Policie vyhodnotila výhrůžné nápisy v Praze: Podněcování k nenávisti, pachatelům hrozí vězení

Praha - Neznámí pachatelé, kteří o víkendu popsali výhrůžnými nápisy několik míst v Praze, jsou podezřelí ze sprejerství a trestných činů z nenávisti. Nově poškozená je Diakonie Českobratrské církve evangelické v Belgické ulici v Praze, kde se výhrůžný nápis "Smrt HateFree" objevil na dveřích sídla.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Policejní mluvčí Tomáš Hulan dnes ČTK řekl, že na základě vyhodnocení nápisů a nákresů je policie podezřívá z poškození cizí věci sprejerstvím, z podněcování k nenávisti vůči jiné skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod a z trestného činu projevů sympatií k hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. V případě odsouzení jim za to hrozí až tři roky vězení.

Psali jsme:  

Terčem útoku sprejerů se o víkendu staly podniky v ulicích Jiřího z Poděbrad, Francouzská a Vinohradská a zeď ve vestibulu metra Karlovo náměstí. Nově má policie poznatky i o dalších třech případech, u kterých podle Hulana nyní ale zjišťuje, jestli se opravdu staly.

"Informovali jsme o tom policii," řekl dnes ČTK mluvčí Diakonie Pavel Hanych. Podle jejího ředitele Petra Hašky všechny poškozené podniky či instituce spojuje zapojení do sítě HateFree Zone, která deklaruje přístup ke všem lidem bez nenávisti a násilí.

"Diakonie ze svých postojů ale nesleví a dál bude plnit své poslání, tedy pomáhat všem lidem bez rozdílu barvy pleti, sexuální orientace, náboženství nebo světonázoru," uvedl Haška.

Psali jsme:  

Podle organizace In Iustitia, která se zaměřuje na problematiku násilí z nenávisti, je nutné současné útoky na podniky považovat za trestný čin z nenávisti a tak je i vyšetřovat. "Je nezbytné, aby útoky byly objasňovány jako trestná činnost z nenávisti, sériová a plánovaná," uvedla Klára Kalibová z In Iustitia. Podle ní o "napadení z nenávisti" svědčí grafitti, která pachatelé na místě zanechali.

Podle prezidenta Miloše Zemana ale nesmí být tato kauza "hatefree" zneužita v kampani proti slušné většině občanů odmítajících migraci. "Řekněme však NE extremistům zleva i zprava," tlumočil na twitteru Zemanova slova jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Loading...
Témata: neonacisté | Praha | krimi
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Stop úchylům!" Duhový průvod v Plzni narazil na odpůrce, zasáhli…

24.08.2019 22:00 Aktualizováno Asi 50 demonstrantů s prapory Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) a organizace Česká…

Socha Koněva je už očištěna. Naše akce to nebyla, dušuje se radnice Prahy 6

24.08.2019 22:00 Aktualizováno Několik lidí dnes částečně očistilo památník maršála Ivana Koněva v Praze 6, který neznámý vandal…

Festival Mácháč burácí u Doks. Policie našla drogy, cizinec chtěl oloupit…

24.08.2019 12:46 Policisté při pátečních kontrolách na festivalu elektronické taneční hudby Mácháč na Českolipsku…

Střelmistr odpálil 126 kilo trhaviny. Hala tramvajové vozovny v Praze šla…

24.08.2019 11:17 Aktualizováno Střelmistr dnes v 09:27 odstřelil halu tramvajové vozovny v Hloubětíně. Budova měla v havarijním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama