčena, že rozhodně ano. Naopak téměř 70 procent si nemyslí, že by jim mohla zamezit. Vyplývá to z průzkumu, který uskutečnila ČSOB mezi 500 podniky.

„Podnikatelé mají první zkušenosti s kontrolním hlášením, a jak ukazují naše čísla, jeho prospěšnosti zatím příliš nevěří. Vysoké sankce spojené s tímto nařízením jejich skepsi spíše prohloubily," uvedl výkonný ředitel firemního bankovnictví ČSOB Petr Manda.

Negativně podniky hledí na sankce u kontrolních hlášení. Pokud je hlášení podáno v náhradní lhůtě až po výzvě správce daně, zaplatí firma 10.000 Kč. Čtyři pětiny firem považují takovou pokutu za příliš vysokou. Pokutu 30.000 Kč za to, že není hlášení upraveno po upozornění správcem daně, vnímá za přehnanou 73 procent firem.

Pokud firma hlášení nepodá ani v náhradní lhůtě, hrozí jí pokuta 50.000. Pro 64 procent společností jde o příliš vysokou sankci. I nejnižší pokuta 1000 Kč, je podle poloviny podniků příliš. Tu společnost zaplatí ve chvíli, když je hlášení podáno po stanovené lhůtě.

Loading...
Témata: firmy | DPH
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OBRAZEM: Tisíce lidí demonstrují proti Babišovi, uctívají památku obětí…

21.08.2019 21:08 Oběti demonstrací ze srpna roku 1969 dnes na Václavském náměstí připomenulo shromáždění pořádané…

V libereckém babyboxu našli několikaměsíčního chlapce, dostal jméno Tomáš

21.08.2019 17:51 Do babyboxu v liberecké nemocnici dnes někdo odložil několikaměsíčního chlapce. Dostal jméno Tomáš.…

Silné bouřky pustošily Olomoucko. Trhaly střechy, poškodily železniční…

21.08.2019 16:18 Aktualizováno Popadané stromy, ale i utržené části střech má na svědomí silná bouřka, která zasáhla Olomoucký…

Krejčířova vila je noční můrou exekutorů. Koupil by ji leda fajnšmekr,…

21.08.2019 15:57 Nový znalecký posudek větší černošické vily uprchlého odsouzeného podnikatele Radovana Krejčíře po…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama