Česko za 25 let? Průzkum se zaměřil na naši budoucnost. Zajímavé čtení

Praha - Společnosti EY provedla rozsáhlý průzkum s názvem "Kam kráčíš, Česká republiko, aneb ČR za 25 let". Naše země bude podle 97 procent Čechů existovat se stejným státním zřízením jako dnes. Třetina lidí si ale myslí, že již nebude součástí EU. Placení korunou vnímá za 25 let jako reálnou možnost jen třetina dotázaných.

Přidejte svůj názor 17 komentářů

Česká republika
doporučujeme

Průzkum se uskutečnil mezi 1200 respondentů z řad podnikatelů, zástupců firem a veřejných institucí a studentů.

Tři čtvrtiny oslovených Čechů (73 procent) míní, že za 25 let se do čela země probojuje žena. Ženu si na Hradě nebo ve Strakově akademii dokážou představit více muži než ženy samotné.

Podpora EU i její měny je mnohem nižší u ženské populace než u mužů, a to o celou třetinu. "Ženy jsou tak trochu překvapivě větší euroskeptičky, než by se tomu mohlo na první pohled zdát. Jako hlavní důvod však vidíme jejich celkovou větší obavu o osud Evropy, která je u žen dvojnásobně vyšší než u mužů," uvedla vedoucí partnerka EY v ČR Magdalena Souček.

Ať jsou Češi EU nakloněni, či nikoliv, shodnou se na opuštění české měny a přechodu na euro (53 procent). Placení korunou vnímá za 25 let jako reálnou možnost jen třetina dotázaných. Naopak každý desátý si myslí, že v ČR se během příštích 25 let začne platit některou z kybernetických měn.

Češi neočekávají, že v následujících 25 letech zažijí daňovou revoluci. Početná část respondentů (34 procent) však věří, že DPH se bude efektivně vybírat až u posledního článku prodejního řetězce, bude zaveden všeobecný princip reverse chargé, upozornil partner EY ČR Petr Knap.

Podle účastníků průzkumu neexistuje jedno významné riziko, se kterým by se ČR v budoucnu potýkala. Nejsilnější obavy panují o vztahy mezi Západem a Východem (22 procent) a postupnou islamizací Evropy (19 procent). Riziko nového bipolárního dělení světa vnímají ze všech oslovených nejsilněji podnikatelé.

Nejlidnatější země světa Čína se v průzkumu ukázala jako jednoznačný lídr světové ekonomiky roku 2041 (51 procent). Část Čechů (sedm procent) nicméně věří, že nejsilnější ekonomikou světa může být i EU. Rusku ani Africe Čtvrtina respondentů vidí stále sílu ve Spojených státech (24 procent), 13 procent pak v Indii. Vysoce postavení top manažeři věří USA ještě více (37 procent) než ostatní respondenti.

Loading...
Vstupte do diskuze (17)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Stop úchylům!" Duhový průvod v Plzni narazil na odpůrce, zasáhli…

24.08.2019 22:00 Aktualizováno Asi 50 demonstrantů s prapory Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) a organizace Česká…

Socha Koněva je už očištěna. Naše akce to nebyla, dušuje se radnice Prahy 6

24.08.2019 22:00 Aktualizováno Několik lidí dnes částečně očistilo památník maršála Ivana Koněva v Praze 6, který neznámý vandal…

Festival Mácháč burácí u Doks. Policie našla drogy, cizinec chtěl oloupit…

24.08.2019 12:46 Policisté při pátečních kontrolách na festivalu elektronické taneční hudby Mácháč na Českolipsku…

Střelmistr odpálil 126 kilo trhaviny. Hala tramvajové vozovny v Praze šla…

24.08.2019 11:17 Aktualizováno Střelmistr dnes v 09:27 odstřelil halu tramvajové vozovny v Hloubětíně. Budova měla v havarijním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama