Česko si pohoršilo: Chybí naprostá svoboda médií, tvrdí Reportéři bez hranic

Paříž/Praha - Podle Reportérů bez hranic (RSF) v Česku nevládne naprostá svoboda sdělovacích prostředků. Nevládní organizace sleduje situaci ve 180 zemích a ČR si pohoršila sestupem z deváté příčky na 21. pozici. Slovensko si naopak polepšilo.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Zahraniční tisk
doporučujeme

Ohledně Česka organizace vyzdvihuje skutečnost, že jeho justice chrání svobodu médií. "Pomluva je zločin, ale její postih je vzácný. Navíc v roce 2005 ústavní soud rozhodl, že každý názor je ze zákona chráněn, takže žaloba je ještě méně pravděpodobná. Když je politická satira terčem soudního řízení, soudy často rozhodnou ve prospěch žalovaného, protože Češi chtějí udržet svou tradici satiry a karikatury jako legitimní formy kritiky," uvádí RSF.

Oproti roku 2015 opustila ale Česká republika prestižní skupinu první dvacítky a dostalo se do čela druhé kategorie států, kde je situace "uspokojivá", tedy mezi USA, Francii, Británii či Austrálii a Jihoafrickou republiku.

Přestože je Evropa nadále oblasti, kde jsou média nejsvobodnější, RSF zaznamenala zhoršení situace kvůli "zneužití" kontrašpionáže a boje proti terorismu k přijetí legislativních opatření umožňujících sledování ve velkém měřítku. Zvyšuje se případ konfliktů zájmu a kontrola státu nad veřejnoprávními, ale někdy i nad soukromými sdělovacími prostředky.

První pětici nejsvobodomyslnějších států tvoří Finsko, Nizozemsko, Norsko, Dánsko a Nový Zéland. Nejhorší jsou tradičně Severní Korea a africká Eritrea. Nejlepší bývalou komunistickou zemí je Slovensko, které dokonce postoupilo ze 14. na 12. místo.

Nejlépe si za rok polepšilo Tunisko (o 30 míst na 96.) díky menšímu násilí proti novinářům a Ukrajina (o 22 míst na 107.) po zmírnění konfliktu na východě země. Největší propad zaznamenalo Polsko (o 29 míst na 47.) kvůli aktivitě nové vlády namířené proti médiím a Tádžikistán (o 34 míst na 150.)

"Vstupujeme do nové éry propagandy, kdy nové technologie umožňují s nízkými náklady vést vlastní komunikaci, dodávat své diktované informace," upozornil také generální tajemník RSF Christophe Deloire s tím, že proti nim čelí novináři, kteří se nadále snaží tento tok třídit a vytrhávat tak zrna od plev.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prahou prošly stovky lidí, demonstrovaly za ochranu zvířat

17.08.2019 16:43 Stovky lidí dnes v Praze protestovaly proti násilí, jehož se člověk dopouští na zvířatech. Na téměř…

Ve Vsetíně hořel byt v paneláku, evakuováno bylo 30 lidí

17.08.2019 11:06 Tři desítky obyvatel museli v pátek večer evakuovat hasiči z panelového domu ve Vsetíně, kde v…

Česko se chystá na 17. listopad. Výročí revoluce oslaví desítkami akcí

17.08.2019 10:44 Výročí 30 let od listopadu 1989 připomenou po ČR desítky výstav, koncertů, besed a dalších akcí.…

Černá skvrna české historie: Pendrekový zákon vyústil v odsouzení 1526 lidí

17.08.2019 10:17 Takzvaný pendrekový zákon, který v srpnu 1969 zlegalizoval krvavé zásahy proti demonstrantům,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama