Ústavní soud zamítl stížnost Rusa: V Česku nedostal azyl, o jeho vydání rozhodne Pelikán

Brno - Ústavní soud dnes zamítl Rusa dagestánského původu Tagira Israpilova. Ten v České republice nedostal azyl. Muž však poukazoval na to, že mu v případě vydání do Ruska, o které už požádala tamní prokuratura, hrozí pronásledování z politických a náboženských důvodů.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Israpilov je momentálně ve vydávací vazbě, finální rozhodnutí o jeho vydání teď musí učinit ministr spravedlnost Robert Pelikán. Možnosti soudní obrany už Israpilov vyčerpal.

Cizinec se na území EU pohybuje s přestávkami od roku 2003. V Německu dvakrát neúspěšně žádal o mezinárodní ochranu. V roce 2011 se na základě eurozatykače dostal do Česka a vyslechl si pravomocný trest za padělání. Poté ruská prokuratura požádala o jeho vydání k dalšímu trestnímu stíhání. Městský i Vrchní soud v Praze považovaly vydání za přípustné. Pelikán ovšem dosud nedal souhlas k vydání, čekal na skončení řízení o mezinárodní ochraně včetně soudního přezkoumávání.

Úřady Rusovi azyl nepřiznaly, podal proto správní žalobu, ve které začal tvrdit, že mu hrozí perzekuce a kruté zacházení kvůli dřívější politické činnosti a kvůli způsobu vyznávání islámu.Krajský soud v Praze dospěl k závěru, že nové argumenty cizince nemůže vzít v potaz, protože je už neuplatnil ve správním řízení.

Ústavní soud sice zdůraznil, že v některých případech skutečně lze nové argumenty proti vydání zmínit až před soudem. Musí ale existovat nějaký ospravedlnitelný důvod. Jako příklady uvádí cizincovo trauma, stud anebo nepochopení důležitosti některých skutečností.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel Vojmír Srdečný, poslední přeživší ze Sachsenhausenu. Dožil se 99 let

19.08.2019 21:58 Ve věku 99 let zemřel Vojmír Srdečný, poslední přeživší z koncentračního tábora v Sachsenhausenu.…

Surovou vraždu bezdomovce bude řešit NS. Jen jsme se prali, hájí se útočník

19.08.2019 15:39 Zdeněk Zahradník, jenž si má odpykat 17 let za ubití bezdomovce v Olomouci, podal dovolání.…

Na D1 byl dopaden afghánský uprchlík, vezl se na rezervě návěsu

19.08.2019 15:20 Aktualizováno Policie zadržela minulý čtvrtek na D1 mladého Afghánce. O den později byl převezen do záchytného…

Řidič se staral o psa, spolujezdec zatím umíral. Soud vynesl trest

19.08.2019 14:06 Aktualizováno Do vězení na 6,5 roku odsoudil dnes Krajský soud v Plzni šestatřicetiletého Alexandra Černého za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama