Pálení čarodějnic: Hrozí pokuty i vážné úrazy. Na co si dát pozor?

Praha - V sobotu vypuknout tradiční lidové veselice a po Česku budou "lítat" čarodějnice. Dávejte si ale pozor! Se zapalováním ohňů jsou spojená bezpečnostní pravidla, která v případě nedodržování budou hasiči a policisté trestat. A můžete to odskákat i za své děti.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

Konec měsíce dubna je tradičně spojován nejen s bujarými oslavami pálení čarodějnic, ale i s častými výjezdy hasičů, které tyto akce provázejí. Jen v loňském roce bylo těchto výjezdů na 80. Zákrok požárníků by přitom mnohdy vůbec nebyl nutný, kdyby lidé dodržovali základní bezpečnostní pokyny.

Rozdělávání ohně ve vysoké suché trávě, vytváření nestabilních hranic z polen, používání hořlavých látek, nedostatečné hlídání svých dětí - tohle všechno může v lepším případě skončit pokutou, v horším případě na oddělení popálenin nebo v márnici.

"Fyzické osoby, ale také právnické či podnikající fyzické osoby jsou při spalování hořlavých látek na volném prostranství povinny učinit odpovídající opatření proti vzniku a šíření požáru," upozorňuje generální mluvčí hasičů Nicole Zaoralová. Pokud neuděláte vše proto, aby se oheň nevymkl kontrole, hrozí vám pokuta 20 tisíc korun. V případě, že dojde k požáru až 25 tisíc korun.

Na co si tedy dát pozor?

- Preventivně je dobré na chystanou akci dopředu upozornit Hasičský záchranný sbor příslušného kraje. Ale pozor! Právnické osoby a podnikající fyzické osoby jsou povinny každé spalování hořlavých látek na volném prostranství předem oznámit

- Zakázáno je rozdělávání ohně ve vysoké suché trávě, na strništi,... (pozor i na bezpečnou vzdálenost - odletují jiskry!)

- Pozor na vítr! I slabý vítr může způsobit rozšíření ohně na okolní porosty nebo domy

- Hranici z polen je potřeba stavět tak, aby byla stabilní a nehrozilo její zhroucení do stran.

- Nepoužívejte vysoce hořlavé látky jako např. benzín, naftu či líh. Oheň se pak velmi snadno vymkne kontrole a může způsobit i vážné popáleniny. Navíc podle zákona o ochraně ovzduší v otevřených ohništích nelze pod hrozbou vysokých pokut spalovat žádné chemické látky.

- Při pálení ohňů by měla být vždy přítomna alespoň jedna osoba starší 18 let. A pozor! I rodiče mohou být dle §78 zákona o požární ochraně postiženi pokutou v případě, že z hlediska požární ochrany zanedbají dohled nad svými ratolestmi.

- Oheň se nesmí ponechat ani na okamžik bez dozoru

- Příjezdové cesty vedoucí k místu pálení musí být průjezdné

- Opustit místo pálení je možno až poté, co je ohniště důkladně uhašeno, ať již prolitím vodou, nebo zasypáním zeminou.

Rady hasičů

"Oblíbenou zábavou je přeskakování vater. Tato riskantní zábava může způsobit, že se vznítí část vašeho oděvu. Pokud v tomto případě nemáte po ruce dostatek vody, popř. jiné hasební látky, je vhodné použít pravidlo „Zastav se, lehni si a kutálej se!" radí Zaoralová. "Pokud vám hoří oděv, neutíkejte. Během či chůzí se oheň ještě více rozšíří," dodává.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Požár Krejčířovy vily: Manželka uprchlého podnikatele půjde k výslechu

21.08.2019 10:19 Policie vyšetřuje úterní požár bývalé vily uprchlého odsouzeného podnikatele Radovana Krejčíře v…

Silné bouřky pustošily Olomoucko. Trhaly střechy, poškodily železniční…

21.08.2019 09:54 Popadané stromy, ale i utržené části střech má na svědomí silná bouřka, která zasáhla Olomoucký…

V hradeckém babyboxu našli novorozeného "Jiříčka". Dvě hodiny po půlnoci…

21.08.2019 07:08 Do babyboxu v budově Zdravotnické záchranné služby v Hradci Králové dnes někdo dvě hodiny po…

Při demonstracích v srpnu 1969 zemřelo víc lidí, než se uvádělo

20.08.2019 22:18 Obětí potlačených demonstrací v srpnu 1969 v Československu bylo sedm, a ne pět, zjistili historici…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama