Iráčtí uprchlíci ze Soběšovic se přestěhují do bytů, všem byl udělen azyl

Ostrava – Zdeněk Kašpárek ze Slezské diakonie dnes oznámil, že skupina devatenácti iráckých křesťanských uprchlíků, kteří pobývají v Areálu Přístav v Soběšovicích na Frýdecko-Místecku, se v úterý přestěhuje do bytů. Skupina se do Česka dostala v rámci projektu Nadačního fondu Generace 21. Vláda před časem program přesídlení iráckých křesťanů zrušila, protože část z nich v zemi být nechtěla. Někteří odjeli do Německa, někteří se vrátili do Iráku. 

Přidejte svůj názor 28 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Pro uprchlíky jsou zajištěny čtyři byty na různých místech v Českém Těšíně na Karvinsku, řekl dnes ČTK Kašpárek ze Slezské diakonie, která se o uprchlíky v regionu stará. „V uplynulém týdnu se dělaly v bytech ještě drobné úpravy, úklid. Bylo třeba je zařídit nábytkem a dalším nutným domácím vybavením. Poslední přípravy na stěhování budou ukončeny dnes," uvedl.

Kašpárek také připomněl, že všichni uprchlíci pocházejí z oblasti Mosulu, který je v současné době obsazen takzvaným Islámským státem. „Do České republiky byli dopraveni z uprchlického tábora v Erbílu v iráckém Kurdistánu v únoru a březnu tohoto roku po prověření bezpečnostními složkami a absolvování lékařských prohlídek. Všem byl udělen v České republice azyl," vysvětloval.

V regionu pobývají čtyři rodiny uprchlíků. Dospělí jsou ve věku od 19 do 69 let a osm dětí od dvou do 16 let. Při výběrů bytů hrála roli jednak jejich velikost, aby nové zázemí odpovídalo počtu členů iráckých rodin, jednak vzdálenost bytů o sebe, protože Slezská diakonie bude s lidmi dále pracovat a pomáhat jim s integrací do společnosti. Do školy by irácké děti měly chodit v Třinci na Frýdecko-Místecku.

Lidé nejdříve obývali středisko Karmel ve Smilovicích, byty se pro ně ale nepodařilo najít tak rychle, jak diakonie očekávala, takže pak dočasně pobývali v areálu v Soběšovicích. Podle Kašpárka diakonie s lidmi od jejich příjezdu neustále pracuje, aby se mohli začlenit do společnosti, v Česku samostatně žít a najít si zaměstnání. Podstatnou součástí je výuka českého jazyka.

Mluvčí Českého Těšína Dorota Havlíková dnes ČTK řekla, že město má s uprchlíky po staletí zkušenosti. „Po stovky let zde vedle sebe žili v poklidu Češi, Poláci, Němci, Židé a další národnosti," uvedla mluvčí. 

Loading...
Vstupte do diskuze (28)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prahou prošly stovky lidí, demonstrovaly za ochranu zvířat

17.08.2019 16:43 Stovky lidí dnes v Praze protestovaly proti násilí, jehož se člověk dopouští na zvířatech. Na téměř…

Ve Vsetíně hořel byt v paneláku, evakuováno bylo 30 lidí

17.08.2019 11:06 Tři desítky obyvatel museli v pátek večer evakuovat hasiči z panelového domu ve Vsetíně, kde v…

Česko se chystá na 17. listopad. Výročí revoluce oslaví desítkami akcí

17.08.2019 10:44 Výročí 30 let od listopadu 1989 připomenou po ČR desítky výstav, koncertů, besed a dalších akcí.…

Černá skvrna české historie: Pendrekový zákon vyústil v odsouzení 1526 lidí

17.08.2019 10:17 Takzvaný pendrekový zákon, který v srpnu 1969 zlegalizoval krvavé zásahy proti demonstrantům,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama