Radikálové posprejovali několik míst v Praze: 'Uprchlíci, táhněte. Smrt HateFree'

Praha - Neznámí vandalové poničili v noci na neděli čtyři pražské podniky a stanici metra. Na budovy nasprejovali nápisy "Smrt HateFree" a neonacistickou symboliku. Všechny podniky, které vandalové poškodili, jsou zapojeny do sítě HateFree Zone.

Přidejte svůj názor 19 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

V noci na neděli poničili vandalové v Praze nejméně pět míst. Šlo zřejmě o jednu skupinu, objevily se totiž stejné nápisy - "Smrt HateFree", "Anti-antifa" nebo "Uprchlíci, táhněte". Vandalové navíc na zdi nasprejovali neonacistickou symboliku a vylili červenou barvu.

Vandalové poškodili čtyři pražské podniky, které jsou zapojeny do projektu HateFree Zone. Jde o síť institucí a podniků, které spolupracují s vládní agenturou HateFree. Iniciativa se snaží bojovat proti předsudkům a nenávisti v Česku.

Oznámení o posprejovaných zdech přicházela na policii postupně. "Zpočátku jsme se věnovali lokalitě Jiřího z Poděbrad. Posléze jsme přijali oznámení k té samé situaci v ulicích Francouzská a Vinohradská. Momentálně se věnujeme podobné situaci ve vestibulu metra Karlovo náměstí," upřesnil policejní mluvčí Tomáš Hulan. Podle něj šlo kromě nápisů na budovách také o vylepené plakáty.

Nápisy se objevily na průčelí kavárny Mamacoffee na náměstí Jiřího z Poděbrad, bistro La Bibiche ve Francouzské ulici, Café V lese v Krymské ulici a prodejnu Správná podprsenka na Vinohradech. Sprejeři se na všech místech "podepsali" hákovým křížem (zde), šifrou 14/88 a keltským křížem (zde).

Majitel Café V lese Ondřej Kobza dnes ČTK řekl, že na pondělní odpoledne připravuje symbolické čištění nápisů. Pozvání na tuto akci podle Kobzy přijala pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Poškozeny byly také zdi metra ve stanici Karlovo náměstí. V podchodu nasprejovali vandalové také nápis "Klinika hoří". Jde o narážku na žhářský útok, jehož terčem se stalo právě centrum Klinika na pražském Žižkově.

Policisté zatím neví, zda budou incident vyšetřovat jen jako vandalismus a poškození cizí věci nebo i nebezpečné vyhrožování a podněcování k nenávisti. Nápisy zatím kriminalisté dokumentují, zatím ví údajně o třech místech. "Dá se polemizovat o trestném činu poškození cizí věci sprejerstvím, měly se tam ale objevit i konkrétní nápisy. Jak dalece budou i tyto nápisy trestným činem, to už bude otázka pro odborníky z oboru," uvedl Hulan.

Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) dnes nápisy odsoudil a uvedl, že projedná extremistické útoky na schůzi vlády. "Budu žádat informaci, jak ministerstvo vnitra hodlá předcházet útokům, jako byly ty na centrum Kašpárek v Pardubicích, pražskou Kliniku i kavárny a obchod v Praze o tomto víkendu. Násilí ani výhrůžky násilím nemají v naší demokratické společnosti místo," sdělil ČTK. "Moji kolegové s majiteli postiženými víkendovým útokem komunikují a společně také zvážíme případné právní kroky. Každý jednotlivý člověk se musí v České republice cítit bezpečně," doplnil.

Loading...
Vstupte do diskuze (19)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Socha Koněva je už očištěna. Naše akce to nebyla, dušuje se radnice Prahy 6

24.08.2019 19:58 Aktualizováno Několik lidí dnes částečně očistilo památník maršála Ivana Koněva v Praze 6, který neznámý vandal…

"Stop úchylům!" Duhový průvod v Plzni narazil na odpůrce, zasáhli…

24.08.2019 19:21 Aktualizováno Asi 50 demonstrantů s prapory Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) a organizace Česká…

Festival Mácháč burácí u Doks. Policie našla drogy, cizinec chtěl oloupit…

24.08.2019 12:46 Policisté při pátečních kontrolách na festivalu elektronické taneční hudby Mácháč na Českolipsku…

Střelmistr odpálil 126 kilo trhaviny. Hala tramvajové vozovny v Praze šla…

24.08.2019 11:17 Aktualizováno Střelmistr dnes v 09:27 odstřelil halu tramvajové vozovny v Hloubětíně. Budova měla v havarijním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama