Za med plný antibiotik padla tučná pokuta. Vyrazilo mi to dech, řekla šéfka svazu včelařů

Praha - Za nález antibiotik v medu na českém trhu na konci loňského roku udělila Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) pokuty v souhrnné výši téměř šest milionů korun. Závadný med, který obsahoval rezidua antibiotik, inspekce odhalila během kontrolní akce trvající od října až do prosince. Proti pokutě mohou obchodníci podat rozklad.

Přidejte svůj názor

Med, ilustrační fotografie
doporučujeme

Prodejcům, kteří závadný med prodávali, byla uložena souhrná pokuta ve výši 5 920 000 korun. SZPI v rámci kontrolní akce odhalila závadný med, který obsahoval rezidua antibiotik.

Používání těchto látek je v Česku zakázané, přítomnost antibiotik v medu tak řadí potravinu do sekce nevhodné k lidské spotřebě. Inspekce po prokázání látky okamžitě nařídila stažení produktu z trhu.

Všechny informace, které inspekce zjistila, zároveň předala Státní veterinární správě, která výrobu medu kontroluje. Použití antibiotik u včel a jejich požití v medu může u lidí vést ke vzniku závažných zdravotních problémů a také ke zvýšení rezistence bakterií vůči antibiotikům.

Státní veterinární správa (SVS) uložila v únoru firmě Včeplo, kterou vlastní Český svaz včelařů, pokutu ve výši 1,2 milionu korun. "Mně to vyrazilo dech. Neznám úroveň pokut, za co jsou, abych to mohla srovnat, ale je to samozřejmě hodně," řekla dnes předsedkyně Českého svazu včelařů, který Včelpo vlastní, Jarmila Machová.

Otázkou je, jak se prodejci k pokutě postaví. Obvykle sankci vymáhají po dodavateli závadného zboží, v tomto případě by pokutu vymáhali od Včelpa. To očekává i Machová. Doufá však, že řetězce ve spolupráci se Včelpem proti výši pokuty podají rozklad. "Rozhodnutí SZPI respektujeme a proti pokutě se odvolávat nebudeme. O kompenzaci vzniklé škody jednáme se společností Včelpo," řekla však mluvčí Globusu Pavla Hobíková.

Kaufland ještě o svém dalším postupu nemá jasno. "Můžeme potvrdit, že rozhodnutí o uložení pokuty nám bylo doručeno. V současné chvíli zvažujeme další následné právní kroky," řekl ČTK mluvčí řetězce Michael Šperl. COOP zatím podrobné informace o pokutách nemá. Podle informací ze skupiny ale řetězec požaduje úhradu po dodavateli nebo výrobci prakticky vždy, pokud je zavinění škody na jeho straně.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Spis krkonošské kauzy už má 12 tisíc listů, vyšetřování pokračuje

18.07.2019 08:57 Vyšetřovací spis takzvané krkonošské kauzy, tedy obvinění z dotačního podvodu a poškození…

Vadí vám černoška jako agent 007? Tak poslouchejte... Češi dostali nálož z…

17.07.2019 22:53 Aktualizováno Nespokojenost Čechů s novým agentem 007 narůstá. Oznámení, že jeho roli převezme žena, přijal svět…

Trest za posprejování Karlova mostu? Žalobce žene dva cizince k soudu

17.07.2019 18:48 Státní zástupce podal dnes odpoledne soudu návrh na potrestání dvou cizinců, které policie v…

Kolik poslali Češi na obnovu Notre-Dame? Část peněz už dorazila do Francie

17.07.2019 18:36 Česká biskupská konference (ČBK) dnes odeslala prvních půl milionu korun ze sbírky vyhlášené v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama