Hubíte plevel pomocí Roundupu? Podstupujete smrtelná rizika

Praha - Jeden z nejpoužívanějších přípravků na ničení rostlin na světě zřejmě brzy dostane červenou. Odborníci totiž mají podezření, že látka glyfosát, kterou Roundap obsahuje, způsobuje rakovinu.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Ačkoli se hubitel plevelu Roundup v současné době řadí mezi nejpoužívanější přípravky na ničení rostlin, brzy už ho možná neseženete. Důvodem je rozhodnutí Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny (IARC), která loni zařadila glyfosát obsažený kromě jiného právě v chemickém přípravku na seznam "pravděpodobně karcinogenních" látek.

Protože koncem června vyprší povolení pro používání glyfosátu v Evropské unii, spotřebitelské organizace a zemědělská lobby rozpoutaly obrovský boj o to, jestli herbicid získá licenci na dalších patnáct let, informuje iDnes.cz.

Všechny oči se proto nyní obracejí k Evropské komisi, na které leží břímě rozhodnutí. Svůj verdikt má říct oficiálně na konci května. Rozhodování nebude vůbec jednoduché. Kromě toho, že zastánců potenciálně nebezpečného herbicidu je hodně, má k dispozici dva naprosto protichůdné posudky.

IARC totiž sice zařadila glyfosát na seznam pravděpodobně rakovinotvorných látek, Evropský úřad pro bezpečnost potravin se ale toto tvrzení snaží vyvrátit.

Odpověď na otázku, zda je Roundup opravdu nebezpečný, je za všechny miliardy. Pro americkou firmu Monsanto, která látku vyvinula, je to totiž opravdu výdělečný a stěžejní produkt.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řidič se staral o psa, spolujezdec zatím umíral. Soud vynesl trest

19.08.2019 14:06 Aktualizováno Do vězení na 6,5 roku odsoudil dnes Krajský soud v Plzni šestatřicetiletého Alexandra Černého za…

Na D1 byl dopaden afghánský uprchlík, vezl se na rezervě návěsu

19.08.2019 11:52 Policie zadržela minulý čtvrtek na D1 mladého Afghánce. O den později byl převezen do záchytného…

Kauzu zřícené střechy v České Třebové nekončí, NS dostal dvě dovolání

19.08.2019 10:56 Kauzou zřícené střechy sportovní haly v České Třebové se ještě bude zabývat Nejvyšší soud. Okresní…

Pendrekový zákon měl legalizovat zásahy proti demonstrantům

19.08.2019 06:33 Po invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968, po Palachově týdnu a dalších…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama