Ostrý vzkaz Bruselu: EU nerozhoduje v zájmu Česka, spravedlnost je tatam

Praha - Součástí dubnového šetření CVVM bylo téma evropské integrace. V rámci šetření jsme zjišťovali názory na to, zda se v Evropské unii uplatňují hodnoty demokracie, rovnosti, spolupráce, tolerance, spravedlnosti a solidarity. Dále nás ve výzkumu zajímaly názory české veřejnosti na prospěšnost či škodlivost evropské integrace v oblastech hospodářství, politiky, kultury, obrany a ekologie.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Česká republika
doporučujeme

Lidé se domnívají, že nejvíce se prosazují hodnoty demokracie (61 %) a spolupráce (58 %). Přibližně polovina české populace starší 15 let (51 %) si myslí, že se v EU uplatňuje solidarita. V případě tolerance je česká veřejnost poměrně rozpolcena, když 44 % dotázaných se domnívá, že je v EU uplatňována, 47 % respondentů má názor opačný.

U hodnot spravedlnosti a rovnosti naproti tomu převládá negativní názor. Téměř tři pětiny lidí (58 %) si myslí, že hodnota spravedlnosti v EU nenachází své naplnění, opačný názor, tedy že spravedlnost uplatňována je, vyjádřilo 35 % dotázaných. Podobně je tomu s hodnotou rovnosti, kde negativní názor zastávají téměř dvě třetiny českých občanů (64 %), pozitivní vyslovilo 31 % respondentů, uvedl soc.cas.cz.

Názor, že uvedené hodnoty nejsou v Evropské unii uplatňovány, vyslovovali u většiny z nich častěji voliči KSČM, rozhodní nevoliči, lidé starší 60 let a dotázaní označující životní úroveň své domácnosti jako špatnou.

Psali jsme:  

Nejvýrazněji se propadlo přesvědčení české veřejnosti o tom, že v Evropské unii je uplatňována spolupráce (-10 procentních bodů), demokracie (- 8 procentních bodů) a tolerance (-7 procentních bodů). Méně než v minulosti jsou lidé přesvědčeni také o tom, že je v EU uplatňována rovnost (- 6 procentních bodů), solidarita (-5 procentních bodů) a spravedlnost (- 4 procentní body).

U české veřejnosti celkově převažuje přesvědčení o prospěšnosti evropské integrace. Jako prospěšná je nejsilněji vnímána integrace v oblasti obrany (61 %) a ekologie (57 %). Přibližně polovina české veřejnosti je přesvědčena o prospěšnosti evropské integrace v oblasti hospodářství (52 %) a kultury (50 %). Nejskeptičtěji je hodnocena integrace v oblasti politiky, když integraci v této oblasti za škodlivou označila nadpoloviční většina dotázaných (52 %) a za prospěšnou pouze o málo více než třetina oslovených (36 %).

CVVM dlouhodobě sleduje názory lidí na to, zda rozhodnutí EU jsou v zájmu České republiky. Tomu, že to tak je, věří podle aktuálního měření přibližně čtvrtina populace (26 %), více než dvě třetiny české veřejnosti (69 %) naopak tuto víru nesdílejí.

V porovnání s šetřením realizovaným v dubnu 2015 došlo k poklesu přesvědčení, že rozhodnutí EU budou v zájmu České republiky, když tomu v současnosti rozhodně nebo spíše věří o 7 procentních bodů méně respondentů než před rokem. Aktuální výsledek je tak v případě podílu pozitivních i negativních odpovědí srovnatelný se situací v letech 2012 a 2013.

Loading...
Témata: EU | češi | průzkumy
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Stop úchylům!" Duhový průvod v Plzni narazil na odpůrce, zasáhli…

24.08.2019 22:00 Aktualizováno Asi 50 demonstrantů s prapory Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) a organizace Česká…

Socha Koněva je už očištěna. Naše akce to nebyla, dušuje se radnice Prahy 6

24.08.2019 22:00 Aktualizováno Několik lidí dnes částečně očistilo památník maršála Ivana Koněva v Praze 6, který neznámý vandal…

Festival Mácháč burácí u Doks. Policie našla drogy, cizinec chtěl oloupit…

24.08.2019 12:46 Policisté při pátečních kontrolách na festivalu elektronické taneční hudby Mácháč na Českolipsku…

Střelmistr odpálil 126 kilo trhaviny. Hala tramvajové vozovny v Praze šla…

24.08.2019 11:17 Aktualizováno Střelmistr dnes v 09:27 odstřelil halu tramvajové vozovny v Hloubětíně. Budova měla v havarijním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama