Uprchlíci se nastěhovali do bytů v Českém Těšíně, dvě děti nastoupí do školy

Ostrava – Do čtyř bytů v Českém Těšíně se dnes nastěhovali čtyři rodiny křesťanských uprchlíků z Iráku. Ti se do České republiky dostali prostřednictvím projektu na přesídlení uprchlíků, který zorganizoval Nadační fond Generace 21.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Uprchlíci doposud obývali areál v Soběšovicích, teď mají rodiny mají k dispozici byty o velikosti tři plus jedna. „Všichni se moc těšili, ty byty samozřejmě viděli už dříve. Celý minulý týden se podíleli na úklidu bytů a dozařizování, takže věděli do čeho dneska jdou," uvedl Zdeněk Kašpárek ze Slezské diakonie, která se o uprchlíky v regionu stará.

První dvě děti už od května nastoupí do církevní základní školy v Třinci na Frýdecko-Místecku. Pomáhat jim bude osobní asistent. U dalších čtyř školáků, kteří přicestovali později, se nyní řeší, zda začnou chodit do školy ještě před prázdninami nebo až v září od nového školního roku.

Kašpárek uvedl, že dva z bytů obývají čtyřčlenné rodiny, v dalším bytě žijí rodiče se čtyřmi dětmi ve věku od šesti do 16 let a v posledním pak pětičlenná rodina, kterou tvoří rodiče, dvě malé děti a jejich prababička. Právě u těchto dvou početnějších rodin diakonie zvažuje, že by jim do budoucna pomohla najít prostorově lepší byty, které by lépe vyhovovaly jejich potřebám.

„Celý projekt je křesťanský koncipovaný, velkou roli v něm hrají církve a dobrovolníci, takže propojenost s církevní základní školou je přirozená. Také tam předpokládáme řekněme individuálnější přístup k těm dětem," vysvětlil Kašpárek.

Iráčané si prý uvědomují, že nejdůležitější je pro ně nyní zvládnout český jazyk, který se s pomocí lektorů učí už od svého příjezdu. Podle Kašpárka by totiž někteří v budoucnu rádi pokračovali ve studiu na vysoké škole a ve svých profesích. Diakonie už má i nabídky některých zaměstnavatelů, ale právě bez ovládnutí jazyka není plnohodnotné začlenění do společnosti možné.

„Při výběrů bytů bylo zohledňováno několik podmínek: velikost bytů odpovídající počtu příslušníků jednotlivých iráckých rodin, lokalizace všech bytů v nevelké vzdálenosti od sebe, aby bez větších komplikací mohly dále probíhat všechny skupinové integrační procesy vedené Slezskou diakonií, přijatelná dopravní dostupnost k Třinci, kde budou děti iráckých křesťanů realizovat povinnou školní docházku, či např. pozitivní zkušenosti se spoluprací s místními křesťanskými společenstvími, dobrovolníky, veřejnou správou a dalšími subjekty," uvedla již Dříve diakonie.

Slezská diakonie v současnosti poskytuje podporující služby 4 rodinám iráckých křesťanů, které tvoří 19 osob ve stáří do 69 let. Skupina zahrnuje i 8 dětí ve věku 2-16 let. Všichni uprchlíci pocházejí z oblasti Mosulu, v současné době obsazeného tzv. Islámským státem. Do České republiky byli dopraveni z uprchlického tábora v Erbílu v iráckém Kurdistánu v únoru a březnu tohoto roku po prověření bezpečnostními složkami ČR a absolvování lékařských prohlídek. Všem byl udělen v ČR azyl.

Uprchlíky na několik míst v Česku přivezl se souhlasem vlády Nadační fond Generace 21. Vláda ale před časem program přesídlení iráckých křesťanů zrušila, protože část z nich v zemi být nechtěla. Někteří odjeli do Německa, někteří se vrátili do Iráku. Ve skupině v Moravskoslezském kraji ale problém s odchodem lidí nenastal. V Česku zůstává 40 uprchlíků, kromě těch, kteří se dnes přestěhovali do Českého Těšína, jsou také v Praze.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prahou prošly stovky lidí, demonstrovaly za ochranu zvířat

17.08.2019 16:43 Stovky lidí dnes v Praze protestovaly proti násilí, jehož se člověk dopouští na zvířatech. Na téměř…

Ve Vsetíně hořel byt v paneláku, evakuováno bylo 30 lidí

17.08.2019 11:06 Tři desítky obyvatel museli v pátek večer evakuovat hasiči z panelového domu ve Vsetíně, kde v…

Česko se chystá na 17. listopad. Výročí revoluce oslaví desítkami akcí

17.08.2019 10:44 Výročí 30 let od listopadu 1989 připomenou po ČR desítky výstav, koncertů, besed a dalších akcí.…

Černá skvrna české historie: Pendrekový zákon vyústil v odsouzení 1526 lidí

17.08.2019 10:17 Takzvaný pendrekový zákon, který v srpnu 1969 zlegalizoval krvavé zásahy proti demonstrantům,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama