Za med plný antibiotik padla tučná pokuta. Vyrazilo mi to dech, řekla šéfka svazu včelařů

Praha - Za nález antibiotik v medu na českém trhu na konci loňského roku udělila Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) pokuty v souhrnné výši téměř šest milionů korun. Závadný med, který obsahoval rezidua antibiotik, inspekce odhalila během kontrolní akce trvající od října až do prosince. Proti pokutě mohou obchodníci podat rozklad.

Přidejte svůj názor

Med, ilustrační fotografie
doporučujeme

Prodejcům, kteří závadný med prodávali, byla uložena souhrná pokuta ve výši 5 920 000 korun. SZPI v rámci kontrolní akce odhalila závadný med, který obsahoval rezidua antibiotik.

Používání těchto látek je v Česku zakázané, přítomnost antibiotik v medu tak řadí potravinu do sekce nevhodné k lidské spotřebě. Inspekce po prokázání látky okamžitě nařídila stažení produktu z trhu.

Všechny informace, které inspekce zjistila, zároveň předala Státní veterinární správě, která výrobu medu kontroluje. Použití antibiotik u včel a jejich požití v medu může u lidí vést ke vzniku závažných zdravotních problémů a také ke zvýšení rezistence bakterií vůči antibiotikům.

Státní veterinární správa (SVS) uložila v únoru firmě Včeplo, kterou vlastní Český svaz včelařů, pokutu ve výši 1,2 milionu korun. "Mně to vyrazilo dech. Neznám úroveň pokut, za co jsou, abych to mohla srovnat, ale je to samozřejmě hodně," řekla dnes předsedkyně Českého svazu včelařů, který Včelpo vlastní, Jarmila Machová.

Otázkou je, jak se prodejci k pokutě postaví. Obvykle sankci vymáhají po dodavateli závadného zboží, v tomto případě by pokutu vymáhali od Včelpa. To očekává i Machová. Doufá však, že řetězce ve spolupráci se Včelpem proti výši pokuty podají rozklad. "Rozhodnutí SZPI respektujeme a proti pokutě se odvolávat nebudeme. O kompenzaci vzniklé škody jednáme se společností Včelpo," řekla však mluvčí Globusu Pavla Hobíková.

Kaufland ještě o svém dalším postupu nemá jasno. "Můžeme potvrdit, že rozhodnutí o uložení pokuty nám bylo doručeno. V současné chvíli zvažujeme další následné právní kroky," řekl ČTK mluvčí řetězce Michael Šperl. COOP zatím podrobné informace o pokutách nemá. Podle informací ze skupiny ale řetězec požaduje úhradu po dodavateli nebo výrobci prakticky vždy, pokud je zavinění škody na jeho straně.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Stop úchylům!" Duhový průvod v Plzni narazil na odpůrce, zasáhli…

24.08.2019 19:21 Aktualizováno Asi 50 demonstrantů s prapory Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) a organizace Česká…

Socha Koněva je už očištěna. Naše akce to nebyla, dušuje se radnice Prahy 6

24.08.2019 18:05 Několik lidí dnes částečně očistilo památník maršála Ivana Koněva v Praze 6, který neznámý vandal…

Festival Mácháč burácí u Doks. Policie našla drogy, cizinec chtěl oloupit…

24.08.2019 12:46 Policisté při pátečních kontrolách na festivalu elektronické taneční hudby Mácháč na Českolipsku…

Střelmistr odpálil 126 kilo trhaviny. Hala tramvajové vozovny v Praze šla…

24.08.2019 11:17 Aktualizováno Střelmistr dnes v 09:27 odstřelil halu tramvajové vozovny v Hloubětíně. Budova měla v havarijním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama