Strach z IS trvá: Džihádisté jsou hrozbou pro Evropu, říká drtivá většina Čechů

Praha - V březnu letošního roku zařadilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) do svého výzkumu několik otázek týkajících se tzv. Islámského státu a dění na Ukrajině. Konkrétně šetření v obou případech zjišťovalo, zda se lidé zajímají o vývoj situace v těchto oblastech a zda jej pokládají za bezpečnostní hrozbu pro Českou republiku, Evropu a mír ve světě.

Přidejte svůj názor

Islámský stát
doporučujeme

O vývoj situace v souvislosti s IS se v současnosti zajímá podle vlastního vyjádření sedm z deseti (70 %) občanů ČR, když na položenou otázku 29 % dotázaných odpovědělo „rozhodně ano" a dalších 41 % „spíše ano". Tři z deseti (30 %) dotázaných se naopak o vývoj situace nezajímají, přičemž 23 % „spíše ne" a 7 % „rozhodně ne".

Stejná otázka v případě vývoje situace na Ukrajině v porovnání s tím vykazuje zájem podstatně nižší. O vývoj situace na Ukrajině se podle svých slov zajímají necelé než dvě pětiny (37 %) občanů ČR starších 15 let, v tom 8 % „rozhodně ano" a 29 % „spíše ano", zatímco více než tři pětiny (62 %) nikoli, když 45 % uvedlo „spíše ne" a 17 % „rozhodně ne".

V součtu obou variant pozitivní odpovědi je tak deklarovaný zájem o vývoj situace na Ukrajině o 33 procentních bodů nižší než zájem o vývoj situace v souvislosti s tzv. Islámským státem. V minulosti byl v některých momentech zájem o vývoj situace na Ukrajině výrazně vyšší než v současnosti, přičemž ve svém maximu zaznamenaném v březnu 2014 byl jen o málo nižší než stávající zájem o vývoj situace v souvislosti s aktivitami tzv. Islámského státu, uvedl soc.cas.cz.

Psali jsme:  

Velká většina české veřejnosti vnímá aktivity tzv. Islámského státu jako hrozbu, a to zejména pro evropskou bezpečnost (92 % celkem, v tom 63 % „rozhodně ano") a pro mír ve světě (89 % celkem, v tom 64 % „rozhodně ano"), ale v menší míře i pro bezpečnost České republiky (79 % celkem, v tom 47 % „rozhodně ano").

Ačkoli i v případě situace na Ukrajině se většina přiklání k tomu, že to je hrozbou pro evropskou bezpečnost (56 %, v tom 20 % „rozhodně ano") a zhruba polovina občanů vnímá tamní vývoj jako hrozbu pro mír ve světě (52 %, v tom 22 % „rozhodně ano") i bezpečnost České republiky (48 %, v tom 17 % „rozhodně ano"), v porovnání s tzv. Islámským státem je zde pocit hrozby výrazně méně intenzivní a častý.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel Vojmír Srdečný, poslední přeživší ze Sachsenhausenu. Dožil se 99 let

19.08.2019 21:58 Ve věku 99 let zemřel Vojmír Srdečný, poslední přeživší z koncentračního tábora v Sachsenhausenu.…

Surovou vraždu bezdomovce bude řešit NS. Jen jsme se prali, hájí se útočník

19.08.2019 15:39 Zdeněk Zahradník, jenž si má odpykat 17 let za ubití bezdomovce v Olomouci, podal dovolání.…

Na D1 byl dopaden afghánský uprchlík, vezl se na rezervě návěsu

19.08.2019 15:20 Aktualizováno Policie zadržela minulý čtvrtek na D1 mladého Afghánce. O den později byl převezen do záchytného…

Řidič se staral o psa, spolujezdec zatím umíral. Soud vynesl trest

19.08.2019 14:06 Aktualizováno Do vězení na 6,5 roku odsoudil dnes Krajský soud v Plzni šestatřicetiletého Alexandra Černého za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama