Náklady na zavedení názvu Czechia jsou nulové, tvrdí sdružení

Praha - V případě, že dojde na postupné zavádění krátkého jména Czechia, budou náklady nulové a Česká republika nebude muset vracet Evropské unii žádné dotace. Uvedla to dnes Občanská iniciativa Česko/Czechia, která od roku 1997 bojuje za užívání anglického jednoslovného názvu. Vyvrací tak slova ministryně pro místní rozvoj, která poukazovala, že by Česko muselo vrátit Bruselu peníze vynaložené na kampaň na zavedení a propagaci loga a značky Czech Republic - Land of Stories, která se používá od roku 2012.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Česká republika
doporučujeme

Uvedení názvu Czechia do seznamu OSN je podle sdružení nutným krokem pro dlouhodobé budování mezinárodní značky, jako bývala dříve Czechoslovakia. Označení Czechia je podle iniciativy obdobou dřívějšího Czechoslovakia (Československo), které fungovalo ve dvojici s Československou republikou a nevyjadřoval se k nim ani parlament, ani občané v referendu.

Iniciativa uvádí, že první doložený historický záznam jména Czechia je v latině a pochází z roku 1602.. Dodává zároveň, že v roce 1993 bylo označení Czechia doporučeno 55 odborníky názvoslovné komise Českého úřadu zeměměřického a katastrálního.

Ekvivalenty anglického Czechia se v mnoha jazycích již běžně používají. Jako příklad sdružení uvádí Tschechien v němčině, Tsjekkia v norštině či Čechija v ruštině a bulharštině.

Většina zemí světa má zeměpisné jméno uvedené v seznamu OSN, čímž se zamezuje případnému komolení, upozorňuje rovněž iniciativa. Anglické zeměpisné jméno ČR se často nahrazuje zkomoleninami či nevkusnými zkrácenými výrazy typu Czech, Czecho, Czech Rep., Chech Rep., C. Rep. či CR.

Skupina také odmítá, že by bylo kvůli tomu Česko zaměňováno za Čečensko. Záměna na mezinárodní úrovni s Čečenskem nehrozí, protože Čečensko není samostatný stát. Také na tento problém upozorňovala Šlechtová. „Nechci, aby si naši zemi pletli s Čečenskem.." uvedla na Facebooku.

Občanská iniciativa Česko/Czechia byla založena v Brně v říjnu 1997 jako sdružení, jehož úkolem je šíření, insitucionalizace a praktická adopce jednoslovného názvu. Sdružuje řadu odborníků napříč obory, například lingvisty, historiky, geografy, ale i politologa, chemika fotografa, architekta či průmyslníka.

Zavedení oficiálních jednoslovných překladů zeměpisného názvu Česko navrhl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) na schůzce ústavních činitelů minulý čtvrtek. Ministerstvo zahraničí má po schválení vládou zahájit proces, na jehož základě do příslušné databáze OSN přibudou jediné správné překlady slova Česko ve světových jazycích.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OBRAZEM: Tisíce lidí demonstrují proti Babišovi, uctívají památku obětí…

21.08.2019 21:08 Oběti demonstrací ze srpna roku 1969 dnes na Václavském náměstí připomenulo shromáždění pořádané…

V libereckém babyboxu našli několikaměsíčního chlapce, dostal jméno Tomáš

21.08.2019 17:51 Do babyboxu v liberecké nemocnici dnes někdo odložil několikaměsíčního chlapce. Dostal jméno Tomáš.…

Silné bouřky pustošily Olomoucko. Trhaly střechy, poškodily železniční…

21.08.2019 16:18 Aktualizováno Popadané stromy, ale i utržené části střech má na svědomí silná bouřka, která zasáhla Olomoucký…

Krejčířova vila je noční můrou exekutorů. Koupil by ji leda fajnšmekr,…

21.08.2019 15:57 Nový znalecký posudek větší černošické vily uprchlého odsouzeného podnikatele Radovana Krejčíře po…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama