Mašínová statek zatím nezíská, soud líčení odročil

Kolín - Kolínský soud dnes odložil na neurčito kauzu Zdeny Mašínové, která se domáhá rodinného statku v Lošanech. Soud se potřebuje seznámit se všemi účastníky řízení, tedy i dětmi Ctirada a Josefa Mašínových žijícími v USA.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Soudy, ilustrační fotografie
doporučujeme

Dnešní nové jednání nařídil Ústavní soud. Podle něj postupoval Okresní soud v Kolíně příliš formalisticky a chyboval, když nepoučil Mašínovou o povinnosti postupovat koordinovaně s ostatními dědici a rovnou její žalobu zamítl.

Soudkyně kolínského soudu Iva Winklerová dodala, že vyzvala žalující stranu, aby si určila lhůtu, kdy všechny potřebné dokumenty dodají. "Myslím, že stačí třicet dní," reagoval právní zástupce Mašínové Milan Janoušek. Státní zástupkyně k dosavadnímu průběhu řízení dnes nepředložila žádné připomínky.

Janoušek dnes uvedl, že je třeba vycházet z dědické posloupnosti s tím, že Josef Mašín st., popravený nacisty v roce 1942 za odbojovou činnost, byl ženatý s paní Zdenou Mašínovou a z jejichž svazku vzešly děti Ctirad, Josef a Zdena. Matka zemřela v Praze v roce 1956 v komunistickém vězení. "Dědické řízení neproběhlo, existuje ale závěť, kde matka odkazuje majetek svým dětem rovným dílem," uvedl právní zástupce Mašínové. Ctirad Mašín zemřel v USA v srpnu 2011 a uvedl, že nemovitosti v Lošanech chce odkázat dětem svého bratra. Josef Mašín žijící v USA chce postoupit své dědické nároky rovněž svým dcerám Barbaře a Sandře.

Po listopadu 1989 získala dvě osminy statku Zdena Mašínová, zbytek zůstal státu, protože bratři Ctirad a Josef Mašínové se do Česka nevrátili. Mašínová chce v rodinném statku v Lošanech vytvořit důstojný památník svého otce. Nemovitost v současné době chátrá.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prahou prošly stovky lidí, demonstrovaly za ochranu zvířat

17.08.2019 16:43 Stovky lidí dnes v Praze protestovaly proti násilí, jehož se člověk dopouští na zvířatech. Na téměř…

Ve Vsetíně hořel byt v paneláku, evakuováno bylo 30 lidí

17.08.2019 11:06 Tři desítky obyvatel museli v pátek večer evakuovat hasiči z panelového domu ve Vsetíně, kde v…

Česko se chystá na 17. listopad. Výročí revoluce oslaví desítkami akcí

17.08.2019 10:44 Výročí 30 let od listopadu 1989 připomenou po ČR desítky výstav, koncertů, besed a dalších akcí.…

Černá skvrna české historie: Pendrekový zákon vyústil v odsouzení 1526 lidí

17.08.2019 10:17 Takzvaný pendrekový zákon, který v srpnu 1969 zlegalizoval krvavé zásahy proti demonstrantům,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama