Obnova chaty Libušín začne v červnu, stavba bude mít tři fáze

Rožnov pod Radhoštěm - V červnu začne oprava chaty Libušín na Pustevnách, kterou předloni zničil požár. Vzácná architektonická památka z roku 1899 podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče by měla znovu stát do tří let.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Obnova Libušína vyjde na necelých 80 milionů korun. Jindřich Ondruš, ředitel Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, dnes v interiérech Libušína podepsal smlouvu o obnově památky s jednatelem brněnské firmy Archatt, která vyhrála soutěž.

"Doufám, že je to předposlední krok, který děláme tady na tom spáleništi. Posledním krokem bude pro mě předání staveniště prováděcí firmě a pak už doufám, že se bude situace jen lepšit a bude se rodit nový Libušín," uvedl Ondruš.

Stavba bude mít tři fáze, po rozebrání zbytků objektu, označení a posouzení stavu se bude sanovat platforma objektu. "Druhá fáze bude zhotovení repliky vlastního roubení včetně střech, šindelů. Třetí fáze bude dokončení stavby včetně všech uměleckořemeslných detailů, technických instalací," uvedl.

K nejtěžším úkolům bude podle něj patřit zhotovení repliky roubení, která se bude dělat z ručně tesaných trámů, a vyrobení truhlářských ozdob a vybavení interiéru.

Letos by se měly zbytky Libušína rozebrat, na podzim začne těžba vytipovaného dřeva, které musí pocházet z určité nadmořské výšky, stromy musejí být pokáceny v zimním období. Na jaře příštího roku by pak měla začít stavba nového objektu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Stop úchylům!" Duhový průvod v Plzni narazil na odpůrce, zasáhli…

24.08.2019 22:00 Aktualizováno Asi 50 demonstrantů s prapory Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) a organizace Česká…

Socha Koněva je už očištěna. Naše akce to nebyla, dušuje se radnice Prahy 6

24.08.2019 22:00 Aktualizováno Několik lidí dnes částečně očistilo památník maršála Ivana Koněva v Praze 6, který neznámý vandal…

Festival Mácháč burácí u Doks. Policie našla drogy, cizinec chtěl oloupit…

24.08.2019 12:46 Policisté při pátečních kontrolách na festivalu elektronické taneční hudby Mácháč na Českolipsku…

Střelmistr odpálil 126 kilo trhaviny. Hala tramvajové vozovny v Praze šla…

24.08.2019 11:17 Aktualizováno Střelmistr dnes v 09:27 odstřelil halu tramvajové vozovny v Hloubětíně. Budova měla v havarijním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama