Soud osvobodil aktivistku: Při demonstraci policistu nenapadla, spíš ho "objala"

Praha - Levicová aktivistka Kateřina Krejčová (30), která byla viněna z napadení policisty na demonstraci, bylo osvobozena. Městský soud v Praze dnes konstatoval, že jednání ženy bylo zcela bagatelní. Rozsudek je pravomocný.

Přidejte svůj názor 29 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Soud tak zrušil rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 1, který Krejčové v únoru uložil podmíněný trest.  Za násilí proti úřední osobě hrozily ženě až čtyři roky vězení. "Máme jiný názor na závadnost společenského jednání obžalované než prvostupňový soud," uvedla dnes předsedkyně senátu. Jednání Krejčové by podle ní nemělo být ani před soudem, považuje ho za naprosto bagatelní. Policistu prý spíše zezadu "objala", podle soudkyně mu ublížit nechtěla.

Incident se odehrál loni v červenci, kdy v centru Prahy protestovalo několik set lidí proti imigraci a uprchlickým kvótám. Někteří z účastníků tehdy nesli makety šibenic s nápisem "Za vlastizradu", které se podle demonstrujících dopustili někteří čeští politici. Policisté zasáhli proti levicovým aktivistům, kteří chtěli průvod demonstrantů zablokovat. Předtím je prý vyzvali, aby vyklidili prostor, to ale někteří protestující včetně Krejčové a jejího přítele odmítli.

Krejčová podle obžaloby napadla policistu poté, co na zemi zaklekl jejího přítele. Údajně mu praštil hlavou o zem, čímž mu vyrazil zub. Krejčová policistovi podle obžaloby skočila na záda a trhla mu ramenem. Policista si později stěžoval na bolest, kvůli pohmoždění kloubu musel být týden na neschopence.

Krejčová se hájila tím, že policisté prý jejího přítele týrali, a proto musela zakročit, i když věděla, že se tím vystavuje riziku trestního stíhání. Obhájce Krejčové Pavel Uhl v odvolání uvedl, že soud by měl posoudit, do jaké míry je moc policistů neomezená. Krejčová se podle něj v okamžiku "rychlé a osudové volby" rozhodla podle svého svědomí. Navrhl úplné zproštění obžaloby.

Krejčová dnes novinářům řekla, že si uvědomuje, že zákon porušila, za svým činem si však stojí. Uvedla však, že se nedopustila násilí vůči úřední osobě, protože policistův zákrok proti jejímu příteli byl natolik nepřiměřený, že ochranu úřední osoby pozbyl. Novinářům řekla, že byli policisté zaujatí kvůli jejím proimigrantským názorům. Uvedla, že jí po zadržení na služebně policisté vysvětlovali jak jsou její názory špatné. "Dostala jsem hodinové politické školení," řekla Krejčová.

Ženu dnes přišel k soudu podpořit i Igor Ševcov, který byl obviněn z útoku na dům ministra obrany Martina Stropnického (ANO).

Vedení pražské policie po vynesení rozsudku podpořilo policistu, který zákrok prováděl. Jakékoli maření práce policistů označilo za nepřípustné.

Loading...
Vstupte do diskuze (29)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OBRAZEM: Tisíce lidí demonstrují proti Babišovi, uctívají památku obětí…

21.08.2019 21:08 Oběti demonstrací ze srpna roku 1969 dnes na Václavském náměstí připomenulo shromáždění pořádané…

V libereckém babyboxu našli několikaměsíčního chlapce, dostal jméno Tomáš

21.08.2019 17:51 Do babyboxu v liberecké nemocnici dnes někdo odložil několikaměsíčního chlapce. Dostal jméno Tomáš.…

Silné bouřky pustošily Olomoucko. Trhaly střechy, poškodily železniční…

21.08.2019 16:18 Aktualizováno Popadané stromy, ale i utržené části střech má na svědomí silná bouřka, která zasáhla Olomoucký…

Krejčířova vila je noční můrou exekutorů. Koupil by ji leda fajnšmekr,…

21.08.2019 15:57 Nový znalecký posudek větší černošické vily uprchlého odsouzeného podnikatele Radovana Krejčíře po…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama