Domácí násilí v Česku: Policie dosud vykázala z bytu 10 614 agresorů

Praha - Ze statistik Bílého kruhu bezpečí vyplývá, že kvůli domácímu násilí policie v Česku přikročila dosud k 10.614 vykázáním z bytu.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Násilí, ilustrační fotografie
doporučujeme

Policie může násilnické lidi vykázat na deset dní z domova i bez souhlasu ohrožených osob. Dodržování opatření musí také na místě několikrát zkontrolovat. Soud může desetidenní dobu agresorům prodloužit a zakázat jim přibližovat se k obětem. Ty o to už ale musejí požádat.

Zákon platí od roku 2007, tehdy se odehrálo 862 vykázání. O rok později počet klesl, v dalších letech pak postupně stoupal. Nejvyšší byl v roce 2011, kdy policie opatření využila ve 1430 případech. Loni vykazovala celkem 1306 krát.

Zhruba desetina vykázání se dosud stala v Praze. Téměř 1350 případů bylo v Ústeckém kraji, 1150 pak v Moravskoslezském. Naopak nejméně opatření bylo v Plzeňském kraji, a to 254.

Odborníci i autoři zákona zdůrazňují, že zákaz přístupu domů na deset dní není trest pro násilníky či násilnice, ale je to ochrana obětí. Těmi se stávají většinou ženy. Násilí v rodinách často přihlížejí také děti, mnohé bývají terčem výpadů.

Veřejné rozpočty v Česku ztrácejí kvůli domácímu násilí podle studie společnosti proFem kolem 1,3 miliardy korun za rok. Suma zahrnuje náklady na policejní vyšetřování, soudy, podpory v nezaměstnanosti, nemocenské, zdravotnictví či řešení přestupků. Podle studie Evropského institutu pro genderovou rovnost by ale celkové ztráty kvůli domácímu násilí mohly být v ČR výrazně vyšší, dosahovat by mohly téměř 5,39 miliardy eur (kolem 145,7 miliardy korun).

Rada vlády pro rovnost žen a mužů koncem loňska doporučila ministerstvu vnitra, aby věnovalo víc peněz na práci s lidmi, kteří se chovají násilně ke svým blízkým.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Stop úchylům!" Duhový průvod v Plzni narazil na odpůrce, zasáhli…

24.08.2019 22:00 Aktualizováno Asi 50 demonstrantů s prapory Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) a organizace Česká…

Socha Koněva je už očištěna. Naše akce to nebyla, dušuje se radnice Prahy 6

24.08.2019 22:00 Aktualizováno Několik lidí dnes částečně očistilo památník maršála Ivana Koněva v Praze 6, který neznámý vandal…

Festival Mácháč burácí u Doks. Policie našla drogy, cizinec chtěl oloupit…

24.08.2019 12:46 Policisté při pátečních kontrolách na festivalu elektronické taneční hudby Mácháč na Českolipsku…

Střelmistr odpálil 126 kilo trhaviny. Hala tramvajové vozovny v Praze šla…

24.08.2019 11:17 Aktualizováno Střelmistr dnes v 09:27 odstřelil halu tramvajové vozovny v Hloubětíně. Budova měla v havarijním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama