Česko pokulhává v rovnosti žen a mužů, skončilo za Ruskem či Ghanou

Praha – Podle zprávy  Světového ekonomického fóra (WEF) Global Gender Gap Report 2015, která se zabývá rovnými podmínkami pro ženy a muže, se Česká republika umístila až ve druhé polovině žebříčku států. Skončila na nelichotivém 81. místě ze 145 hodnocených zemí.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Michaela Marksová /ČSSD/, ministryně práce a sociálních věcí
doporučujeme

Rovné šance jsou jen ve vzdělávání, slabé je zastoupení žen v politice i jejich pozice v ekonomice a na trhu práce. Lepší výsledky než ČR měla například Ghana, Ukrajina, Rusko či Uganda. V první desítce jsou severské státy, Irsko, Slovinsko či Filipíny.

Podle dokumentu je pokrok ve srovnávání šancí pro obě pohlaví ve světě velmi pomalý. „Propast mezi ženami a muži ve zdraví, vzdělávání, ekonomických příležitostech a politickém zastoupení se za posledních deset let zmenšila o čtyři procenta," uvádí zpráva. Pokud by se rozdíly smazávaly stávajícím tempem, srovnaly by se podmínky pro ženy a muže a za 118 let.

Vůbec nejlépe hodnocený je v tomto směru Island. Následují severské státy. Páté skončilo Irsko. Další místa v první desítce obsadila Rwanda, Filipíny, Švýcarsko, Slovinsko a Nový Zéland.

Česko sice skončilo na 81. místě, oproti loňsku, kdy bylo 96., si ale polepšilo. Ze sta možných bodů získalo 68,7. Stejného skóre dosáhly i Gruzie a Vietnam. Slovensko bylo 97. s 67,5 bodu. Ze států EU za ČR skončily jen právě Slovensko, Řecko, Maďarsko, Kypr a Malta.

Za posledních deset let Česko dokázalo své hodnocení zlepšit jen o 1,6 bodu. V roce 2006 mělo 67,1 bodu ze sta. Rovné šance mají Češi a Češky jen ve vzdělávání. V této oblasti získala ČR plný počet bodů a obsadila 1. příčku. Před deseti lety se pohybovala kolem 50. místa.

Nejhorší pozici mají české ženy v ekonomice a na trhu práce. ČR připadla nyní 94. příčka s 63,6 body. Loni to bylo dokonce sté místo. Velmi slabé je i zastoupení žen v politice. Téměř srovnatelné jsou podmínky mužů a žen ve zdraví a přístupu k péči.

Podle eurokomisařky pro rovnost Věry Jourové je toto umístění „ostudné". Velkou roli v ČR podle ní hrají stereotypy a tradiční vnímání rolí žen jako pečovatelek a mužů jako živitelů i rozdělením povolání na ženská a mužská. „Proč má zdravotní sestra nižší plat než řidič, přitom má vyšší vzdělání a větší zodpovědnost? Myslím, že je to proto, že pracuje prostě v ženských povoláních, která nemají to zastání," řekla ČTK Jourová.

Spokojena není ani ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD). Podle ní je nutné dělat osvětu k prolomení předsudků a změně tradičního vnímání rolí mužů a žen, potřeba jsou i opatření ke sladění práce a rodiny. "ČR je na tom bohužel v řadě ukazatelů dlouhodobě špatně. I v rámci EU jsme například v rozdílu v odměňování jedni z nejhorších," řekla ČTK Marksová. Podle ní bude nutné o změně přístupu přesvědčit i zaměstnavatele.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Socha Koněva je už očištěna. Naše akce to nebyla, dušuje se radnice Prahy 6

24.08.2019 19:58 Aktualizováno Několik lidí dnes částečně očistilo památník maršála Ivana Koněva v Praze 6, který neznámý vandal…

"Stop úchylům!" Duhový průvod v Plzni narazil na odpůrce, zasáhli…

24.08.2019 19:21 Aktualizováno Asi 50 demonstrantů s prapory Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) a organizace Česká…

Festival Mácháč burácí u Doks. Policie našla drogy, cizinec chtěl oloupit…

24.08.2019 12:46 Policisté při pátečních kontrolách na festivalu elektronické taneční hudby Mácháč na Českolipsku…

Střelmistr odpálil 126 kilo trhaviny. Hala tramvajové vozovny v Praze šla…

24.08.2019 11:17 Aktualizováno Střelmistr dnes v 09:27 odstřelil halu tramvajové vozovny v Hloubětíně. Budova měla v havarijním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama