Báňský úřad zvažuje řízení s firmou Multiagro, prý špatně skladovala trhaviny

Vysoké Mýto - Český báňský úřad zřejmě zahájí správní řízení s firmou Multiagro Slatina kvůli nepovolenému skladování výbušnin. Policie nedávno obvinila majitele společnosti Martina Rudolfa z nedovoleného ozbrojování. V bývalém zemědělském areálu skladoval mimo jiné 50 kilogramů trhaviny Perunit a desítky kilogramů trhaviny Semtex. Zbrojař Rudolf přitom neměl oprávnění výbušniny nabývat, řekl dnes ČTK mluvčí Českého báňského úřadu Bohuslav Machek.

Přidejte svůj názor

Výbuch, oheň
doporučujeme

"Jednoznačně do kategorie výbušnin patří Perunit, průmyslová trhavina určená k rozpojování hornin," uvedl Machek. Podobně podle něj by ve skladech ve Slatině neměly být některé druhy Semtexu.

Báňský úřad ještě čeká na závěr policejního vyšetřování. Poté s největší pravděpodobností zahájí projednávání správního deliktu pro nakládání s výbušninami.

"V hospodářských objektech byly nalezeny výbušniny, ale sklady nebyly v evidenci pro jejich skladování státní báňské správy a nebyly k tomu to účelu zkolaudované," uvedl Machek. Podle něj by si Rudolf musel pro skladování výbušnin najmout jiné prostory odpovídající požadavkům zákona.

Za porušení předpisů obecně hrozí od báňského úřadu právnickým osobám sankce až pět milionů korun, fyzickým osobám až 100.000 korun.

Policie kontrolovala sklady společnosti Multiagro od loňského února, odvezla z nich osm nákladních aut zbrojního materiálu a případ vyšetřovala pro podezření z nedovoleného ozbrojování a obecného ohrožení z nedbalosti. V bývalém zemědělském areálu ve Slatině u Vysokého Mýta, jehož některé objekty nejsou dodnes k těmto účelům zkolaudované, firma skladuje pušky, pistole, munici a výbušniny.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pendrekový zákon měl legalizovat zásahy proti demonstrantům

19.08.2019 06:33 Po invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968, po Palachově týdnu a dalších…

Prahou prošly stovky lidí, demonstrovaly za ochranu zvířat

17.08.2019 16:43 Stovky lidí dnes v Praze protestovaly proti násilí, jehož se člověk dopouští na zvířatech. Na téměř…

Ve Vsetíně hořel byt v paneláku, evakuováno bylo 30 lidí

17.08.2019 11:06 Tři desítky obyvatel museli v pátek večer evakuovat hasiči z panelového domu ve Vsetíně, kde v…

Česko se chystá na 17. listopad. Výročí revoluce oslaví desítkami akcí

17.08.2019 10:44 Výročí 30 let od listopadu 1989 připomenou po ČR desítky výstav, koncertů, besed a dalších akcí.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama