Před 71 lety volal rozhlas o pomoc. Lidé uctili památku padlých při Pražském povstání

Praha - Lidé si dnes na Vinohradské třídě v Praze připomněli oběti Pražského povstání z května 1945. Ceremoniálu se zúčastnili například předseda Senátu Milan Štěch, šéf Sněmovny Jan Hamáček (oba ČSSD) a ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).

Přidejte svůj názor 1 komentář

Milan Štěch /ČSSD/, předseda Senátu
doporučujeme

Dnes je tomu 71 let od prvního volání Československého rozhlasu o pomoc. Jen při bojích o rozhlas mezi 5. a 9. květnem 1945 padlo na 170 lidí. V celé Praze zemřeli tisíce lidí.

"Sešli jsme se tu, abychom ukázali, jak mnoho si vážíme těch, kteří nasadili vlastní život za svou zemi, za národní společenství, které jim bylo svaté," řekl Hamáček. Poznamenal, že tehdejší bojovníci svou odvahou pomohli k tomu, že Československo bylo po konci války mezi vítěznými národy.

Štěch připomněl, že v květnu 1945 povstala řada měst tehdejšího protektorátu. Nejkrvavější boje se ale uskutečnily v Praze. "Takovým určitým symbolem tehdejších tvrdých bojů je právě budova rozhlasu," řekl předseda Senátu. Z rozhlasu, který od rána 5. května vysílal jen česky, povstalci vysílali informace o průběhu bojů i třeba výzvy k darování krve.

Štěch zároveň poukázal na srovnávání činů německých okupantů a poválečné české odplaty. Někteří lidé podle něj ztrácí ze zřetele "princip příčiny a následku". "Někdy vedle sebe stavíme nacistické zrůdnosti a českou odplatu," poznamenal s tím, že během poválečného odsunu docházelo ke zločinům a bylo by chybou to zastírat. "Ale jednalo se o excesy konkrétních jednotlivců, nebyla to součást oficiální státní politiky," dodal.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OBRAZEM: Tisíce lidí demonstrují proti Babišovi, uctívají památku obětí…

21.08.2019 21:08 Oběti demonstrací ze srpna roku 1969 dnes na Václavském náměstí připomenulo shromáždění pořádané…

V libereckém babyboxu našli několikaměsíčního chlapce, dostal jméno Tomáš

21.08.2019 17:51 Do babyboxu v liberecké nemocnici dnes někdo odložil několikaměsíčního chlapce. Dostal jméno Tomáš.…

Silné bouřky pustošily Olomoucko. Trhaly střechy, poškodily železniční…

21.08.2019 16:18 Aktualizováno Popadané stromy, ale i utržené části střech má na svědomí silná bouřka, která zasáhla Olomoucký…

Krejčířova vila je noční můrou exekutorů. Koupil by ji leda fajnšmekr,…

21.08.2019 15:57 Nový znalecký posudek větší černošické vily uprchlého odsouzeného podnikatele Radovana Krejčíře po…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama