Za vraždu v Záhornicích dostal muž 15 let, druhý zločin nebyl prokázán

Praha - Městský soud v Praze uložil Josefovi Šimkovi 15 let vězení za vraždu muže, jehož tělo se našlo zabetonované pod stodolou v Záhornicích na Nymbursku. Šimkův komplic Václav Štorek dostal tříletý trest za nadržování. Šimek podle rozsudku v roce 2003 zabil muže a Štorek mu později pomohl zahladit stopy. Podle obžaloby navíc Štorek o pět let později na pokyn svého spolupachatele zavraždil ženu, která v Šimkově firmě figurovala jako takzvaný bílý kůň. Tato vražda jim podle dnešního verdiktu soudu prokázána nebyla. Obě mrtvoly byly nalezené v roce 2013 pod stodolou v Záhornicích. Rozsudek není pravomocný.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Podle předsedy senátu Stanislava Králíka byl klíčovým důkazem záznam odposlechu, na kterém se Šimek k první vraždě přiznal svému synovi. "Jsme přesvědčeni, že se jedná o upřímnou zpověď Josefa Šimka," uvedl Králík. Šimek se bránil tím, že o odposlechu věděl a přiznal se jen proto, aby z vraždy nebyl obviněn někdo z jeho rodiny.

Záznam byl i jeden z důvodů, proč soudci pochybovali o Šimkově a Štorkově vině v případu druhé vraždy. "Proč by se Šimek synovi v prvním případě doznal, a druhou vraždu přiznat odmítal," řekl Králík při odůvodnění rozsudku. Štorka dnes proto soud propustil z vazby, ve které strávil skoro tři roky.

První oběť, tehdy šestašedesátiletého Čechošvýcara, zastřelil podle obžaloby Šimek v bytě v centru Prahy. Podle obžaloby zavraždil muže buď proto, že se chtěl zmocnit jeho pozemků, nebo proto, že s ním měl neshody kvůli předražené zakázce. Hádku kvůli zakázce Šimek přiznal i na záznamu odposlechu, kde uvedl, že "ho zabil kvůli konfliktu". Tělo muže poté převezl do Záhornic, kde ho zabalil do igelitového pytle a spacáku, a a zabetonoval v jámě pod stodolou. Štorek podle obžaloby o mrtvole věděl a nemovitost pro Šimka hlídal.

Druhá vražda, která je po dnešním rozsudku stále neobjasněná, se stala v roce 2008. Její obětí byla třiatřicetiletá žena, která podle obžaloby figurovala jako takzvaný bílý kůň v několika Šimkových firmách. Jedna z těchto firem údajně způsobila daňové úniky za 42 milionů korun, Štorek podle obžaloby ženu zabil na Šimkův pokyn proto, aby se na úniky nepřišlo.

Mrtvola ženy byla nalezena na stejném místě jako první oběť, těla byla oddělena betonovou deskou. Její tělo bylo "zabaleno" stejně, jako tělo zavražděného muže. Vina mužům prokázána nebyla, soudce ale nevyloučil, že vražda se Šimkem nějak souvisí.

V případu figurovali další tři muži, kteří měli spíše okrajové role. Richard Novodvorský, který pracoval v Šimkově firmě, byl dnes uznán vinným z krácení daní, soud mu uložil pětiletý trest. Případ Martina Šimka, syna Josefa Šimka, byl již dříve vyloučen k samostatnému projednání.

Květoslav Šimek, bratr Josefa Šimka, byl obviněn z podvodu, soud ho dnes obžaloby zprostil. V tomto bodě zprostil obžaloby i údajného vraha Josefa Šimka. Bratři byli obviněni z toho, že se snažili zařídit změny v územním plánu tak, aby mohly být pozemky po prvním zavražděném výhodně zpeněženy.

Obhajoba se Šimkovou vinou nesouhlasí. Ve středu advokáti uvedli, že pachatelem obou vražd mohl být muž, který pozemek v Záhornicích chvíli vlastnil a zemřel v roce 2010. Policie však z jeho vraždy obvinila právě Josefa Šimka a Štorka. Policisté se domnívají, že se obávali prozrazení předchozí trestné činnosti, a proto se rozhodli muže odstranit. Tento případ začne soud projednávat v květnu.

Loading...
Témata: Vražda | nymburk | soudy
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OBRAZEM: Tisíce lidí demonstrují proti Babišovi, uctívají památku obětí…

21.08.2019 21:08 Oběti demonstrací ze srpna roku 1969 dnes na Václavském náměstí připomenulo shromáždění pořádané…

V libereckém babyboxu našli několikaměsíčního chlapce, dostal jméno Tomáš

21.08.2019 17:51 Do babyboxu v liberecké nemocnici dnes někdo odložil několikaměsíčního chlapce. Dostal jméno Tomáš.…

Silné bouřky pustošily Olomoucko. Trhaly střechy, poškodily železniční…

21.08.2019 16:18 Aktualizováno Popadané stromy, ale i utržené části střech má na svědomí silná bouřka, která zasáhla Olomoucký…

Krejčířova vila je noční můrou exekutorů. Koupil by ji leda fajnšmekr,…

21.08.2019 15:57 Nový znalecký posudek větší černošické vily uprchlého odsouzeného podnikatele Radovana Krejčíře po…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama