Za med plný antibiotik padla tučná pokuta. Vyrazilo mi to dech, řekla šéfka svazu včelařů

Praha - Za nález antibiotik v medu na českém trhu na konci loňského roku udělila Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) pokuty v souhrnné výši téměř šest milionů korun. Závadný med, který obsahoval rezidua antibiotik, inspekce odhalila během kontrolní akce trvající od října až do prosince. Proti pokutě mohou obchodníci podat rozklad.

Přidejte svůj názor

Med, ilustrační fotografie
doporučujeme

Prodejcům, kteří závadný med prodávali, byla uložena souhrná pokuta ve výši 5 920 000 korun. SZPI v rámci kontrolní akce odhalila závadný med, který obsahoval rezidua antibiotik.

Používání těchto látek je v Česku zakázané, přítomnost antibiotik v medu tak řadí potravinu do sekce nevhodné k lidské spotřebě. Inspekce po prokázání látky okamžitě nařídila stažení produktu z trhu.

Všechny informace, které inspekce zjistila, zároveň předala Státní veterinární správě, která výrobu medu kontroluje. Použití antibiotik u včel a jejich požití v medu může u lidí vést ke vzniku závažných zdravotních problémů a také ke zvýšení rezistence bakterií vůči antibiotikům.

Státní veterinární správa (SVS) uložila v únoru firmě Včeplo, kterou vlastní Český svaz včelařů, pokutu ve výši 1,2 milionu korun. "Mně to vyrazilo dech. Neznám úroveň pokut, za co jsou, abych to mohla srovnat, ale je to samozřejmě hodně," řekla dnes předsedkyně Českého svazu včelařů, který Včelpo vlastní, Jarmila Machová.

Otázkou je, jak se prodejci k pokutě postaví. Obvykle sankci vymáhají po dodavateli závadného zboží, v tomto případě by pokutu vymáhali od Včelpa. To očekává i Machová. Doufá však, že řetězce ve spolupráci se Včelpem proti výši pokuty podají rozklad. "Rozhodnutí SZPI respektujeme a proti pokutě se odvolávat nebudeme. O kompenzaci vzniklé škody jednáme se společností Včelpo," řekla však mluvčí Globusu Pavla Hobíková.

Kaufland ještě o svém dalším postupu nemá jasno. "Můžeme potvrdit, že rozhodnutí o uložení pokuty nám bylo doručeno. V současné chvíli zvažujeme další následné právní kroky," řekl ČTK mluvčí řetězce Michael Šperl. COOP zatím podrobné informace o pokutách nemá. Podle informací ze skupiny ale řetězec požaduje úhradu po dodavateli nebo výrobci prakticky vždy, pokud je zavinění škody na jeho straně.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ohnisko koronaviru na Dole Darkov: Nákaza se stále šíří, už 343 případů

30.05.2020 18:17 V souvislosti s ohniskem covidu-19 v karvinském Dole Darkov těžební společnosti OKD krajští…

Policie našla pohřešovaného kojence na Mělnicku mrtvého

30.05.2020 17:37 Policie dnes nalezla tělo hledaného čtyřměsíčního chlapce, po kterém od pátečního večera pátrala v…

Piknik na hranici u Soví brány: Češi a Němci "stolovali" na vlajkách EU

30.05.2020 17:07 Velký piknik na hranici v Labských pískovcích na Děčínsku dnes odpoledne uspořádali přátelé,…

Pátrání po čtyřměsíčním chlapci: Nasazen dron, na místě je poříční policie

30.05.2020 16:40 Aktualizováno Policie pokračuje v pátrání po čtyřměsíčním chlapci, který se pohřešuje od pátečního večera v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy