Bódiš za dávnou vraždu pykat nebude, soud ho definitivně osvobodil

Olomouc - Za vraždu podnikatele z roku 2005 v Otrokovicích devětatřicetiletý Martin Bódiš definitivně pykat nebude. Olomoucký vrchní soud dnes potvrdil rozsudek zlínského krajského soudu, který pracovníka ochranky zprostil loni na podzim obžaloby. Stejný soud jej přitom v minulosti dvakrát potrestal 14 lety vězení, případ mu však vždy vrátil odvolací soud. Kauzu se dnes ještě snažila zvrátit státní zástupkyně, její odvolání však soud zamítl.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie
doporučujeme

"Myslíme si stejně jako soud nalézací, že obžalovaný Bódiš má s věcí něco společného. Ale to neznamená zákonnou jistotu, o které nejsou důvodné pochybnosti. Není zde vyloučen vějíř jiných možností, jakým způsobem se mohl Bódiš podílet na smrti poškozeného," uvedl předseda senátu Milan Kaderka. V případu byla komplikovaná důkazní situace i samotné hodnocení důkazů včetně otázky nalezených mikrovláken na ošacení a lůžkovinách. "Nebylo opatřeno tolik důkazů, aby byl nezpochybnitelný závěr, že se obžalovaný tohoto jednání dopustil. Není zde žádný přímý důkaz, řetězec nepřímých důkazů nepostačuje k tomu, aby byl vysloven závěr o vině," doplnil soudce.

Žalobkyně Jarmila Ošlejšková žádala vrácení případu krajskému soudu k novému projednání. Trvala přitom na osobním výslechu čtyř svědků z kriminálního prostředí, ve kterém se Bódiš v inkriminované době pohyboval. "Nezastíráme, že důkazní situace není ideální. Skutek se stal v roce 2005, obžaloba byla podána v roce 2014," uvedla státní zástupkyně. Poukázala i na rozdílný pohled soudů na hodnocení důkazů, přesto podle ní zprošťující rozsudek krajského soudu nemůže obstát. Její odvolání však soudci zamítli.

Podle obžaloby Bódiš devětadvacetiletého podnikatele, pro kterého pracoval, surově utloukl a ubodal na podzim 2005 v jeho bytě v Otrokovicích. Z bytu si pak podle spisu odnesl notebook, jímž zřejmě oběť tloukl do hlavy. Na těle oběti se nenašly žádné stopy obrany, poškozený přitom provozoval bojové sporty. Motivem k vraždě byly podle obžaloby zřejmě osobní rozpory s podnikatelem, který chtěl údajně Bódiše propustit z práce.

Policie asi po roce vyšetřování případ kvůli nedostatku důkazů odložila. Kriminalisté se začali vraždou znovu zabývat v roce 2013, kdy zjistili nové poznatky, které by mohly vraha odhalit. Na vyšetřování se podílel i speciální policejní tým Tempus, jehož cílem je vyšetřovat letité případy uzavřené bez úspěchu. Krajský soud muže potrestal 14 lety poprvé v září roku 2014 a po vrácení případu znovu v březnu 2015. Poté, co odvolací soud případ znovu vrátil, rozhodl zlínský soud loni v listopadu zprošťujícím rozsudkem, chyběl stěžejní důkaz. Bódišovi původně hrozilo 12 až 15 let vězení nebo i výjimečný trest, svou vinu u soudu po celou dobu popíral.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bouřky pustošily Moravskoslezský kraj. Padaly stromy, drama v lázeňském…

25.08.2019 21:53 Především spadlé a polámané stromy odstraňovali hasiči po silných bouřkách, které dnes večer…

Domácí porod na Plzeňsku skončil tragicky, novorozenec zemřel

25.08.2019 18:21 Aktualizováno Při domácím porodu zemřel v noci na dnešek v malé obci na pomezí jižního Plzeňska a Domažlicka…

Praha pod náporem vdavekchtivých cizinců, už tvoří polovinu svateb

25.08.2019 12:56 Pražské radnice oddávají velké množství cizinců. Zhruba polovinu z uzavřených sňatků za prvních…

Poplach v Praze: Muži vytáhli z Vltavy granát, nábřeží bylo uzavřeno

25.08.2019 12:35 Z Vltavy u Podolského nábřeží v Praze 2 vytáhla dnes dopoledne dvojice mužů ruční granát. Přivolaný…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama