Soud zpřísnil tresty za podvody s palivy, muži okradli stát o půl miliardy

Olomouc - Vrchní soud v Olomouci dnes zpřísnil tresty osmi z deseti podnikatelů za machinace při obchodování s pohonnými hmotami. Do prodeje dodali desítky milionů litrů nafty a benzinu, daň však neodvedli.

Přidejte svůj názor

Benzinky, ilustrační fotografie
doporučujeme

Ostravský krajský soud jim uložil původně 5,5 až devět let, odvolací soud tyto tresty zvýšil na 6,5 až 9,5 roku. Tresty byly podle odvolacího soudu nepřiměřeně mírné. "Tresty se nám jevily nepřiměřeně mírné, je potřeba je rozlišit také podle míry účasti jednotlivých obžalovaných i podle toho, na kolika skutcích se podíleli. Vystihují také případně trestní minulost obžalovaných i rozsah daňových úniků," uvedl předseda senátu Petr Angyalossy.

Obžaloba uvedla, že stát připravili na daních o více než půl miliardy korun. Nejvyšší trest dostal někdejší sponzor hokejového týmu z Orlové Aleš Sznapka (51), ten si místo původních devíti let odpyká o půl roku více.

Trestné činnosti se muži dopouštěli podle rozsudku od roku 2008. Vytvořili řetězec personálně a obchodně propojených firem, z nichž některé byly založeny pouze účelově a v úmyslu zastřít povinnost odvést daň z přidané hodnoty.

Hlavním organizátorům obchodů, Aleši Sznapkovi a Janu Lemelovi, který si odpyká devět let, vrchní soud navíc uložil peněžitý trest půl milionu korun. Sznapkovi přitom tento trest snížil o půl milionu, zohlednil jeho majetkovou situaci i exekuce, kterým čelí.

S vyšším trestem odešel také Vladislav Misiarz (7,5 let), Vladimír Pocházka (9 let), Jiří Strážnický (8,5 let), Antonín Holzknecht (6,5 let), Lukáš Klvaňa (7 let)a nejmladší z obžalovaných, šestatřicetiletý Ivan Molnár, který si odpyká 6,5 let.Obžalovanému Marcelu Kaletovi zůstal šestiletý trest a Janu Sejkorovi trest ve výši sedmi let a tři měsíce.

Loading...
Témata: pohonné hmoty | Daně | soudy
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prahou prošly stovky lidí, demonstrovaly za ochranu zvířat

17.08.2019 16:43 Stovky lidí dnes v Praze protestovaly proti násilí, jehož se člověk dopouští na zvířatech. Na téměř…

Ve Vsetíně hořel byt v paneláku, evakuováno bylo 30 lidí

17.08.2019 11:06 Tři desítky obyvatel museli v pátek večer evakuovat hasiči z panelového domu ve Vsetíně, kde v…

Česko se chystá na 17. listopad. Výročí revoluce oslaví desítkami akcí

17.08.2019 10:44 Výročí 30 let od listopadu 1989 připomenou po ČR desítky výstav, koncertů, besed a dalších akcí.…

Černá skvrna české historie: Pendrekový zákon vyústil v odsouzení 1526 lidí

17.08.2019 10:17 Takzvaný pendrekový zákon, který v srpnu 1969 zlegalizoval krvavé zásahy proti demonstrantům,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama