Hraběnka Colloredo-Mansfeld prohrála soud: Zámek Opočno patří státu

Hradec Králové - Krajský soud v Hradci Králové dnes rozhodl, že zámek Opočno patří státu. Dědička původních majitelů Kristina Colloredo-Mansfeldová tak neuspěla s odvoláním proti rozhodnutí rychnovského soudu. Ten loni také přiřkl renesanční zámek státu.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

Spor o vlastnictví zámku trvá již od roku 1991. Proti dnešnímu rozhodnutí je možné podat dovolání k Nejvyššímu soudu v Brně. Colloredo-Mansfeldová dnes novinářům řekla, že bude ve sporu pokračovat.

Podle hradeckého soudu nebyly naplněné podmínky pro vrácení majetku, například nebyla prokázána rasová perzekuce při konfiskaci majetku. "Nelze restitučnímu nároku žalobkyně vyhovět. My si uvědomujeme si, že se tady stala křivda, dokonce dvojnásobná. Na druhou stranu zákonodárce projevil vůli, že bude některé křivdy restituovat, ale pouze křivdy, které vznikly po únoru 1948 a z nich také pouze některé," řekla dnes předsedkyně senátu hradeckého soudu Dana Mazáková.

Kristina Colloredo-Mansfeldová řekla, že se ve sporu jedná o politické věci. "Pro mě je to jasný, vrátit by mi to měli, to je fér. Rozumím tomu, že to vidí jinak," řekla Mansfeldová. Právní zástupce památkářů Miloš Hošek označil rozhodnutí hradeckého soudu za správné. Připomněl také, že majetek byl pro stát konfiskován ještě před únorem 1948 a otec žalobkyně neučinil vše co mohl pro navrácení majetku udělat.

Jednání soudu sledoval například i bývalý opočenský starosta a zastupitel Štěpán Jelínek. "Pro ten zámek by bylo potřeba, aby se to už ukončilo, aby ten zámek měl po pětadvaceti letech jasného vlastníka a pevně věříme, že to bude paní hraběnka," řekl před vynesením rozsudku.

Soudy případ znovu projednávají poté, co Ústavní soud předloni vyhověl stížnosti podané Colloredo-Mansfeldovou a uvedl, že listiny, které žalobkyně předložila, by mohly přinést pro ni příznivější rozhodnutí. Rychnovský soud loni uvedl, že důkazy, které žalobkyně předložila, nemohly vést k závěru, že konfiskace, která se uskutečnila v roce 1942, byla důsledkem rasové perzekuce, jak je vykládána Ústavním soudem.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pendrekový zákon měl legalizovat zásahy proti demonstrantům

19.08.2019 06:33 Po invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968, po Palachově týdnu a dalších…

Prahou prošly stovky lidí, demonstrovaly za ochranu zvířat

17.08.2019 16:43 Stovky lidí dnes v Praze protestovaly proti násilí, jehož se člověk dopouští na zvířatech. Na téměř…

Ve Vsetíně hořel byt v paneláku, evakuováno bylo 30 lidí

17.08.2019 11:06 Tři desítky obyvatel museli v pátek večer evakuovat hasiči z panelového domu ve Vsetíně, kde v…

Česko se chystá na 17. listopad. Výročí revoluce oslaví desítkami akcí

17.08.2019 10:44 Výročí 30 let od listopadu 1989 připomenou po ČR desítky výstav, koncertů, besed a dalších akcí.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama