Soud vynesl tresty za daňové úniky. Nejvíc dostal bývalý taxikář, přišel i o dům

Ostrava - Krajský soud v Ostravě dnes udělil šesti lidem za daňové úniky v hodnotě 35 milionů korun tresty v rozmezí od 5,5 do sedmi let. Jednu společnost - Future Store - zrušil. Podle senátu jsou odsouzení jako podnikatelé pro společnost nebezpeční a všem zakázal podnikání, v některých případech až na deset let. Soud navíc nechal obžalovaným zabavit majetek za několik milionů korun. Rozsudek je nepravomocný. Část skupiny se odvolala, další si ponechali lhůtu na rozmyšlenou. Stejně jako žalobce.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Krajský soud v Ostravě
doporučujeme

Soud dnes projednával podvody spáchané v roce 2014. Obžalovaní v Polsku, Maďarsku a na Slovensku nakupovali betonářskou ocel, olovo a zinek. Materiál pak dováželi do Česka, kde podle spisu ale neodváděli daň z přidané hodnoty. Část skupiny tímto způsobem ale fungovala už od roku 2012. Podvody z období 2012 až 2013 bude řešit další obžaloba, kterou státní zástupce Michal Togner podal k soudu před měsícem. Týká se podvodů za zhruba 64 milionů korun.

Hlavou skupiny byl podle spisu bývalý taxikář Milan Buš, který od soudu odešel se sedmiletým nepodmíněným trestem, desetiletým zákazem činnosti, přišel i o dům a byt. Podle soudu to byl právě Buš, kdo vše řídil, do nezákonných transakcí vložil kapitál, stmeloval skupinu a inkasoval největší zisky.

Předseda senátu uvedl, že státnímu zástupci se podařilo obžalované usvědčit. Obhajobu šestice označil za vyvrácenou. Část obžalovaných se přiznala, jiní vše popřeli a tvrdili, že to byly běžné obchodní transakce. "Není možné, aby někdo z nich nevěděl, že jde o daňové podvody. Dokud se sypaly peníze, byli spokojení," řekl předseda senátu. Podle něj skupinu ovládala vidina zisku. "Mamon a majetek byl víc než rodina. Museli mít audiny, drahé hodinky, spoustu bot. Tak se nyní nedivte, že v Heřmanicích (ve věznici Ostrava-Heřmanice) budou stačit jen jedny," řekl soudce.

Rovněž uvedl, že se častěji setkává s případy, kdy hlavním principem podnikání je okradení státu. "Dnešní společnost tak žije. Je neskutečné, když někdo po dobu tří let takto pohrdá okolím a jinými slušnými podnikateli," řekl soudce, podle kterého jsou odsouzení jako podnikatelé nebezpeční. "Čím déle nebudou moci podnikat, tím více bude společnost chráněna," vysvětlil udělení až desetiletého zákazu činnosti.

Soudce současně zrušil Bušovu společnost Future Store, která se podle něj vedle trestné činnosti zabývala jen legalizací výnosů z trestné činnosti.

Žalobce je s rozsudkem spokojen. V závěrečné řeči sice požadoval přísnější tresty, vynesený verdikt ale označil za přiměřený a v regulích zákona. Společenská nebezpečnost odsouzených podle něj byla velká. "Daňová trestná činnost je v USA hodnocena jako nejzávažnější hned po vraždě. Když si představíte, že z daní jsou placeny školy, zdravotnictví, cesty, prakticky veškerý chod státu, tak si každý musí uvědomit, že nejde o bagatelní záležitost," uvedl pro ČTK Togner.

Loading...
Témata: podvody s DPH | soudy
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bouřky pustošily Moravskoslezský kraj. Padaly stromy, drama v lázeňském…

25.08.2019 21:53 Především spadlé a polámané stromy odstraňovali hasiči po silných bouřkách, které dnes večer…

Domácí porod na Plzeňsku skončil tragicky, novorozenec zemřel

25.08.2019 18:21 Aktualizováno Při domácím porodu zemřel v noci na dnešek v malé obci na pomezí jižního Plzeňska a Domažlicka…

Praha pod náporem vdavekchtivých cizinců, už tvoří polovinu svateb

25.08.2019 12:56 Pražské radnice oddávají velké množství cizinců. Zhruba polovinu z uzavřených sňatků za prvních…

Poplach v Praze: Muži vytáhli z Vltavy granát, nábřeží bylo uzavřeno

25.08.2019 12:35 Z Vltavy u Podolského nábřeží v Praze 2 vytáhla dnes dopoledne dvojice mužů ruční granát. Přivolaný…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama