Za střelbu při demonstraci v Praze padl trest. Byl jsem malinko ve stresu, hájil se "blanický rytíř"

Praha - Dělník Jiří Borovička (21), který při únorové protimigrační demonstraci v Praze střílel do vzduchu z plynové pistole, dostal za výtržnictví 200 hodin obecně prospěšných prací. Zbraň mu propadme. Rozhodl tak dnes Obvodní soud pro Prahu 1.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Muž trest přijal a vzdal se práva na odvolání, státní zástupce si ponechal lhůtu na rozmyšlenou. Akci na Loretánském náměstí pořádala krajně pravicová Národní demokracie, sešlo se tam zhruba 600 lidí.

Incident se stal 6. února. Borovička, který se při demonstraci dostal na pódium za řečníky, vystřelil podle rozsudku nejméně osmkrát, a to se slovy "blaničtí rytíři jsou připraveni". Nikomu z účastníků shromáždění se nic nestalo.

"Panu obviněnému muselo být naprosto zřejmé, že použití zbraně, byť plynové pistole, na takovémto prostranství je skutečně nepřijatelné. Mohl někoho zranit nebo to mohlo vést k nějaké akci a reakci s mnohem závažnějšími důsledky," konstatovala soudkyně Vlasta Langhamerová.

Mladík, kterému hrozilo až dvouleté vězení, se hájil sám, bez právníka. "Já jsem tady poprvý v životě a doufám, že naposled," řekl. Popsal, že zbraň si opatřil týden před demonstrací u benzinové pumpy v Dobřichovicích, kde mu ji za tisícikorunu prodal jeden známý. Pistoli si prý pořídil na vlastní obranu. "Může se stát cokoliv, vím, co se děje po Praze, a já žiju sám," vysvětloval. Zbraň nosil stále při sobě, a údajně proto si ji vzal i na pochod pravicových radikálů. "Chtěl jsem se prostě kouknout na tu sešlost. Věděl jsem, že se demonstruje za naši kulturu a bezpečnou zem," prohlásil.

"V tu chvíli mi to přišlo jako vhodnej nápad, byl jsem malinko ve stresu," zdůvodnil, proč začal na Loretánském náměstí střílet. Nervózní byl, protože nikdy dříve nestál před tolika lidmi.

Soud při ukládání trestu vyhověl návrhu státního zástupce Jana Sklenáře. Ten upozornil, že v Borovičkově případu mírně převažují polehčující okolnosti, protože má čistý rejstřík a nad činem vyjádřil lítost. Přitěžující pro mladíka bylo naopak to, že střílel před velkým počtem lidí.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OBRAZEM: Tisíce lidí demonstrují proti Babišovi, uctívají památku obětí…

21.08.2019 21:08 Oběti demonstrací ze srpna roku 1969 dnes na Václavském náměstí připomenulo shromáždění pořádané…

V libereckém babyboxu našli několikaměsíčního chlapce, dostal jméno Tomáš

21.08.2019 17:51 Do babyboxu v liberecké nemocnici dnes někdo odložil několikaměsíčního chlapce. Dostal jméno Tomáš.…

Silné bouřky pustošily Olomoucko. Trhaly střechy, poškodily železniční…

21.08.2019 16:18 Aktualizováno Popadané stromy, ale i utržené části střech má na svědomí silná bouřka, která zasáhla Olomoucký…

Krejčířova vila je noční můrou exekutorů. Koupil by ji leda fajnšmekr,…

21.08.2019 15:57 Nový znalecký posudek větší černošické vily uprchlého odsouzeného podnikatele Radovana Krejčíře po…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama